„Związki zawodowe pielęgniarek od samego początku procesu dotyczącego podwyższania wynagrodzeń dostrzegały potrzebę zróżnicowania wysokości wynagrodzeń w odniesieniu do kwalifikacji poszczególnych grup zawodowych.”
Pielęgniarki i położne są oburzone działaniami izby pielęgniarek w zakresie składek członkowskich. Podwyższyła je do takiego poziomu, że rocznie będzie ściągać od każdej pielęgniarki 1000 złotych!
Wiele pielęgniarek jest zdegustowane faktem, że mają mieć ściągane rocznie 1 tys. złotych na organizację, która wypłaca swoim działaczom wyższe pensje niż wynagrodzenia prezydenta RP, Premiera czy ministrów. Jedna z pielęgniarek, która podpisała poniższą petycję opatrzyła swój podpis komentarzem:
Pielęgniarki i położne zainteresowane podpisaniem petycji (petycję podpisało prawie 5 tys. osób) w sprawie składek ściąganych przez izbę pielęgniarek prosimy o kliknięcie w link: Petycja w sprawie składek ściąganych przez izbę pielęgniarek.
Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych publikuje kolejny fragment wyroku Sądu Rejonowego z maja 2024 roku w sprawie nierównego traktowania w zatrudnieniu pielęgniarek jednego ze szpitali. Cytowany fragment dotyczy roli zakładowego związku pielęgniarek w kreowaniu polityki płacowej personelu pielęgniarskiego.
Uzasadniając swoje stanowisko pozwany szpital wskazał, iż skarżące pielęgniarki otrzymywały wynagrodzenie od dnia 01.07.2022 r. zgodnie z Zakładowym Regulaminem Wynagradzania wg kategorii zaszeregowania oraz na podstawie art. 3a ust. 1 pkt. 1 ustawy z dnia 08.06.2017 r. o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych wg grupy zawodowej i odpowiedniego współczynnika a także Porozumienia ze związkami zawodowymi.
Szpital wskazał na obowiązek podwyższenia z dniem 01.07.2022 r. wynagrodzenia zasadniczego określonej grupy pracowników wykonujących zawody medyczne.
Pozwany nie zgodził się z wnioskami pozywających szpital pielęgniarek o ustalenie wynagrodzenia przedstawiając szeroką argumentację.
Pozwany nie zakwestionował, że pielęgniarki ze średnim i wyższym wykształceniem, ze specjalizacją i bez specjalizacji wykonują te same czynności przy pacjencie.
Podkreślono jednak, że zakres uprawnień i czynności stanowiących załącznik do umowy o pracę obejmuje również czynności nie związane bezpośrednio z opieką nad pacjentem.
Pozwany podkreślał, iż nie naruszył zasady równego traktowania co do zasady, jednakże w przypadku uznania przez sąd, iż mogło lub doszło do naruszenia zasady równego traktowania z ostrożności procesowej podkreślono, iż nie naruszono tej zasady w sposób świadomy czy złośliwy. Pracodawca nie traktował roszczących pielęgniarek gorzej, gdyż ustalił wynagrodzenia adekwatnie do zasad określonych w przepisach prawa i przyznanych środków finansowych. Pozwany wypłacał wynagrodzenie tak jak przewidywały to wiążące go przepisy prawa, przy zachowaniu dyscypliny budżetowej i środków finansowych przyznanych na ten cel.
Sąd zważył, co następuje:
(…) Zdaniem Sądu, pozwany szpital nie wykazał i nie udowodnił, iż wskazywanie na ww. dodatkowe zadania lub sam fakt posiadania wyższego wykształcenie przekładał się na jakość/ ilość świadczonej pracy przez skarżące pielęgniarki oraz pozostały personel pielęgniarski, w tym wynagradzany według stawki grupy 2 wynikającej z porozumienia ze związkami zawodowymi. Reasumując uznać należy, że przedstawiony materiał dowodowy, ale także stanowisko prezentowane przez szpital zarówno w odpowiedzi na pozew, jak i podczas oświadczeń składanych na rozprawach wskazuje, iż uzasadnieniem dla zróżnicowania wynagrodzeń pielęgniarek/pielęgniarzy oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii pozwanego było wprowadzenie zmian i interpretacja ustawy z dnia 08.06.2017 r. o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych. Konsekwencją powyższego było wprowadzenie najpierw zarządzenia z dnia (…) a następnie podpisanie Porozumienia ze ZZ Pielęgniarek i Położnych w dniu 01.08.2022 r. kształtujących sporne wynagrodzenia.
źródło: ms.gov.pl