Skutki radosnej twórczości związku pielęgniarek oraz ministra zdrowia
Środa Wielkopolska, 14 czerwca 2023 r.
Pan
Adam Niedzielski
Minister Zdrowia
W związku z akceptacją przez pana ministra jednego z trzech wariantów sposobu sfinansowania wzrostu wynagrodzeń w podmiotach leczniczych od 1 lipca 2023 roku, przygotowanym przez Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, zwracam się z wnioskiem o wyjaśnienia.
W 2017 roku ministerstwo zdrowia sugerując się podziałem pielęgniarek i położnych zaproponowanym przez związek pielęgniarek OZZPiP, dokonało błędnego podziału personelu pielęgniarskiego na grupy. Podział ten spowodował nierówne traktowanie w zatrudnieniu pielęgniarek zaszeregowanych w grupie 6 względem osób zaszeregowanych do grupy 2. Potwierdzeniem powyższego są wyroki sądowe nakazujące wypłatę odszkodowań z tytułu nierównego traktowania w zatrudnieniu.
Wobec powyższego zwracam się zapytaniem czy w wybranym przez pana ministra wariancie sfinansowania wzrostu wynagrodzeń w podmiotach leczniczych zapewniono środki finansowe na pokrycie kosztów odszkodowań za nierówne traktowanie w zatrudnieniu oraz nakazanie przez sąd zaszeregowania pielęgniarki z grupy 6 do grupy 2.
Należy podkreślić, że wysokość odszkodowania za okres od 1 lipca 2021 roku do 30 czerwca 2023 roku, o jakie może wystąpić pielęgniarka może wynieść, na samym wynagrodzeniu zasadniczym – około 45 tys. PLN. Przy liczbie pielęgniarek i położnych zaszeregowanych do grupy 6 – kwota zasądzonych odszkodowań może wynieść ponad 8 miliardów PLN. Dodatkowo wzrośnie liczba pielęgniarek zaszeregowanych do grupy 2, co zdecydowanie wpłynie na wzrost kosztów wynagrodzeń w podmiotach leczniczych.
Proszę o wyjaśnienia w przedmiotowej sprawie.
Redaktor Naczelny
pielegniarki.info.pl
Mariusz Mielcarek