Sprawa dodatku stażowego i nagród jubileuszowych dla pielęgniarek i położnych…
Do sejmowej komisji ds. petycji wpłynęła petycja w zakresie określenia, że do okresów pracy uprawniających pracowników samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej do nagrody jubileuszowej oraz dodatku za wysługę lat wlicza się okresy poprzedniego zatrudnienia we wszystkich zakładach pracy.
PETYCJA
Działając w oparciu o ustawę z dnia 11 lipca 2014 r. o petycjach, wnoszę o podjęcie inicjatywy dotyczącej zmiany zapisów art. 64 i 65 pkt 2 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (Dz. U. z 2023 r. poz. 991 z późn. zm.) w zakresie określenia, że do okresów pracy uprawniających pracowników samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej do nagrody jubileuszowej oraz dodatku za wysługę lat wlicza się okresy poprzedniego zatrudnienia we wszystkich zakładach pracy.
UZASADNIENIE
Zgodnie z zapisami art. 63 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej za długoletnią pracę pracownikowi samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej przysługują nagrody jubileuszowe a zgodnie z art. 65 pkt. 1 wskazanej ustawy dodatek do wynagrodzenia za wysługę lat.
Oba świadczenia stanowią materialną formę wynagradzania posiadanego przez danego pracownika doświadczenia i uzyskanych w czasie pracy umiejętności zawodowych, co w oczywisty sposób przekładających się na jakość świadczonej przez niego pracy.
Wskazana sytuacja powoduje, że w przypadku niektórych pracodawców przy ustalaniu okresów uprawniających do wypłaty wskazanych świadczeń brane są pod uwagę okresy świadczenia pracy w danej branży, u danego pracodawcy bądź nawet na danym stanowisku. Powoduje to, że wspomniane świadczenia tracą wymiar wynagradzania posiadanego przez pracownika doświadczenia i jego umiejętności zawodowych, gdyż nie uwzględniają całego czasu pracy w okresie którego były uzyskiwane.
W moim osobistym przypadku pracodawca podczas zatrudniania na zajmowanym przez mnie stanowisku wymaga posiadania umiejętności zawodowych i uprawnień, których uzyskanie zajmuje ok. 10-15 lat pracy zawodowej i jest niemożliwe do realizacji w danej placówce leczniczej.
Zauważyć też należy, że nawet w samej ustawie z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej występują odmienne regulacje dotyczące zaliczenia okresów do wypłaty tożsamych świadczeń dla pracowników podmiotów leczniczych prowadzonych w formie jednostki budżetowej oraz jednostki wojskowej, które wskazują, że w przypadku takich pracowników przy ich wypłatach uwzględnia się cały okres zatrudnienia.
Mam jednak nadzieję, że przedstawione powyżej argumenty spotkają się z aprobatą Pana Marszałka i podjęciem inicjatywy zmiany przepisów o którą wnioskuję.
źródło: sejm.gov.pl
Do sprawy powrócimy w kolejnych artykułach na Ogólnopolskim Portalu Pielęgniarek i Położnych.