Apel Polskiego Towarzystwa Pielęgniarskiego.
Szanowni Państwo,
Zespoły pielęgniarskie polskich szpitali i przychodni pracują od kilkunastu dni w ekstremalnym obciążeniu. Dotyczy to w szczególny sposób pielęgniarskiej kadry zarządzającej wszystkich szczebli, działającej pod bardzo dużą presją, bez możliwości zwiększenia zasobów kadrowych.
W obliczu bardzo trudnej sytuacji organizacyjnej i kadrowej, w której aktualnie znajdują się wszystkie placówki medyczne w Polsce, zwracam się do członków Polskiego Towarzystwa Pielęgniarskiego, a w szczególności pielęgniarskiej kadry akademickiej, o podjęcie decyzji dotyczącej osobistego zaangażowania i świadczenia pomocy w placówkach medycznych, z którymi współpracujecie Państwo w ramach prowadzenia zajęć dydaktycznych.
Wasze bardzo wysokie kompetencje zawodowe są dzisiaj bezcenne dla chorych, mogą być istotnym profesjonalnym wsparciem dla przeciążonych pracą pielęgniarek i pielęgniarzy, a w szczególności pielęgniarskiej kadry zarządzającej wszystkich szczebli.
Obecna sytuacja epidemiologiczna stawia pielęgniarstwo na pierwszej linii frontu, w obliczu nowych wyzwań, zadań i zagrożeń. Wierzę, że pielęgniarska kadra akademicka będzie służyć swoją profesjonalną pomocą, stanowiąc wzór postępowania dla całego środowiska akademickiego.
Współpraca nauczycieli akademickich z placówkami ochrony zdrowia powinna być zgodna z regulacjami prawnymi obowiązującymi w umowach pomiędzy stronami tj. uczelnią, a szpitalem.
Grażyna Wójcik
Prezes ZG
Polskiego Towarzystwa Pielęgniarskiego
źródło: www.ptp.na1.pl
Więcej o bezpieczeństwie pielęgniarki – koronawirus SARS-CoV-2…
Zobacz także:
Związek zawodowy o "niepokojących sygnałach".
Wynagrodzenia pielęgniarek a studia pomostowe.
Koronawirus – organizacja pracy pielęgniarek.