Zaskakujący wyrok
W grudniowym numerze Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych przybliżamy naszym czytelnikom sprawę tez wyroku Sądu Okręgowego w Kielcach i zaskakujących wniosków zawartych w uzasadnieniu do jednego z wyroków, który dotyczył odszkodowania za nierówne traktowanie w zatrudnieniu. Jest to bardzo interesujące z powodu faktu, że zaprezentowane przez sąd w Kielcach stanowisko totalnie odbiega od dotychczasowej linii orzeczniczej w sprawach, które dotyczą pozwów pielęgniarek wobec podmiotów leczniczych. Nie należy wpadać w panikę, że nagle sądy zmienią front w sprawie odszkodowań dla pielęgniarek. Jest rzeczą naturalną, że potrzeba czasu na wykrystalizowanie się linii orzeczniczej, która będzie obowiązująca w sprawach o odszkodowania.
Można było przypuszczać, że orzeczenie takie, jak w kieleckim sądzie, zapadnie wcześniej czy później. Symptomem zapowiadającym powyższe były uzasadnienia do wyroków, które nakazywały szpitalom zaszeregowanie pielęgniarek posiadających tytuł magistra pielęgniarstwa oraz specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa do grupy 2. Sądy stanęły po stronie zdegradowanych pielęgniarek, ale zastrzegły w uzasadnieniu do wyroków, że przedmiotem procesu nie było nierówne traktowanie w zatrudnieniu części personelu pielęgniarskiego. Sąd zdawał sobie sprawę, że korzystny wyrok dla pielęgniarek z grupy 2 spowoduje lawinę pozwów zatrudnionych w tym podmiocie pielęgniarek zaszeregowanych do grupy 6.
Teraz łatwiej zrozumieć, dlaczego sąd w Kielcach orzekł na niekorzyść skarżących pielęgniarek. Bowiem przychylił się do argumentacji szpitala, że gdy zostaną uznane roszczenia pielęgniarek, to w konsekwencji pielęgniarki te wystąpią do szpitala o ustalenie wysokości wynagrodzenia w najwyższej grupie siatki płac pielęgniarek i położnych, czyli równej 8,2 tys. PLN. Skutek – cały personel pielęgniarski w szpitalu byłby zaszeregowany do jednej grupy siatki płac – drugiej.
Czy wobec powyższego sąd w Kielcach nie był przypadkiem „bardziej papieski od papieża”? Należy nadmienić, że powyższe „odkrycie” dokonane przez sąd w Kielcach jest podnoszone przez redakcję pielęgnairki.info.pl od roku 2021.
Dlatego sąd w Kielcach orzeczenie odrzucające roszczenia pielęgniarek uwiarygodnił tezą, że pielęgniarki z grupy 2 robią coś „lepiej”. Konia z rzędem temu, kto w miarę wiarygodnie umotywuje „lepszość pracy” osób z grupy 2.
Całość artykułu czytaj w grudniowym wydaniu Gazety na stronie 2. Sygnalizujemy bardzo ciekawy aspekt sporu o płace przed kieleckim sądem.
W numerze 12/2023 Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych znajdziecie także poniższe artykuły…
- Spotkanie w sprawie upokorzenia pielęgniarek z grupy 6
- Wysokość odszkodowań dla pielęgniarek z grupy 5 i 6
- Sposób sprawiedliwego różnicowania wynagrodzeń
- Komplet ręczników dla pielęgniarek-emerytek
- NIPiP za nakazem pracy w oddziale szpitalnym
- Wykreśl papierosy z życia swoich pacjentów
- Jedna pielęgniarka zdobyła mandat poselski
- Odbywanie specjalizacji zgodnie z profilem oddziału
- Sąd: Szerszy zakres obowiązków pielęgniarek z grupy 6
- Kontrola: pielęgniarek nie było na dyżurach nocnych
- Rektor: dopuściłbym do powrotu liceów medycznych
- Dlaczego od pielęgniarek wymaga się posiadania wykształcenia, które zdobyły 30 lat temu?
Zamów papierową prenumeratę Gazety do domu, klikając TUTAJ.