Uprawnienia pielęgniarek z wyższym wykształceniem
Wyrok Sądu Okręgowego w sprawie o odszkodowanie dla pielęgniarki za nierówne traktowanie w zatrudnieniu to kopalnia wiedzy o stanie polskiego pielęgniarstwa.
Prezes izby pielęgniarek i przewodnicząca związku OZZPiP każdy dzień powinny rozpoczynać od lektury przedmiotowego wyroku. Być może uniknęły by bardzo niefrasobliwych wypowiedzi dla mediów. Ich wypowiedzi w zakresie sposobu wdrażania zapisów siatki płac w poszczególnych podmiotach leczniczych zawierają tezy krzywdzące dla rzeszy pielęgniarek i położnych.
Ten wyrok, to takie odbicie w lustrze, kiedy możemy mieć wgląd w stan polskiego pielęgniarstwa. Niestety po lekturze tego wyroku wniosek jest jeden. Stan pielęgniarstwa jest fatalny. Nie chce się wierzyć, że izba pielęgniarek istnieje ponad 30 lat. Natomiast związek pielęgniarek pod wodzą pani Krystyny Ptok to jakieś totalne nieporozumienie. Działanie związku cechuje brak konsekwencji, umizgiwanie się do decydentów oraz brak pozytywnych efektów.
Na potwierdzenie powyższych tez cytujemy fragment uzasadnienia do wyroku Sądu Okręgowego. Sąd dokonał analizy uprawnień zawodowych osób z wyższym wykształceniem. Na konkretnym stanowisku pracy. I doszedł do wniosków, które od lat głosi redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych.
Sąd o uprawnieniach zawodowych pielęgniarek z tytułem magistra
Oddajmy głos sądowi, cytując fragment uzasadnienia wyroku Sądu Okręgowego:
(…) Zgodnie z art. 7 ustawy z dnia 15 lipca 2011 r. o zawodach pielęgniarki i położnej (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 551; dalej: u.z.p.p.) zawód pielęgniarki i położnej może wykonywać osoba posiadająca prawo wykonywania zawodu stwierdzone albo przyznane przez właściwą okręgową radę pielęgniarek i położnych. Prawo do wykonywania zawodu jest zatem właściwością minimalną, jaką winien cechować się pracownik zatrudniony na stanowisku pielęgniarki lub położnej.
Powódka nabyła prawo do wykonywania zawodu po zdaniu egzaminu zawodowego i ukończeniu 5-letniego liceum medycznego. W chwili obecnej jedyną drogą do nabycia tego prawa jest ukończenie 3-letnich studiów wyższych i uzyskanie tytułu licencjata.
Warto podkreślić, że pozostałe pielęgniarki zatrudnione z powódką na bloku operacyjnym również wywodziły swe prawo do wykonywania zawodu z ukończenia liceum medycznego. Uzyskanie przez nie wykształcenia wyższego miało charakter następczy – w trakcie pracy w charakterze instrumentariuszek. Z ukończeniem przez nie studiów wyższych nie wiązało się zatem nabycie uprawnień do pracy na stanowisku tożsamym ze stanowiskiem powódki.
Koniec cytatu…
Święte słowa Sądu… Pielęgniarki i położne posiadające tytuł zawodowy magistra mogą mieć uzasadnione pretensje do izby pip, że przez ponad 30 lat swojego istnienia nie doprowadziła do określenia kompetencji zawodowych tych osób.
Wypowiadanie w mediach tezy jakoby pielęgniarki z wyższym wykształceniem miały większe kompetencje zawodowe jest fałszem
Pani prezes i przewodnicząca powinny po tysiąc razy za karę napisać – „ukończenie studiów wyższych przez pielęgniarki nie wiąże się z nabyciem uprawnień do pracy na stanowisku pielęgniarki w szpitalu”.
Dlatego wypowiadanie w mediach tezy jakoby pielęgniarki z wyższym wykształceniem miały większe kompetencje zawodowe jest fałszem. Ta „oczywista oczywistość” jest oczywista dla pielęgniarek, które znają realia wykonywania praktyki zawodowej pielęgniarki „od podszewki”.
Takich „smaczków” w uzasadnieniu do powyższego wyroku jest wiele.
Warto zatem przygotowując pozew o odszkodowanie zapoznać się z jego całą treścią. Gdzie można mieć wgląd w to orzeczenie? W najnowszym wydaniu Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych – pielegniarki.info.pl.
Ten branżowy miesięcznik pielęgniarek i położnych jest wydawany w formie papierowej oraz elektronicznej. Wydanie papierowe jest dostępne w formie prenumeraty oraz jako pojedyncze numery. Natomiast wydanie elektroniczne jest bezpłatne. Poniżej linki do tych dwóch wersji wydawnictwa…