Pielęgniarki – radość posła z powodu uchwalenia przez Sejm ustawy zapewniającej podwyżkę wynagrodzeń pielęgniarek.

3 min czytania
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPOdszkodowania dla pielęgniarek LMWynagrodzenia pielęgniarek
Pielęgniarki – radość posła z powodu uchwalenia przez Sejm ustawy zapewniającej podwyżkę wynagrodzeń pielęgniarek.

Poseł emeryt – lat 78 – wygłosił w sejmie zaskakujące oświadczenie „w sprawie radości z powodu uchwalenia przez Sejm ustawy zapewniającej podwyżkę wynagrodzeń pielęgniarek”…

Na posiedzeniu plenarnym sejmu, podczas którego dyskutowano o projekcie ustawy o wynagrodzeniach pielęgniarek jeden z posłów wygłosił oświadczenie. Tytuł tego oświadczenia budzi konsternację…

Poseł Tadeusz Samborski:

Szanowny Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Dzisiaj podczas obrad w tej Izbie przeżyłem takie dwa dobre momenty: moment wzruszenia autentycznego i moment optymistyczny. Źródłem tego wzruszenia była relacja pielęgniarki, przedstawicielki środowiska, które wyszło z inicjatywą obywatelską zmierzającą do ustalenia podwyżki wynagrodzeń w efekcie dla pielęgniarek i położnych. Ona w pięknym wystąpieniu pokazała po prostu rolę i zaangażowanie tego środowiska, ich ciężką pracę. Już sam taki przytoczony fakt, że średnia życia Polek to 82 lata, wiek 82 lat, a pielęgniarki – 62 lata. To pokazuje skalę, że tak powiem, wysiłku i degradacji zdrowia fizycznego i psychicznego w tej ciężkiej pracy.

Optymistyczne było to, że ten projekt ustawy znalazł akceptację różnych środowisk tutaj, w Sejmie, obydwu stron, wszystkich stron, wszystkich środowisk. Czyli wszyscy z dużym uznaniem i zrozumieniem odnieśli się do tego obywatelskiego projektu, który de facto jest kołem ratunkowym dla środowiska pielęgniarek i położnych.

W tym kontekście pragnę wyrazić ogromne uznanie i wdzięczność i skierować to pod adresem pielęgniarek, licznych zastępów pielęgniarek szpitala wojewódzkiego w Legnicy. (Dzwonek)

Zespół pielęgniarek kierowany przez panią Dorotę Szczepaniak oraz pielęgniarek z ośrodka zdrowia w Prochowicach. Ich zaangażowanie i wysokie kompetencje są gwarancją usług medycznych i prawdziwej opieki nad mieszkańcami – opieki i pracy najwyższej próby jakości. Dziękuję bardzo, panie marszałku. (Oklaski)

(Głos z sali: Brawo!)

źródło: sejm.gov.pl

Komentarz redakcji Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych

Tytuł powyższego oświadczenia niestey ukazuje stopień rozeznania pana posła w sprawach, które są przedmiotem posiedzenia plenarnego sejmu. Zrozumiałe jest, że pan poseł wcześniej sobie przygotował treść wystąpienia, które następnie wygłosił z sejmowej mównicy. Niestety tytuł tego oświadczenia, który prezentujemy powyżej na zrzucie strony intenetowej sejmu nie odpowiada rzeczywistości. Sejm nie uchwalił przedmiotowej ustawy tylko skierował do prac w dwóch komisjach sejmowych: finansów publicznych oraz zdrowia. Szkoda, ze pan poseł także powiela kompletnie nieuprawniony pogląd, że „że średnia życia Polek to 82 lata, wiek 82 lat, a pielęgniarki – 62 lata”. Podawane informacje przez izbę i związek pielęgniarek dotyczące średniej długości życia pielęgniarki są kuriozalne. O tym pisaliśmy w artykule pt. Pielęgniarki żyją 20 lat krócej. Totalna bzdura.

Natomiast w zakresie stopnia świadomości nad jakim problemem dyskutują posłowie na plenarnym posiedzeniu sejmu, warto zacytować wypowiedź jednego z radnych powiatowych na posiedzeniu Rady Powiatu…

(…) Radny Paweł Szymkowicz spytał następnie Starostę czy w ostatnich tygodniach, podczas spotkań z posłami, którzy odwiedzali Nysę dyskutował o problemie, z którym w tej chwili się mierzymy. Zaznaczył, że mówiąc o „problemie” nie ma na myśli wynagrodzenia pielęgniarek z tytułem magisterskim, tylko brak środków na te wynagrodzenia. Dodał, że wierzy w to, że posłowie, którzy w tym 2017 roku uchwalili właśnie taką ustawę pytani są o to, czym kierowali się, że pielęgniarka wykonująca tę samą czynność na oddziale z tytułem magistra będzie zarabiała blisko 2000 zł więcej brutto niż pielęgniarka bez tytułu magistra. Kontynuując przypomniał, że ta ustawa była uchwalana w szybkim tempie, w nocy. Na drugi dzień była przegłosowana przez Senat, za dwa dni odbyło się trzecie czytanie i ustawa została uchwalona. Dzisiaj są właśnie tego takie, a nie inne skutki. Radny stwierdził, że bardzo chciałby wiedzieć co posłowie Prawa i Sprawiedliwości mówią o tym, że dofinansowania do szpitali są niższe od inflacji. (…)

źródło: nysa.pl

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.1 / 5. Ilość głosów: 21

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8545 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Pielęgniarka: gdy chorujemy stajemy się uciążliwe, bo nie ma jak ustawić grafiku.

2 min czytania
Dyskusja wśród pielęgniarek Jedna z pielęgniarek zamieściła poniższą wypowiedź na naszym profilu na Facebooku: Gdy chorujemy stajemy się zbędne i uciążliwe. Bo…
AktualnościGazeta Pielęgniarek i PołożnychOdszkodowania dla pielęgniarek LMWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki - dyrektorzy szpitali o odszkodowaniach dla pielęgniarek.

2 min czytania
Jedni odszkodowania już pielęgniarkom wypłacili, inni tworzą wielomilionowe rezerwy na skutki potencjalnie przegranych procesów Redakcja cytuje słowa dyrektora jednego z podmiotów leczniczych…
AktualnościGazeta Pielęgniarek i Położnych

Pytania do związku pielęgniarek.

1 min czytania
Pani Ptok mówi do pielęgniarek – koleżanek. Na proteście przewodnicząca OZZPiP stwierdziła: „Kolejna grupa to moje koleżanki z grupy 6 i 5…
Komentarze
×
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPOdszkodowania dla pielęgniarek LMWynagrodzenia pielęgniarek

Nowa siatka płac pielęgniarek. Incydent na posiedzeniu sejmowej komisji zdrowia.