Zobacz dyskusję na Portalu w przedmiotowej sprawie – ponad 100 KOMENTARZY
Wyślij uwagi do ministerstwa zdrowia – pobierz gotowe pismo
Pismo do ministra zdrowia w sprawie proponowanych zmian w sposobie wyboru lekarza, pielęgniarki, położnej podstawowej opieki zdrowotnej.
MINISTERSTWO ZDROWIA BIURO PRASY I PROMOCJI |
Warszawa, 03.11.2011 roku |
Komunikat
dotyczący nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych w zakresie wyboru świadczeniodawcy podstawowej opieki zdrowotnej.
W związku z pojawiającymi się niewłaściwymi interpretacjami przepisów zawartych w ww. nowelizacji, Ministerstwo Zdrowia informuje, że zasadniczym celem zmiany przepisów (polegającej na dodaniu do obowiązującej deklaracji wyboru lekarza, pielęgniarki lub położnej poz również deklaracji wyboru świadczeniodawcy poz tak, aby deklaracja nie traciła ważności w przypadku zmiany miejsca pracy przez lekarza, pielęgniarkę czy położną) jest ułatwienie pacjentom dostępu do świadczeń zdrowotnych, a świadczeniodawcom – zarządzania i rozliczania usług z Funduszem w przypadku występujących po stronie świadczeniodawców zmian podmiotowych (np. odejścia lekarza, pielęgniarki czy położnej). Obecnie deklaracja wyboru ma charakter deklaracji imiennej, co powoduje, że w przypadku zmian w tym zakresie zarówno pacjenci jak i świadczeniodawcy mają problemy z uzyskaniem czy rozliczeniem świadczeń.
Powyższa nowelizacja nie wprowadza żadnych zmian czy ograniczeń w zakresie prawa wyboru przez pacjenta różnych świadczeniodawców poz, czyli np. praktyk zawodowych lekarskich czy pielęgniarskich. W szczególności nowelizacja nie wprowadza obowiązku jednoczesnego wyboru lekarza, pielęgniarki lub położnej u tego samego świadczeniodawcy. Pacjent będzie mógł wybrać dowolnego lekarza, pielęgniarkę lub położną składając, tak jak dotychczas, jedną lub kilka deklaracji wyboru – z tą formalną różnicą, że będzie to również wybór świadczeniodawcy, u którego dany lekarz, pielęgniarka lub położna pracują. Tak jak dotychczas, w przypadku zmiany miejsca pracy przez wybranego przez siebie lekarza, pielęgniarkę czy położną, pacjent będzie mógł wybrać nowego świadczeniodawcę, u którego osoba ta rozpoczęła udzielanie świadczeń zdrowotnych.
/-/ Krzysztof Suszek
Dyrektor Biura Prasy i Promocji
Komentarz redakcji Portalu Pielęgniarek i Położnych
Ministerstwo zdrowia uważa, że: "w związku z pojawiającymi się niewłaściwymi interpretacjami przepisów zawartych w ww. nowelizacji" … To dobre stanowisko ministerstwa zdrowia! Podkreślam! Bardzo mnie cieszy także fakt, że w opinii ministerstwa nowelizacja, "nie wprowadza obowiązku jednoczesnego wyboru lekarza, pielęgniarki lub położnej u tego samego świadczeniodawcy". Tylko należy zadać sobie pytanie. Właściwie, to ministerstwo zdrowia powinno zadać sobie pytanie. Z jakiego faktu wynikają te "niewłaściwe interpretacje"? Może po prostu należy przeredagować zapisy w projekcie nowelizacji? W celu eliminacji tych "niewłaściwych interpretacji"!
Ponadto nie mamy żadnych gwarancji, jako środowisko zawodowe, że te "niewłaściwe interpretacje" staną się w wyniku uzgodnień pomiędzy Prezesem NFZ a Porozumieniem Zielonogórskim "interpretacjami właściwymi" i "jedynie słusznymi". Wtedy ministerstwo zdrowia w swoim kolejnym stanowisku napisze "nic nie możemy". Bo wiadomo, że karty rozdaje … Porozumienie!
Komunikat powyższy, to dowód na słuszność naszych zastrzeżeń do przedmiotowej nowelizacji i powinien stać się on dla pielęgniarek rodzinnych przyczynkiem do jeszcze bardziej intensywnego bombardowania ministerstwa zdrowia i innych instytucji ww. sprawie.
W najbliższych dniach redakcja Portalu przygotuje nowe pisma do ministerstwa. Należy natomiast nadal wysyłać poniższą propozycje pisma. Tak nadal wysyłać . . . .
Pobierz gotowe pismo
Mariusz Mielcarek