Mija prawie 100 dni od pierwszego czytania projektu ustawy o wynagrodzeniach pielęgniarek autorstwa pani Krystyny Ptok w obecnej kadencji sejmu…
Poniżej cytujemy fragment Listu Dyrektorów Szpitali Powiatowych Do Izabeli Leszczyny, Minister Zdrowia z dnia 1 marca 2024 roku. Nasze zainteresowanie wzbudziła ta część przedmiotowego Listu, która dotyczy kwestii wynagrodzeń personelu medycznego. Cytujemy:
Podwyżki wynagrodzeń personelu podmiotów leczniczych:
a) Konieczność jednoznacznego uregulowania kwestii formalnoprawnych związanych z wdrożeniem określonych ustawą podwyżek płac dla personelu medycznego i pomocniczego, w celu uniknięcia napięć pomiędzy poszczególnymi grupami zawodowymi oraz wewnątrz tych grup, a co najważniejsze konfliktów na linii pracownik – pracodawca, skutkujących masowymi procesami sądowymi, które kończą się nierzadko sprzecznymi stanowiskami sądów.
b) Konieczność zagwarantowania środków dla podmiotów leczniczych na sfinansowanie kosztów podwyżek wynagrodzeń i wszelkich wynikających z nich skutków ekonomicznych, a także zrefundowanie kosztów ponoszonych w tym zakresie przez szpitale w latach 2022-2023, które to koszty nie znalazły pełnego pokrycia w finansowaniu z NFZ.
żródło: szpitalepowiatowe.pl
Dalsza część artykułu pod ankietą…
Zapraszamy użytkowników pielegniarki.info.pl do głosowania w poniższej sondzie: Czy popierasz projekt siatki płac autorstwa pani Krystyny Ptok, który jest obecnie rozpatrywany przez nadzwyczajną podkomisję sejmową? Za oddane głosy dziękujemy!
Także na stronie Związku Szpitali Powiatowych Województwa Śląskiego zamieszczono w dniu 5 marca 2024 roku następującą informację:
Władysław Perchaluk, prezes Związku otrzymał zaproszenie na obrady plenarne Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego w Katowicach. Spotkanie będzie poświęcone zagadnieniom związanym z rozwiązaniami określającymi kwestie wynagrodzeń pracowników podmiotów leczniczych.
Obrady odbędą się 18 marca w gmachu Województwa i Sejmu Śląskiego w Katowicach. Wśród zaproszonych są m.in. Izabela Leszczyna, minister zdrowia; Krystyna Ptok, OZZPiP Zarządu Krajowego oraz Piotr Nowak, dyrektor Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.
Komentarz redakcji Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych
Mija prawie 100 dni od pierwszego czytania projektu ustawy autorstwa pani Krystyny Ptok w obecnej kadencji sejmu. Widać, że obecna koalicja rządowa skutecznie odgrywa pozory dialogu w sprawie naprawy wynagrodzeń pielęgniarek i położnych.
Przez te 100 dni powołała nadzwyczajną podkomisję, której celem jest stworzenie wrażenia, że sprawa płac personelu pielęgniarskiego „leży na sercu większości sejmowej”.
Teraz dowiadujemy się, że dyskusja w sprawie, której przedmiotem obrad miała być nadzwyczajna podkomisja sejmowa zostanie również podjęta podczas obrad plenarnych Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego w Katowicach… Zaskakujący jest fakt, że na obrady Rady… zaproszono minister zdrowia oraz przewodnicząca Krystyna Ptok.
Teraz się okazuje, że sejmowa komisja zdrowia podczas posiedzenia w dniu 6 marca, w ciągu 3 minut – tak trzech minut(!) – powołała cztery nowe podkomisje:
Podkomisja stała do spraw organizacji ochrony zdrowia,
Podkomisja stała do spraw zdrowia psychicznego,
Podkomisja stała do spraw zdrowia publicznego,
Podkomisja stała do spraw onkologii.
Zatem nowa większość sejmowa w obszarze ochrony zdrowia stosuje z powodzeniem starą dobrą metodę: gdy nie masz nic do zaoferowania oponentom – powołaj: komisje, podkomisje. Natomiast rządowa koalicja poszła krok dalej i powołała NADZWYCZAJNĄ podkomisję. Brzmi dobrze, tylko nic z tego na razie nie wynika…
Natomiast czytelników pielegniarki.info.pl odsyłamy do poniższych artykułów redakcyjnych, które poruszają zagadnienia dotyczące projektu ustawy, który do sejmu skierował związek pielęgniarek oraz prac przedmiotowej nadzwyczajnej podkomisji, a także wypowiedzi decydentów o sytuacji w zakresie płac personelu pielęgniarskiego.