Pielęgniarki – sądu słusznie stwierdził, że do pracy pielęgniarki prawnie wymaganym wykształceniem nie jest wykształcenie magisterskie.

3 min czytania
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMOrzecznictwo sądowePielęgniarki z mgr pozywają szpitale
Pielęgniarki – sądu słusznie stwierdził, że do pracy pielęgniarki prawnie wymaganym wykształceniem nie jest wykształcenie magisterskie.

Prawnie wymaganym wykształceniem jest kurs kwalifikacyjny (którego nie ma w siatce płac) lub specjalizacja. Zdecydowanie nie tytuł magistra…

Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych publikuje kolejny fragment wyroku Sądu Rejonowego z maja 2024 roku w sprawie nierównego traktowania w zatrudnieniu pielęgniarek jednego ze szpitali. Cytowany fragment dotyczy konkluzji sądu, że zgodnie z przywołanymi podstawami prawnymi wymaganym wykształceniem do pracy nie jest w tym wypadku (w tym w szczególności w charakterze pielęgniarki anestezjologicznej) wykształcenie magisterskie. Oddajmy głos sądowi…

Kolejny krok w prowadzonych ustaleniach stanowi rozważenie czy skarżące szpital pielęgniarki wykonywały pracę jednakową lub jednakowej wartości. W związku z tym w pierwszej kolejności wskazać należy, iż Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 20 lipca 2011 r. w sprawie kwalifikacji wymaganych od pracowników na poszczególnych rodzajach stanowisk pracy w podmiotach leczniczych niebędących przedsiębiorcami (rozporządzenie obowiązywało do 04.09.2023 r.) przewidywało na następujące stanowiska wymagania w zakresie kwalifikacji i wykształcenia:

1. Specjalista pielęgniarka:

– tytuł magistra na kierunku pielęgniarstwo i tytuł specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa lub promocji zdrowia i edukacji zdrowotnej, lub organizacji i zarządzania, lub w innej dziedzinie mającej zastosowanie w ochronie zdrowia i 2 lata pracy w zawodzie

– tytuł zawodowy magistra w zawodzie, w którym może być uzyskiwany tytuł specjalisty w dziedzinie mającej zastosowanie w ochronie zdrowia, i licencjat pielęgniarstwa lub średnie wykształcenie medyczne w zawodzie pielęgniarka i tytuł specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa lub promocji zdrowia i edukacji zdrowotnej, lub organizacji i zarządzania, lub w innej dziedzinie mającej zastosowanie w ochronie zdrowia i 2 lata pracy w zawodzie

– licencjat pielęgniarstwa i tytuł specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa lub promocji zdrowia i edukacji zdrowotnej, lub organizacji i zarządzania i 2 lata pracy w zawodzie

– średnie wykształcenie medyczne w zawodzie pielęgniarka i tytuł specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa lub promocji zdrowia i edukacji zdrowotnej, lub organizacji i zarządzania i 2 lata pracy w zawodzie;

2. Starsza pielęgniarka:

– tytuł magistra na kierunku pielęgniarstwo i 1 rok pracy w zawodzie,

– tytuł zawodowy magistra w zawodzie, w którym może być uzyskiwany tytuł specjalisty w dziedzinie mającej zastosowanie w ochronie zdrowia, i licencjat pielęgniarstwa lub średnie wykształcenie medyczne w zawodzie pielęgniarka i 1 rok pracy w zawodzie,

– licencjat pielęgniarstwa i 3 lata pracy w zawodzie

– średnie wykształcenie medyczne w zawodzie pielęgniarka i 5 lat pracy w zawodzie;

3. Pielęgniarka:

– tytuł magistra na kierunku pielęgniarstwo,

– licencjat pielęgniarstwa,

– średnie wykształcenie medyczne w zawodzie pielęgniarka.

Natomiast par. 2 pkt. 6 Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 16 grudnia 2016 r. w sprawie standardu organizacyjnego opieki zdrowotnej w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii przewiduje, iż pielęgniarką anestezjologiczną jest:

– pielęgniarka, która ukończyła specjalizację w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej opieki lub

– pielęgniarka, która ukończyła kurs kwalifikacyjny w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej opieki, lub

– pielęgniarka w trakcie specjalizacji w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej opieki.

Art. 67 ust.4 ustawy z dnia 15.07.2011r. o zawodach pielęgniarki i położnej przewidywał, iż do specjalizacji mogą przystąpić pielęgniarka lub położna, które:

1) posiadają prawo wykonywania zawodu;

2) pracowały w zawodzie co najmniej przez 2 lata w okresie ostatnich 5 lat;

3) zostały dopuszczone do specjalizacji po przeprowadzeniu postępowania kwalifikacyjnego za pośrednictwem Systemu Monitorowania Kształcenia Pracowników Medycznych, o którym mowa w art. 30 ust. 1 ustawy z dnia 28 kwietnia 2011 r. o systemie informacji w ochronie zdrowia, zwanego dalej „SMK”.

Jednocześnie zgodnie z art. 71 ust. 2 ww. ustawy do kształcenia w ramach kursu kwalifikacyjnego mogą przystąpić pielęgniarka lub położna, które:

1)posiadają prawo wykonywania zawodu;

2)posiadają co najmniej 6-miesięczny staż pracy w zawodzie;

3)zostały dopuszczone do kursu kwalifikacyjnego po przeprowadzeniu postępowania kwalifikacyjnego za pośrednictwem SMK.

Należy w związku z tym zauważyć, iż każda z pozywających szpital pielęgniarek posiadała formalne kwalifikacje zawodowe niezbędne do wykonywania pracy na ww. oddziale w charakterze pielęgniarki/pielęgniarza anestezjologicznego.

Każda z osób zatrudnionych na stanowisku pielęgniarki/pielęgniarza specjalisty była bowiem pielęgniarką/pielęgniarzem, którzy ukończyli specjalizację w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej opieki.

Osoby zatrudnione na stanowisku starszej pielęgniarki ukończyły kurs kwalifikacyjny w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej opieki lub w omawianym okresie były w trakcie specjalizacji w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej opieki.

Z poczynionych w sprawie ustaleń wynika w związku z tym, iż kryterium, które decydowało faktycznie o wysokości wynagrodzenia było posiadane wykształcenie, niezależnie od wymagań w tym zakresie przewidzianych przez ustawodawcę i pracodawcę. Pozwany bowiem, w kartach opisu stanowiska pracy, zarówno pielęgniarki, starszej pielęgniarki jak i pielęgniarki specjalistki wskazywał na wymagany poziom wykształcenia i doświadczenia zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 20.07.2011r. w sprawie kwalifikacji wymaganych od pracowników na poszczególnych rodzajach stanowisk pracy w podmiotach leczniczych niebędących przedsiębiorcami. Zgodnie z przywołanymi podstawami prawnymi wymaganym wykształceniem do pracy nie jest w tym wypadku (w tym w szczególności w charakterze pielęgniarki anestezjologicznej) wykształcenie magisterskie.

źródło: ms.gov.pl

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.8 / 5. Ilość głosów: 20

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8603 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek

Zarobki pielęgniarek – wynagrodzenia w izbie pielęgniarek – styczeń 2025.

2 min czytania
System wynagrodzeń w izbach pielęgniarek jest oparty o wysokość średniej krajowej… Duże kontrowersje wśród użytkowników Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych wzbudza kwestia…
AktualnościPraktyka zawodowa

"Ale ta pielęgniarka jest gruba i wredna".

2 min czytania
„Później nazywają nas „stara, gruba, wredna pielęgniara”. Publikujemy wypowiedź jednej z pielęgniarek pod postem na fanpage Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych. Jestem…
Aktualności

Pacjentka poprosiła pielęgniarkę o opiekę nad jej dzieckiem na czas badania.

2 min czytania
Pielęgniarko, a Ty co byś zrobiła w takiej sytuacji? Na Twitterze został zamieszczony poniższy wpis: Babka przyszła z dzieckiem w wózku na…
Komentarze