Najchętniej wybierane specjalizacje przez pielęgniarki
W dzisiejszym artykule przyjrzymy się bliżej specjalizacjom, które od lat są najchętniej wybierane przez pielęgniarki. Przedstawiamy ranking.
Pielęgniarstwo anestezjologiczne i intensywnej opieki
Nikogo nie zdziwi fakt, że pierwsze miejsce w przedmiotowym rankingu należy do „królowej specjalizacji”, a mianowicie Pielęgniarstwo anestezjologiczne i intensywnej opieki. Od 2002 roku tytuł specjalisty w tej dziedzinie zdobyło 19 653 pielęgniarek. Z danych przedstawionych na stronie internetowej Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych, dowiadujemy się, że uwzględniając tytuł zawodowy, 17 987 osób to pielęgniarki, natomiast 1 665 to pielęgniarze.
Pielęgniarka po ukończeniu szkolenia specjalizacyjnego w tej dziedzinie obejmuje specjalistyczną opieką pacjentów w okresie okołooperacyjnym, na wszystkich etapach znieczulenia i w bezpośrednim okresie poznieczuleniowym oraz prowadzi specjalistyczną opiekę nad ciężko chorymi pacjentami w oddziale intensywnej terapii.
Pielęgniarstwo chirurgiczne
Drugie miejsce zajmuje specjalizacja w dziedzinie pielęgniarstwa chirurgicznego. W ciągu 22 lat niewiele mniej pielęgniarek uzyskało tytuł specjalisty w tym zakresie, bo aż 17 171. Zapoznając się z informacjami dostępnymi na stronie CKPPiP, widzimy, że najwięcej pielęgniarek uzyskujących tytuł specjalisty w tej dziedzinie zamieszkuje regiony Mazowsza, Śląska, a także Małopolski.
Specjalizacja przygotowuje pielęgniarki do samodzielnego wykonywania specjalistycznych świadczeń zdrowotnych w dziedzinie pielęgniarstwa chirurgicznego, pełnienia roli lidera i wdrażania do praktyki pielęgniarskiej zmian potwierdzonych dowodami naukowymi a także do oceny rozwoju własnego i członków zespołu pielęgniarskiego oraz uczestniczenia w projektowaniu i prowadzeniu kształcenia zawodowego oraz podyplomowego pielęgniarek i przedstawicieli innych zawodów medycznych.
Pielęgniarstwo internistyczne
Na trzecim miejscu w naszym rankingu znajduje się specjalizacja w dziedzinie pielęgniarstwa internistycznego. W tych samych latach, z wynikiem pozytywnym ukończyło ją 11 453 pielęgniarek.
Celem kształcenia pielęgniarek w tej dziedzinie jest aktualizowanie wiedzy i umiejętności dotyczących pielęgniarstwa internistycznego. Uzyskanie tytułu specjalisty popartego uzyskaniem przez pielęgniarkę specjalistycznych kwalifikacji w dziedzinie pielęgniarstwa internistycznego oraz nabyciem umiejętności uprawniających do samodzielnego podejmowania świadczeń przewidzianych dla pielęgniarki po uzyskaniu tytułu specjalisty z pielęgniarstwa internistycznego.
W tegorocznej wiosennej sesji egzaminacyjnej sprawdzian wiedzy w tej dziedzinie zdało ponad 864 pielęgniarek, co w porównaniu z „królową specjalizacji” jest lepszym wynikiem o 136 osób.
źródło: ckppip.edu.pl