Pielęgniarki – podawanie leków w taki sposób wymaga zgody.

1 min czytania
AktualnościPraktyka zawodowaUprawnienia pielęgniarek
Pielęgniarki – podawanie leków w taki sposób wymaga zgody.

W dokumentacji pacjentów pielęgniarka musi odnotowywać podawanie leków w takiej formie.

Raport Krajowego Mechanizmu Prewencji Tortur w ramach Biura Rzecznika Praw Obywatelskich dokonał wizytacji w jednym z

Domów Pomocy Społecznej. Poniżej publikujemy fragmenty przedmiotowego raportu.

(…) Przedstawiciele KMPT zostali poinformowani, że niektórzy pacjenci przyjmują leki w formie rozkruszonej i o takiej sytuacji każdorazowo decyduje lekarz.

Jednakże w dokumentacji mieszkańców ten fakt nie był odnotowywany. Jak wynika z raportu pielęgniarskiego z dnia 5 marca 2023 r.: „Mieszkaniec «kombinuje» przy braniu leków – obserwuje pielęgniarkę oburzony, że «dlaczego ma kruszone leki», jak on umie połykać w całości”.

Krajowy Mechanizm nie zgłasza zastrzeżeń w sytuacji, gdy zgodnie z zaleceniem lekarskim podawany lek jest rozkruszany z tego powodu, że pacjent nie jest w stanie lub ma problem z połknięciem leku.

Fakt zlecenia takiej formy podawania leków powinien zostać odnotowany w dokumentacji medycznej z podaniem przyczyny oraz wynikać ze zlecenia lekarskiego.

Raport Krajowego Mechanizmu Prewencji Tortur – czerwiec 2023

Dodatkowo wskazać należy, że każdy pacjent ma prawo do informacji, jakie leki zażywa. Pacjent musi mieć świadomość, czy i jaka forma farmakoterapii jest wobec niego stosowana. KMPT ponadto pragnie podkreślić, iż zgodnie z opinią pracowników Zakładu Zdrowia Publicznego Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie oraz Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, rozkruszanie lekarstw nie daje nigdy gwarancji, że substancja czynna w nim zawarta dostanie się do krwioobiegu pacjenta w odpowiedniej ilości, zapewniając właściwe działanie leku.

Niektóre preparaty o modyfikowanym uwalnianiu umożliwiają stopniowe, rozłożone w czasie uwalnianie substancji leczniczej. Rozdrobnienie leku może ten efekt zniwelować. Dlatego tak istotne jest, aby każde zalecenie lekarskie w tej kwestii było odnotowane w dokumentacji.

Mając powyższe na uwadze, KMPT zaleca uzupełnianie dokumentacji pacjentów o zalecenia lekarzy dotyczące podawania konkretnych leków w formie rozkruszonej.

Raport Krajowego Mechanizmu Prewencji Tortur – czerwiec 2023

Każda taka sytuacja musi zostać skonsultowana z lekarzem. Ponadto KMPT zaleca każdorazowo informowanie pacjentów o tym, jakie leki przyjmują i w jakiej formie, jeżeli mają wątpliwości co do stosowanej wobec nich farmakoterapii. (…)

źródło: bip.brpo.gov.pl

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 1.3 / 5. Ilość głosów: 4

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8590 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki. Pobieranie krwi. Podano stawkę godzinową.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek Centrum Medyczne w Nowym Sączu zatrudni pielęgniarkę do pracy w poradniach i punkcie pobrań. Wynagrodzenie: 60 zł /…
Aktualności

Top 5 stylizacji do pracy w ochronie zdrowia - inspiracje w odzieży medycznej.

2 min czytania
Top 5 stylizacji do pracy w ochronie zdrowia Kluczem do wygody i pewności siebie w pracy jest dobrze dobrana odzież medyczna. Zapewnia…
Aktualności

W upały pielęgniarka krócej nie pracuje. Pani z kadr i owszem.

2 min czytania
Pielęgniarka napisała jak jest… Ministerstwo zdrowia na swojej stronie internetowej w dniu 17 stycznia 2025 roku informowało: Wspólnie ze Światową Organizacją Zdrowia…
Komentarze