Pielęgniarki: opiekun medyczny straci prawo do odłączenia wlewu kroplowego. Jedynie zamknie zacisk kontrolujący przepływ.

3 min czytania
AktualnościPraktyka zawodowaUprawnienia pielęgniarek
Pielęgniarki: opiekun medyczny straci prawo do odłączenia wlewu kroplowego. Jedynie zamknie zacisk kontrolujący przepływ.

Wprowadzenie tej zmiany wynika z potrzeby zapewnienia  bezpieczeństwa realizacji procedur epidemiologicznych dotyczących postępowania z linią naczyniową, za które odpowiada pielęgniarka lub położna”…

Pielęgniarki i położne są oburzone działaniami izby pielęgniarek w zakresie składek członkowskich. Podwyższyła je do takiego poziomu, że rocznie będzie ściągać od każdej pielęgniarki 1000 złotych!

Wiele pielęgniarek jest zdegustowane faktem, że mają mieć ściągane rocznie 1 tys. złotych na organizację, która wypłaca swoim działaczom wyższe pensje niż wynagrodzenia prezydenta RP, Premiera czy ministrów. Jedna z pielęgniarek, która podpisała poniższą petycję opatrzyła swój podpis komentarzem:

Ja od pewnego czasu nie oglądam i nie czytam biuletynu izby pielęgniarek, bo nie mogę już czytać i patrzeć na obdarowywanie się bukietami.

Pielęgniarki i położne zainteresowane podpisaniem petycji w sprawie składek ściąganych przez izbę pielęgniarek prosimy o kliknięcie w link: Petycja w sprawie składek ściąganych przez izbę pielęgniarek.

Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych w dniu 30 września 2024 roku informowała czytelników o projekcie zmian w zakresie uprawnień zawodowych opiekuna medycznego. Zmiany mają nastąpić na wniosek ministerstwa zdrowia. Więcej informacji w sprawie w artykule pt. Pielęgniarki – opiekun medyczny bez prawa do odłączenia wlewu kroplowego? W artykule tym przedstawiliśmy bardzo krytyczne stanowisko Związku Powiatów Polskich co do zmian zaproponowanych przez ministra zdrowia.

W dniu dzisiejszym przekazujemy bardziej szczególowe informacje w zakresie zmian zapisanych w projekcie rozporządzenia – stan na 7.10.2024 roku. Pod artykułem zapraszamy czytelników pielegniarki.info.pl do sondy pt. Czy opiekun medyczny powinien stracić uprawnienia do odłączania wlewu kroplowego? Jesteśmy ciekawi waszego stanowiska…

W uzasadnieniu do zmiany rozporządzenia zapisano:

W projektowanym rozporządzeniu, na wniosek ministra właściwego do spraw zdrowia, nadano nowe brzmienie podstawie programowej kształcenia w zawodzie: opiekun medyczny.
Podstawa programowa w ww. zawodzie została zmieniona w zakresie:
1) piątego celu kształcenia pn. „5) wykonywania czynności z zakresu gimnastyki osiowo-symetrycznej w trzech płaszczyznach jednocześnie SOS 3D – metoda Hoppe”, który otrzymał brzmienie: „5) wykonywania czynności z zakresu elementów gimnastyki ogólnousprawniającej”;
2) nazwy jednostki efektów kształcenia „MED.14.8. Prowadzenie przyłóżkowej aktywizacji z wykorzystaniem elementów gimnastyki osiowo-symetrycznej w trzech płaszczyznach jednocześnie SOS 3D – metoda Hoppe”, która otrzymała nowe
brzmienie: „MED.14.8. Prowadzenie przyłóżkowej aktywizacji pacjentów leżących”, a co za tym idzie brzmienia wszystkich efektów kształcenia i kryteriów ich weryfikacji przyporządkowanych do tej jednostki;
3) części „Wyposażenie szkoły niezbędne do realizacji kształcenia w kwalifikacji MED.14. [świadczenie usług medyczno-pielęgnacyjnych i opiekuńczych osobie chorej i niesamodzielnej” w zakresie „Pracowni zabiegów pielęgnacyjnych oraz czynności opiekuńczych” przez dodanie dodatkowego wyposażenia umożliwiającego realizację zmienionych treści nauczania w zakresie jednostki efektów kształcenia „MED.14.8. Prowadzenie przyłóżkowej aktywizacji pacjentów leżących”, tj. mat poślizgowych, desek do transferu pacjenta, podnośników pacjenta jezdnych oraz sufitowych, rotorów przyłóżkowych i przyborów służących do pełnego odciążenia kończyn oraz tułowia.

W uzasadnieniu napisano także: Opisane powyżej zmiany wynikają z potrzeby przygotowania słuchaczy do wykonywania zawodu opiekuna medycznego w zakresie aktywizacji i zwiększania samodzielności osób chorych i niesamodzielnych przez dostosowywanie form tej aktywizacji do ich stopnia sprawności i potrzeb. W dotychczasowej podstawie programowej kształcenia w zawodzie opiekun medyczny wskazano konkretny rodzaj gimnastyki „osiowo-symetrycznej w trzech płaszczyznach jednocześnie SOS 3D” oraz „metodą Hoppe”. Takie ograniczenie do jednej metody gimnastyki może budzić wątpliwości, czy jedna wskazana metoda pozwoli na przygotowanie opiekuna medycznego do aktywizacji osób chorych i niesamodzielnych w zależności od stopnia ich sprawno\ci i potrzeb. Tym bardziej, że na rynku wydawnictw  specjalistycznych brak jest dowodów naukowych wskazujących na efektywność i skuteczność wskazanej metody w procesie aktywizowania i zwiększania samodzielności osób chorych i niesamodzielnych.

I teraz najbardziej interesujący nas fragment z uzasadnienia do przedmiotowych zmian w zakresie uprawnień zawodowych opiekuna medycznego. Cytujemy:

„Ponadto, w podstawie programowej kształcenia w zawodzie opiekun medyczny wprowadzono zmian w jednostce efektów kształcenia „MED.14.6. Wykonywanie wybranych czynności z zakresu opieki medycznej” w zakresie dziesiątego kryterium weryfikacji
przyporządkowanego do drugiego efektu kształcenia: „2) wykonuje określone zabiegi i czynności medyczne” przez zastąpienie jego dotychczasowego brzmienia: ,,wykonuje odłączenie wlewu kroplowego” nowym brzmieniem: ,,wykonuje zamknięcie zacisku kontrolującego przepływ infuzji”. Wprowadzenie tej zmiany wynika z potrzeby zapewnienia bezpieczeństwa realizacji procedur epidemiologicznych dotyczących postępowania z linią naczyniową”.

źródło: projekt rozporządzenia ministra edukacji – stan na 7 października 2024 roku.

Czy opiekun medyczny powinien stracić uprawnienia do odłączania wlewu kroplowego?

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.8 / 5. Ilość głosów: 5

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8429 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LM

Pielęgniarki – sąd o procesie pielęgnowana w kontekście zaszeregowania w siatce płac.

2 min czytania
Sąd: skarżące szpital pielęgniarki wskazywały, że poza wykształceniem nie ma żadnych innych kryteriów, które różnicują wysokość wynagrodzenia zasadniczego pielęgniarek… Pielęgniarki i położne…
AktualnościSzkolenia pielęgniarek i położnych

Jak izba pielęgniarek ogranicza możliwość wyboru organizatora szkoleń zawodowych.

2 min czytania
Skutki działania izby pielęgniarek w zakresie naruszenia swobodnego wyboru kursu, co do którego otrzyma się dofinansowanie… W dniu dzisiejszym poruszamy temat dotyczący…
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMOrzecznictwo sądowePielęgniarki z mgr pozywają szpitale

12 pielęgniarek pozwało szpital o odszkodowanie w wysokości prawie 200 tys. złotych.

4 min czytania
Pielęgniarki domagały się także ustalenia przez sąd wysokości wynagrodzenia zasadniczego przypisanego do grupy 2… Pielęgniarki i położne są oburzone działaniami izby pielęgniarek…
Komentarze