Siatka płac pielęgniarek – zakres zmian wprowadzonych przez sejmową podkomisję nadzwyczajną…
Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych przytacza wypowiedzi posłów podczas posiedzenia sejmowej podkomisji nadzwyczajnej do rozpatrzenia obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych. Sprawa dotyczy zakresu zmian w siatce płac… Czy posłowie są świadomi jakie zmiany wprowadzili w siatce płac pielęgniarek i położnych?
Przewodnicząca poseł Elżbieta Gelert (KO):
Przystępujemy, proszę państwa, teraz do rozpatrzenia art. 1. Tutaj zwracam się do Biura Komisji, które poprawki w pierwszej kolejności powinny być rozpatrywane. Bo oczywiście mamy tu poprawkę… Rozpatrujemy art. 1. Art. 1 i zmiany w art. 1. W takim razie mamy zmiany, jeżeli państwo pozwolicie, to mamy zmianę art. 1: w art. 3a dodaje się ust. 4 w brzmieniu. I tutaj, ponieważ jest to poprawka, która została nam przedstawiona, przejęta oczywiście przeze mnie, ale czy pan minister mógłby nieco szerzej i więcej na temat tej poprawki powiedzieć? Proszę, panie ministrze.
Podsekretarz stanu w MZ Marek Kos:
Szanowna pani przewodnicząca, Wysoka Komisjo, szanowni państwo, jest to zmiana, o której mówiłem w kwietniu i dzisiaj przypominałem. Proponowana zmiana, brzmienie art. 1 pkt 1 ma na celu doprecyzowanie, w jakich przypadkach podmiot leczniczy będący pracodawcą zobowiązany będzie na nowo ustalić warunki pracy i płacy pracownika wykonującego zawód medyczny oraz pracownika działalności podstawowej, innego niż pracownik wykonujący zawód medyczny, który w wyniku podniesienia kwalifikacji zawodowych uzyska kwalifikacje zawodowe powodujące zaliczenie pracownika do grupy zawodowej o wyższym współczynniku pracy określonym w załączniku do ustawy.
Poprawka zmierza do dookreślenia, że podwyższenie kwalifikacji powodujące zaliczenie pracownika do grupy zawodowej o wyższym współczynniku pracy, określonym w załączniku do ustawy, skutkowałoby po stronie pracodawcy powstaniem obowiązku zmiany wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych (druk nr 33) (nr 4) warunków zatrudnienia w przypadku, gdy podwyższenie kwalifikacji następuje w trybie określonym w art. 103 prim Kodeksu pracy, to jest odbywa się z inicjatywy pracodawcy albo za zgodą pracodawcy.
Dodatkowo w poprawce doprecyzowuje się, że podwyższenie kwalifikacji w rozumieniu art. 103 prim Kodeksu pracy skutkowałoby po stronie pracodawcy powstaniem obowiązku ustalenia na nowo nie tylko wynagrodzenia zasadniczego, ale również warunków pracy. Nabycie nowych kwalifikacji wiąże się bowiem z reguły z potrzebą zmiany również pozapłacowych warunków zatrudnienia, na przykład z przeniesieniem pracownika na nowe stanowisko pracy, na którym wykorzystywane są nowo nabyte kwalifikacje. Z uwagi na fakt, że podnoszenie kwalifikacji w tym trybie skutkować będzie dla pracodawcy obowiązkiem, proponowany przepis wskazuje, że dotyczyć będzie podnoszenia kwalifikacji rozpoczętego po dniu wejścia w życie przedmiotowej regulacji.
Przewodnicząca poseł Elżbieta Gelert (KO):
Dziękuję. Proszę o stanowisko Biura.
Legislator Katarzyna Abramowicz:
To jest poprawka merytoryczna. Nie mamy do niej uwag.
Przewodnicząca poseł Elżbieta Gelert (KO):
Poprawka merytoryczna. Dziękuję. Czy ktoś chciałby zabrać głos w tej sprawie? Bardzo proszę, pan poseł.
Poseł Janusz Cieszyński (PiS):
To jest poprawka numer jeden, tak?
Przewodnicząca poseł Elżbieta Gelert (KO):
Tak, tak, poprawka numer jeden.
Poseł Janusz Cieszyński (PiS):
Szanowni państwo, to jest, jak rozumiem, poprawka, która w istotny sposób zmienia sens tej ustawy, która została zaproponowana. Moim zdaniem, tak jak w przypadku współczynników pracy, to tutaj porozumienie jest racjonalne i jasne jest, że nie zawsze można osiągnąć wszystko, czego się oczekuje. Wydaje mi się, że akurat dopilnowanie tego, to jest coś, co de facto powoduje konflikty wewnątrz placówek. Myślę, że naprawdę powinniśmy się zastanowić, czy akurat nie utrzymać tych propozycji z projektu obywatelskiego. Dziękuję.
Przewodnicząca poseł Elżbieta Gelert (KO):
Bardzo proszę, czy ktoś jeszcze chce zabrać głos? Proszę.
Poseł Józefa Szczurek-Żelazko (PiS):
Szanowny panie ministrze, bo rozumiem, że ten zapis, który pan proponuje, to jest propozycja MZ, dotyczy osób, które tu i teraz chciałyby podjąć specjalizację, więc muszą uzyskać zgodę i na tej podstawie ewentualnie powstaje możliwość podwyższenia wynagrodzenia. Natomiast co z dotychczasową sytuacją, czyli pielęgniarkami czy innymi przedstawicielami zawodów medycznych, którzy mają już specjalizację? Tak de facto ta ustawa ich obejmowała, więc czy państwo chcecie to doregulować, czy nie chcecie? Bo to dotyczy sprawy w przyszłości. A co, jeżeli chodzi o aktualny stan?
Przewodnicząca poseł Elżbieta Gelert (KO):
Myślę, że jeżeli chodzi o aktualny stan, to ci wszyscy, którzy nabyli uprawnienia, to od 1 lipca – i tak mamy 1 lipca – będzie podwyższenie wynagrodzenia. I wtedy znajdą się w tej grupie, w której powinny być, jeżeli się tak założy.
źródło: sejm.gov.pl