Gazeta Pielęgniarek i Położnych – maj 2023 r.
Bieżący numer Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych został wydany 17 maja 2023 r. Trafił do ponad 500 szpitali w całej Polsce oraz do indywidualnych prenumeratorów. W całości został poświęcony orzecznictwu sądowego w zakresie wykonywania zawodu pielęgniarki i położnej.
Zachęcamy do zapoznania się z całym numerem. Wydanie jest dostępne w wersji elektronicznej oraz papierowej.
Poniżej przytaczamy fragment uzasadnienia do wyroku Sądu Apelacyjnego w sprawie pielęgniarki, która pozostawiła wenflon w żyle pacjenta przez 11 dni.
Z uzasadnienia wyroku Sądu Apelacyjnego (fragment):
Sąd Okręgowy ustalił, że powód przebywał na Oddziale (…) spółki z o.o. (…) Szpitala (…) J. w S., gdzie został przyjęty z rozpoznaniem urazu głowy, po pobiciu. W trakcie pobytu w szpitalu był konsultowany neurologicznie, neurochirurgicznie, laryngologicznie.
W czasie pobytu w szpitalu miał założony wenflon, umożliwiający podanie dożylnie leków i kroplówek. Wprowadzono cewnik dożylny do prawego zgięcia łokciowego. Z powodu przecieku na złączach wprowadzono nową kaniulę do żyły prawego przedramienia. W nowym miejscu wkłucia powód odczuwał dolegliwości bólowe. Zgłaszał je pielęgniarkom. W miejscu wkłucia powstało widoczne zaczerwienienie, a następnie zgrubienie. Z biegiem czasu powód zaczął odczuwać ból na długości całego przedramienia. Pomimo zgłaszanych dolegliwości miejsce wkłucia przez okres 11 dni nie było zmienione.
Zgodnie z wpisem w karcie obserwacji kaniulizacji żył obwodowych powstał stan zapalny oceniony na 4 stopień. W karcie obserwacji kaniulizacji żył obwodowych widnieją wpisy pielęgniarek o odmowie powoda założenia nowego wkłucia – m.in. pod datami: 17 października, 23 października, 26 października, 2 listopada. Podobne wpisy znajdują się na karcie “Proces
pielęgnowania”. Po ok. 3 dniach po wyjściu ze szpitala powód zaczął odczuwać silny ból w okolicach prawej pachwiny. Występowała u niego także gorączka w wysokości ok. 40 stopni. Powód nie był w stanie poruszać się.
Powód ponownie przebywał w pozwanym szpitalu, na oddziałach (…) Ogólnej oraz U. z rozpoznaniem ropnego, krwiopochodnego zapalenia stawu biodrowego prawego. Wykonane w dniu 9 grudnia 2011 r. badanie stawów biodrowych wykazały ropne zapalenie stawu biodrowego
prawego. Wykonano artromię stawu biodrowego prawego, oczyszczenia, przetoczono 4 jednostki koncentratu krwinek czerwonych. Zastosowano antybiotykoterapię. (…)
Tematy bieżącego wydania Gazety
Poniżej prezentujemy pozostałe tematy majowego wydania Gazety, które dotyczą orzecznictwa sądowego w zakresie wykonywania zawodu pielęgniarki i położnej.
Pielęgniarki założyły mężczyźnie cewnik Foleya
Pacjent, który wcześniej miał doświadczenie z cewnikiem Foleya, wiedział o tym, że sam nie może zdejmować cewnika, mógł to uczynić jedynie personel medyczny na zlecenie lekarza. Wiedział także o tym, że powinien uważać na cewnik w trakcie podróży (…), gdyż może to spowodować uszkodzenie cewki moczowej.
Chory wstał z łóżka, zażądał 100 tys. PLN
Niewiarygodne natomiast były dla Sądu zeznania pacjenta w części, w których twierdził, że musiał się doczołgać do dzwonka, długo czekał na pomoc i wstać pomogła mu pielęgniarka. Pacjent ma skłonność do przeinaczania i ubarwiania faktów, (…) w kilku miejscach jego zeznania różniły się od zeznań świadków.
Sąd o zadośćuczynieniu za wlew kroplowy poza żyłą
Sąd uznał, że nieostrożne zachowanie pielęgniarki podczas dożylnego podania pacjentowi leku było zawinione. Na pojęcie winy składają się dwa elementy: obiektywny – bezprawność oraz subiektywny, czyli taki, który daje możliwość postawienia sprawcy zarzutu niewłaściwego zachowania się, w tym np. niedbalstwa.
„Nie monitorowano pacjentki należycie”
Dostrzegając potrzebę szczególnego nadzoru nad pacjentką, umieszczono ją w sali intensywnego nadzoru, ale nie monitorowano jej należycie, gdyż zdołała się wyswobodzić z zapiętych pasów obezwładniających i wyskoczyć przez okno. Sala ta sąsiaduje z pokojem pielęgniarek.
Pielęgniarka odmówiła przyjęcia dyżuru
Nie budzi wątpliwości Sądu Okręgowego, że pielęgniarka zareagowała zbyt impulsywnie, telefonując do przełożonej i stosując swoisty szantaż twierdzeniem, że nie przystąpi do pracy, gdy nie otrzyma wsparcia kolejnej pielęgniarki. Jednakże nie można tu doszukać się rażącego naruszenia obowiązków pracowniczych.