Pielęgniarki – pracodawca uznał pielęgniarce tytuł magistra psychopedagogiki.

2 min czytania
AktualnościOrzecznictwo sądowe
Pielęgniarki – pracodawca uznał pielęgniarce tytuł magistra psychopedagogiki.

Pielęgniarki w tym szpitalu otrzymują podwyżkę wynagrodzenia zasadniczego w wysokości 15% dotychczas otrzymywanego wynagrodzenia zasadniczego, poczynając od pierwszego dnia następnego miesiąca po przedłożeniu odpowiedniego dokumentu…

Ogólnopolski Portal Pielęgniarek i Położnych publikuje fragment z uzasadnienia wyroku Sądu Najwyższego, który odnosi się do wyroku Sądu Rejonowego. SN opisuje stan faktyczny w zakresie podejścia pozwanego pracodawcy w zakresie dodatków – podwyżki z tytułu podniesienia swoich kwalifikacji przez pielęgniarki.

(…) Sąd Rejonowy ustalił także, że magister pielęgniarstwa D. K. zatrudniona u pozwanego od 2009 r. na stanowisku pielęgniarki na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Przewodu Pokarmowego, Urologicznym, która w 2018 r. uzyskując tytuł specjalistki w dziedzinie pielęgniarstwa chirurgicznego i z tego tytułu w maju 2019 r. na podstawie § 8 Regulaminu wynagradzania otrzymała dodatek.

Dodatek wynikający z § 8 Regulaminu wynagradzania pozwanego otrzymały także A. T. zatrudniona na Oddziale Neurologicznym w związku z ukończeniem szkolenia w zakresie pielęgniarstwa onkologicznego w 2017 r. i w 2019 r. w związku z ukończeniem szkolenia w zakresie pielęgniarstwa internistycznego.

I. B. uzyskała dodatek w związku z uzyskaniem tytułu magistra psychopedagogiki, A. M. zatrudniona na Oddziale Chirurgii Ogólnej w związku z ukończeniem szkolenia z pielęgniarstwa chirurgicznego i onkologicznego w 2019 r. otrzymała dodatek.

M. R. zatrudniona w Oddziale Hemodynamiki uzyskała dodatek z tytułu ukończenia szkolenia w zakresie pielęgniarstwa zachowawczego w 2015 i w 2017 w związku z zakończeniem szkolenia w zakresie pielęgniarstwa anastezjologicznego.

K. K. zatrudniona w Oddziale Hemodynamiki otrzymała dodatek w związku z zakończeniem w 2015 r. szkolenia zachowawczego. K. K. pozyskała dodatek za szkolenia w 2014 i 2017 r. w związku ze szkoleniami w zakresie pielęgniarstwa zachowawczego i anastezjologicznego. D. G. zatrudniona na Oddziale Chirurgii Ogólnej otrzymała podwyżkę w związku ze szkoleniami w zakresie pielęgniarstwa chirurgicznego (2011) i onkologicznego w 2019 r.

A. K. zatrudniona na Oddziale Chirurgii Ogólnej otrzymała dodatki w związku z ukończeniem szkoleń specjalizacyjnych z pielęgniarstwa chirurgicznego w 2015 i onkologicznego w 2019 r. Na stronie internetowej Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego istnieje informacja, że Oddział Neurologiczny świadczy usługi w zakresie m.in. diagnostyki i leczenia zachowawczego zmian nowotworowych układu nerwowego.

Sąd pierwszej instancji ustalił, że w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym […] w K. funkcjonuje Regulamin wynagradzania, który w § 8 stwierdza, że pracownicy, którzy podwyższyli swoje kwalifikacje niezbędne dla potrzeb Szpitala, tj. uzyskali specjalizację, podwyższyli wykształcenie, otrzymują podwyżkę wynagrodzenia zasadniczego poczynając od pierwszego dnia następnego miesiąca po przedłożeniu odpowiedniego dokumentu. Dalej ustęp 6 stwierdza, że pracownicy, o których mowa w ust. 5 otrzymują podwyżkę wynagrodzenia zasadniczego w wysokości 15% dotychczas otrzymywanego wynagrodzenia zasadniczego.

Obowiązek podnoszenia kwalifikacji wynika z treści art. 61 ust. 1 ustawy z dnia 15 lipca 2011 r. o zawodach pielęgniarki i położnej. Zgodnie z tym przepisem osoby te mają obowiązek stałego aktualizowania swojej wiedzy i umiejętności zawodowych oraz prawo do doskonalenia zawodowego w różnych rodzajach kształcenia podyplomowego. Zgodnie z art. 66 ustawy do kształcenia podyplomowego należą: szkolenie specjalizacyjne (specjalizacja), kurs kwalifikacyjny, kurs specjalistyczny i kurs dokształcający. Specjalizacja ma na celu uzyskanie przez pielęgniarkę lub położną specjalistycznej wiedzy i umiejętności w określonej dziedzinie pielęgniarstwa. Pielęgniarka po odbyciu specjalizacji i zdaniu egzaminu uzyskuje tytuł specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa. Szpital nie wydaje żadnych skierowań dla swego personelu celem uzupełnienia, podwyższenia kwalifikacji. (…)

źródło: sn.pl

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 5 / 5. Ilość głosów: 5

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8603 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek

Zarobki pielęgniarek – wynagrodzenia w izbie pielęgniarek – styczeń 2025.

2 min czytania
System wynagrodzeń w izbach pielęgniarek jest oparty o wysokość średniej krajowej… Duże kontrowersje wśród użytkowników Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych wzbudza kwestia…
AktualnościPraktyka zawodowa

"Ale ta pielęgniarka jest gruba i wredna".

2 min czytania
„Później nazywają nas „stara, gruba, wredna pielęgniara”. Publikujemy wypowiedź jednej z pielęgniarek pod postem na fanpage Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych. Jestem…
Aktualności

Pacjentka poprosiła pielęgniarkę o opiekę nad jej dzieckiem na czas badania.

2 min czytania
Pielęgniarko, a Ty co byś zrobiła w takiej sytuacji? Na Twitterze został zamieszczony poniższy wpis: Babka przyszła z dzieckiem w wózku na…
Komentarze