Obrady w sejmie – dyskusja o podwyżkach
Publikujemy fragment dyskusji na posiedzeniu sejmowej komisji zdrowia w dniu 5 sierpnia 2022 roku.
Poseł Rajmund Miller (KO):
Panie przewodniczący, panie ministrze, szanowni państwo, chciałbym zadać pytanie niezwiązane z dzisiejszym posiedzeniem Komisji, ale bardzo ważne, dlatego że spotkamy się dopiero we wrześniu. W tej chwili, po ustaleniu ustawy o wynagrodzeniach w służbie zdrowia, szpitale otrzymały kontrakty z NFZ-u. Okazuje się, że w wielu szpitalach, a zwłaszcza powiatowych, gdzie wykonywane są procedury mniej specjalistyczne, pieniędzy nie wystarczy nawet na te podwyżki.
Sytuacja szpitali staje się dramatyczna, a przypomnę, że na koniec ubiegłego roku zadłużenie szpitali oscylowało około 20 mld zł. Dzisiaj dyrektorzy szpitali i konwenty starostów, które w tej sprawie się zebrały – ja mam stanowisko Konwentu Starostów Województwa Opolskiego…
Stwierdzono, że nie uwzględniono w tych dodatkowych środkach kwestii inflacji. Nie wystarczy środków w niektórych szpitalach nawet na pokrycie tych zaplanowanych podwyżek dla personelu zatrudnionego w szpitalach, ale co gorsza, szpitale znajdą się w fatalnej sytuacji, jeżeli chodzi o pokrycie kosztów energii elektrycznej, gazu czy też paliwa w przypadku karetek pogotowia ratunkowego, bo tu też ceny znacznie się zwiększyły.
Pytanie do pana ministra. Wiem, że wczoraj było spotkanie z przedstawicielami samorządów i szpitali. Czy ministerstwo podjęło jakieś działania i czy zamierza podjąć działania w celu zapobieżenia tej katastrofalnej sytuacji? Dziękuję bardzo.
Wiceminister zdrowia – sytuacja nie jest katastroficzna
Przewodniczący poseł Tomasz Latos (PiS):
Dziękuję. Pan minister, bardzo proszę.
Podsekretarz stanu w MZ Piotr Bromber:
Panie przewodniczący, panie i panowie, oczywiście trudno mi się zgodzić z określeniem „katastrofalną sytuacją”, aczkolwiek odnosząc się już do meritum sprawy potwierdzam, że wczoraj było jedno z wielu spotkań, bo tych spotkań w ostatnim czasie jest wiele, zarówno z pracodawcami, ze stroną samorządową, jak i ze stroną społeczną.
Cały czas implementujemy, wdrażamy rozwiązania w zakresie wzrostu wynagrodzenia minimalnego. Na przyszły tydzień jest przewidziane kolejne spotkanie. Dzisiaj ustalimy dokładnie termin i godzinę ze stroną samorządową i będziemy nad tym tematem dalej dyskutowali.
Umówiliśmy się już na zaprezentowanie kolejnych, konkretnych rozwiązań w tym zakresie – nie będę wyprzedzał informacji, jakie przekażemy, ale tak jak pan wspomniał, panie pośle, jesteśmy w stałym kontakcie ze stroną, w tym wypadku nie tylko samorządową, czyli przedstawicielami jednostek samorządu terytorialnego, ale również z pracodawcami.
W przyszłym tygodniu mamy kolejne spotkanie z pracodawcami i również w przyszłym tygodniu posiedzenie zarówno prezydium, jak i zespołu trójstronnego, poświęcone tej sprawie. Zakładam, że po tych spotkaniach również będą jakieś informacje oficjalne. Tyle w tym zakresie. Dziękuję bardzo.
Przewodniczący poseł Tomasz Latos (PiS):
Dziękuję. Czyli rozumiem, panie ministrze, że te szpitale, które nie otrzymały jeszcze środków na wynagrodzenia, które dopiero co zostały przyjęte i wchodzą w życie właśnie teraz, mogą być spokojne, że tam, gdzie Narodowy Fundusz Zdrowia tego nie zrealizował, to zrealizuje.
Poseł Janusz Korwin-Mikke (Konfederacja):
To ja mam pytanie do pana ministra…
Przewodniczący poseł Tomasz Latos (PiS):
Przepraszam, na razie my rozmawiamy, panie pośle…
Poseł Janusz Korwin-Mikke (Konfederacja):
Ale ja…
Przewodniczący poseł Tomasz Latos (PiS):
Panie pośle, niech pan nie włącza mikrofonu. Proszę.
Podsekretarz stanu w MZ Piotr Bromber:
Jesteśmy teraz na etapie podpisywania tych aneksów…
Przewodniczący poseł Tomasz Latos (PiS):
No właśnie. To jest ważne.
Ministerstwo: będziemy odnosili się do tych kwestii czy brakuje i ile brakuje
Podsekretarz stanu w MZ Piotr Bromber:
Gdy zakończymy etap podpisywania aneksów, szpitale dokładnie będą wiedziały, jakimi kwotami dysponują, bo w tym zakresie możemy się różnić w wyliczeniach własnych i wyliczeniach Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji.
W momencie, kiedy już wszyscy dostaną te aneksy to myślę, że będą mogli zweryfikować tę wiedzę i faktyczną informację, jakimi środkami dysponują. Wówczas będziemy odnosili się do tych kwestii czy brakuje i ile brakuje.
Przypomnę tylko, że zgodnie z tym, o czym już rozmawialiśmy tutaj na posiedzeniu Komisji, przeznaczamy na wzrost wynagrodzeń – wynagrodzenia minimalnego – w sumie 7,2 mld z podziałem na tę część, którą dysponuje NFZ i tę część budżetu państwa.
Została również podjęta decyzja o przekazaniu dodatkowych środków w wysokości ponad 2 mld, między innym na realizację tej ustawy, ale też na realizację tych kwestii, o których wspomniał pan poseł.
Przewodniczący poseł Tomasz Latos (PiS):
Dziękuję. Pan przewodniczący Hoc. Później jeszcze pan poseł Korwin-Mikke.
Poseł PiS – dyrektor szpitala powiatowego kosmicznie radosny
Poseł Czesław Hoc (PiS):
Dziękuję bardzo. Nie odnosząc się i nie komentując tego pytania i odpowiedzi, ja przekażę jedną wiadomość, wręcz rewelacyjną, bardzo dobrą. Trzy dni temu dzwonił do mnie dyrektor szpitala powiatowego w województwie zachodniopomorskim. W kuluarach mogę powiedzieć, o jaki szpital chodzi.
Był szczęśliwy, bardzo zadowolony. Powiedział, że jest tak usatysfakcjonowany kwestią tych podwyżek, że po prostu jest kosmicznie radosny. I wczoraj wieczorem, wiedząc, że są tak… Wczoraj wieczorem…
Tak, tak, pani dyrektor. Wczoraj wieczorem jeszcze się upewniałem, czy to na pewno podtrzymuje. Tak, podtrzymuje to absolutnie. Jest bardzo zadowolony z podwyżek dla personelu średniego i też dla personelu, który pracował na kontraktach…
Przewodniczący poseł Tomasz Latos (PiS):
Dobrze. Chodzi o to, żeby aneksy były wszędzie, żeby wszystko było zrealizowane. Szanowni państwo, nie nakręcajmy teraz dyskusji. Pan poseł Korwin-Mikke. Później pani poseł.
Poseł do posłanki: pojedziemy do tego szpitala. Okej?
Poseł Janusz Korwin-Mikke (Konfederacja):
Ja nie w dyskusji, tylko z pytaniem do pana ministra. Czy przypadkiem podwyżka płac minimalnych nie jest jedną z przyczyn, dla których nie można podnieść pensji innym ludziom, którzy być może na podwyżki by zasługiwali, a nie mogą ich dostać, ponieważ szpitale na to nie mają, bo musiały podnieść płace minimalne?
Przewodniczący poseł Tomasz Latos (PiS):
Pani przewodnicząca Wielichowska, proszę.
Poseł Monika Wielichowska (KO):
Panie przewodniczący, bardzo dziękuję. Ja jednak chciałabym się odnieść do wypowiedzi pana wiceprzewodniczącego Hoca. Podzielił się z nami tutaj rewelacyjną i radosną wiadomością. Opowiedział o jakimś kosmicznie zadowolonym, radosnym i szczęśliwie zadowolonym dyrektorze szpitala powiatowego…
Przewodniczący poseł Tomasz Latos (PiS):
Bo może tak jest.
Poseł Monika Wielichowska (KO):
To proszę bardzo uchylić nam rąbka tajemnicy, bo ja bardzo chciałabym zadzwonić, spotkać się z panem dyrektorem i przekazać kontakt do pana dyrektora innym dyrektorom, którzy są odmiennego zdania, ponieważ nie wiedzą, jak związać koniec z końcem, bo szpitale powiatowe są na skraju finansowego bankructwa. Dziękuję.
Przewodniczący poseł Tomasz Latos (PiS):
Dziękuję. Pan poseł Hoc.
Poseł Czesław Hoc (PiS):
Zapraszam panią wiceprzewodniczącą. Pojedziemy do tego szpitala. Okej?
Śródtytuły i linki pochodzą od redakcji pielegniarki.info.pl
źródło: sejm.gov.pl