Siatka płac pielęgniarek – sejmowe dyskusje…
Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych przytacza wypowiedzi podczas posiedzenia sejmowej podkomisji nadzwyczajnej do rozpatrzenia obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych. Sprawa dotyczy zakresu zmian w siatce płac…
Prezes Krajowej Izby Fizjoterapeutów Tomasz Dybek:
Dziękuję za udzielenie głosu. Szanowna pani przewodnicząca, panie ministrze, szanowni państwo, zastanawiam się nad jedną kwestią. Mówię tu, myślę, że w imieniu fizjoterapeutów, diagnostów i zawodów nie-lekarzy. Po co my kształcimy specjalistów, skoro niwelujemy różnicę pomiędzy zwykłym magistrem a człowiekiem, który kończy specjalizację na poziomie trzech, czterech lat. Pytam tylko: dlaczego? Nie mówię, czy ten projekt jest idealny, czy nieidealny. Ale zamykamy ludziom drogę. Sama nazwa „specjalista” – osoba, która jest specjalistą w danej dziedzinie. To jest jakiś procent, jakiś promil osób pracujących w medycynie. Więc taki głos zdrowego rozsądku, żebyście się państwo zastanowili nad spłaszczeniem tabeli, w szczególności pomiędzy grupą specjalistów a magistrów. Dziękuję za możliwość wypowiedzenia się.
Wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej Alina Górecka:
Proszę państwa, tabela wynagrodzeń w publicznej ochronie zdrowia powinna odpowiadać takim wyznacznikom jak kompetencje, kwalifikacje i odpowiedzialność. Do tej pory nie poznaliśmy, jaka jest naprawdę na stole propozycja w zakresie tego projektu obywatelskiego dla grupy trzeciej i czwartej. Jeżeli dalej będziemy procedować ten projekt, tak że w grupie trzeciej i czwartej będą zatwierdzone podwyżki współczynników do 1,25 na przykład w grupie trzeciej, to różnica między lekarzem bez specjalizacji lub lekarzem dentystą bez specjalizacji a specjalistą farmaceutą, fizjoterapeutą i diagnostą będzie 0,04. Proszę państwa, czy to będzie budowało zespół multidyscyplinarny w opiece nad pacjentem? Wydaje mi się, że nie.
Wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej dr n. med. Klaudiusz Komor:
Chciałbym tu tylko przypomnieć mój głos z kwietnia, bo widzę, że został troszeczkę bez odzewu. Ta propozycja ministerstwa odbiega od tego, co jest w projekcie obywatelskim popieranym również przez środowisko lekarskie, ponieważ nie zgadzamy się z tymi współczynnikami. Naszym zdaniem one są za niskie. Ale ta propozycja przynajmniej powodowała, że nie dochodzi do spłaszczenia i do tego, że lekarz stażysta, który ma wykształcenie wyższe, jest magistrem, będzie miał ten współczynnik niższy niż osoby bez wyższego wykształcenia. (…)
źródło: sejm.gov.pl