Ustalenia sądu w zakresie następującej kwestii: czy skarżące pielęgniarki z grupy 6 wykonywały taką samą pracę i pracę o takiej samej wartości jak pielęgniarki z grupy 2…
W dniu 12 marca 202 roku na Ogólnopolskim Portalu Pielęgniarek i Położnych zacytowaliśmy pierwszy fragment uzasadnienia do wyroku Sądu Rejonowego z września 2023 roku. Sprawa dotyczy dwóch pielęgniarek odcinkowych, które pozwały szpital za nierówne traktowanie w zatrudnieniu. Artykuł został wyświetlony prawie 35 tys. razy. Natomiast na profilu facebook.com/PortalPielegniarekiPoloznych post dotarł do 25 tys. odbiorców. Tytuł artykułu – Na oddziale pracuje 18 pielęgniarek. Cztery z nich są w grupie 2. Pozostałe pozywają szpital. Zobacz wyrok sądu.
W kolejnym artykule z dnia 14 marca 2024 roku opublikowaliśmy fragment uzasadnienia do wyroku, który dotyczył ustalenia poziomu wykształcenia skarżących pielęgniarek, ukończonych szkoleń zawodowych oraz ocen uzyskanych w przebiegu corocznej oceny kwalifikacji zawodowych, dokonywanych przez pielęgniarkę oddziałową. Szczegóły w artykule pt. Pielęgniarki LM pozwały szpital – sąd ustalił ich poziom wykształcenia oraz ukończone szkolenia zawodowe.
Poniżej publikujemy kolejny fragment przedmiotowego wyroku.
Wszystkie osoby pracujące w (…) Oddziale pozwanego szpitala na stanowiskach pielęgniarek i/lub pielęgniarzy miały ten sam zakres obowiązków.
Personel pielęgniarski pracował w tym samym wymiarze (za wyjątkiem osób zatrudnionych na 0,5 etatu) i zastępował się przy wykonywaniu codziennych obowiązków. Na zmianie dziennej, od 7 do 19.00, pracowały trzy pielęgniarki/pielęgniarz i oddziałowa, zaś na zmianie nocnej 2 pielęgniarki/pielęgniarz. W czasie dyżuru dziennego pielęgniarki dzieliły się rolami, jedna z nich była tzw. pielęgniarką punktową, inna zabiegową, a trzecia pielęgniarką do obserwacji. Wykształcenie i posiadanie specjalizacji nie miało wpływu na obsadę poszczególnych ról, a personel pielęgniarski, wymieniał się rolami w kolejnych dniach.
Dalsza część artykułu pod sondą…
Zapraszamy czytelników pielegniarki.info.pl do oddania głosu w kolejnej sondzie. Tym razem chcemy poznać opinię pielęgniarek i położnych w jaki sposób odbierają postępowanie decydentów wobec projektu ustawy związku OZZPiP. Prosimy o odpowiedź na następujące pytanie:
Zapraszamy do licznego udziału w sondzie. Za oddane głosy bardzo dziękujemy. Wyniki poprzedniej sondy dostępne w artykule pt. 68% pielęgniarek nie popiera ustawy pani Ptok.
Dalsza część artykułu…
Układając grafiki, czy też powierzając pielęgniarkom wykonanie określonych czynności, pracodawca nie brał pod uwagę wykształcenia ani stanowisk na których zatrudnione były poszczególne osoby.
Nie obowiązywała zasada, że na dyżurze musi być osoba z wyższym wykształceniem i specjalizacją. Gdy na dyżur nie mogła się stawić pielęgniarka/pielęgniarz z tytułem magistra i specjalizacją mogła być ona zastąpiona i była zastępowana przez pielęgniarkę z wykształceniem średni, w tym przez skarżące pielęgniarki.
Powódki wykonywały taką samą pracę i pracę o takiej samej wartości jak pozostały personel pielęgniarski pracujący w (…) Oddziale pozwanego Szpitala, w tym osoby z tytułem magistra i specjalizacją. Praca powódek nie była oceniana gorzej aniżeli praca pielęgniarek z wyższym wykształceniem i specjalizacją.
źródło: Portal Orzeczeń Sądów Powszechnych
W kolejnym artykule przedstawimy fragment powyższego wyroku dotyczący ustalenia przez sąd skali różnic płacowych pomiędzy pielęgniarkami z grupy 2 i 6, które miały powierzony ten sam zakres obowiązków.