Pielęgniarki – opiekun medyczny bez prawa do odłączenia wlewu kroplowego?

4 min czytania
Aktualności
Pielęgniarki – opiekun medyczny bez prawa do odłączenia wlewu kroplowego?

Ministerstwo zdrowia chce wymusić konieczność zgłoszenia pielęgniarce lub położnej, że opiekun medyczny dokonał zamknięcia przepływu infuzji ale nadal przy pacjencie należy wykonać czynność odpięcia wlewu kropelkowego…

Pielęgniarki i położne są oburzone działaniami izby pielęgniarek w zakresie składek członkowskich. Podwyższyła je do takiego poziomu, że rocznie będzie ściągać od każdej pielęgniarki 1000 złotych!

Pielęgniarki i położne zainteresowane podpisaniem petycji w sprawie składek ściąganych przez izbę pielęgniarek prosimy o kliknięcie w link: Petycja w sprawie składek ściąganych przez izbę pielęgniarek.

W dniu dzisiejszym redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych informuje czytelników pielegniarki.info.pl o zamiarach ministerstwa zdrowia w zakresie zmian regulacji prawnych, których konsekwencją będzie „uniemożliwienie samodzielnego odpięcia wlewu kropelkowego opiekunowi medycznemu”. Pod stanowiskiem Związku Powiatów Polskich publikujemy sondę do uczestnictwa w której zachęcamy.

Or.A.0713/1329/24 Warszawa, 23 sierpnia 2024 roku

Szanowna Pani
Urszula Demkow
Podsekretarz Stanu
Ministerstwo Zdrowia

Szanowana Pani Minister,

w odpowiedzi na pismo z dnia 20 sierpnia 2024 r. (znak: KIK.0212.292.2023.JŚ) w przedmiocie wyrażenia opinii w związku z planowaną przez Ministerstwo Zdrowia zmianą przepisów rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 16 maja 2019 r. w sprawie podstaw programowych kształcenia w zawodach szkolnictwa branżowego oraz dodatkowych umiejętności zawodowych w zakresie wybranych zawodów szkolnictwa branżowego dotyczącej podstawy programowej kształcenia w zawodzie opiekun medyczny zgodnie z art. 46 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe, niniejszym przekazuję opinię Związku Powiatów Polskich.

Związek Powiatów Polskich negatywnie opiniuje, przedstawioną propozycję z poniższych przyczyn. System ochrony zdrowia, a zarazem szpitale permanentnie zgłaszają problemy kadrowe, związane ze zbyt małą liczbą pielęgniarek w systemie. Odpowiedzią na te problemy, było najpierw wprowadzenie do systemu opiekunów medycznych, a później dodawanie im coraz szczerszych uprawnień zawodowych. Przedłożona propozycja, zmierza natomiast do zmniejszenia zakresu czynności, z nie do końca zrozumiałych przyczyn powodując de facto pogłębianie problemów kadrowych z jakimi zmagają się szpitale.

Uniemożliwienie samodzielnego odpięcia wlewu kropelkowego opiekunowi medycznemu, a następnie konieczność zgłoszenia, personelowi medycznemu (pielęgniarka, lekarz, położna), że opiekun medyczny dokonał zamknięcia przepływu infuzji ale nadal przy pacjencie należy wykonać czynność odpięcia wlewu kropelkowego oraz w konsekwencji dokonania tej czynności przy pacjencie, przez członka personelu medycznego, stanowi nieefektywne wykorzystanie zasobów kadrowych i wydłużenie całej procedury odpięcia tzw. kroplówki, o co najmniej kilka minut (w najlepszym wypadku), o ile nie klika godzin.

Wydaje się, że sensowniejszym i efektywniejszym rozwiązaniem, jest zarówno zamknięcie zacisku kontrolującego przepływ infuzji jak i odłączenie wlewu kropelkowego, przez tego członka personelu medycznego, który pierwszy zauważy, że zachodzi taka konieczność w tym opiekuna medycznego.

Przypominamy, że opiekunowie medyczni posiadają uprawnienia do pobierania krwi żylnej i włośniczkowej do badań diagnostycznych, w przypadku przygotowania do wykonywania zadań zawodowych przez opiekunów medycznych w zakresie kwalifikacji MED.14.6 – świadczenie usług medyczno-pielęgnacyjnych i opiekuńczych osobie chorej i niesamodzielnej, zgodnie z posiadaną wiedzą i umiejętnościami nabytymi w toku kształcenia przygotowującego do wykonywania danego zawodu, a także uprawnienie do podawania leków podskórnie. Stąd też niezrozumiałym jest dla nas, dlaczego opiekun medyczny będzie miał prawo do pobierania krwi do badań diagnostycznych czy podawania podskórnie leków, a nie będzie mógł według pomysłu projektodawcy, odłączyć wlewu kroplowego. Nie znajduje naszego zrozumienia, że zmniejszenie uprawnień opiekunowi medycznemu w zakresie możliwości odpięcia wlewu kropelkowego, spowoduje zapewnienie bezpieczeństwa pacjenta, podczas gdy hipotetycznie znacząco większe niebezpieczeństwo dla linii naczyniowej powoduje pobranie krwi czy podanie leku podskórnie, które nadal opiekun medyczny będzie mógł wykonać.

W naszej ocenie, zabieg odpięcia wlewu kropelkowego, czyli technicznie rzecz ujmując odkręcenie rurki doprowadzającej kroplówkę od portu umieszczonego w ciele pacjenta, a następnie w miejsce wyciąganej rurki zakręcenie korka zabezpieczającego (zaślepki), nie stanowi nader skomplikowanej czynności medycznej, która wymaga angażowania wykwalifikowanego personelu medycznego.

Jest to czynność, którą z całą pewnością z zachowaniem bezpieczeństwa pacjenta potrafią wykonać opiekunowie medyczni.

Ponadto, podczas takiego zabiegu nie zachodzi sytuacja naruszenia powłok skórnych, bo zakładamy, że projektodawca ma na myśli odpięcie wlewu kropelkowego, a nie wyciągnięcie (usunięcie) kaniuli dożylnej z ciała pacjenta.

Pobocznie zauważamy, że ustawodawca rozróżnia opiekunów medycznych na posiadających:

• kwalifikacje, o których mowa w pkt 6 ppkt 2-5 załącznika do ustawy z dnia 17 sierpnia 2023 r. o niektórych zawodów medycznych

• oraz posiadających kwalifikacje, o których mowa w pkt 6 ppkt 1 załącznika do ustawy z dnia 17 sierpnia 2023 r. o niektórych zawodów medycznych albo w ppkt 2-5 załącznika do ustawy z dnia 17 sierpnia 2023 r. o niektórych zawodów medycznych, którzy uzupełnili kwalifikację w zakresie kwalifikacji med.14 świadczenie usług medyczno-pielęgnacyjnych i opiekuńczych osobie chorej i niesamodzielnej w ramach kursu, o którym mowa w art. 22 pkt 2 lub art. 100 tej ustawy.

Do wykonywania przy pacjencie czynności odłączenia wlewu kropelkowego uprawnieni są jedynie, wymienieni w punkcie drugim opiekunowie medyczni, a więc grupa lepiej wykształcona i przygotowana do wykonywania zabiegów medycznych.

W świetle powyższego, nie znajdujemy uzasadnienia dla proponowanych zmian.

Z poważaniem
Prezes Zarządu
Związków Powiatów Polskich
Andrzej Płonka

Zachowano oryginalne brzmienie – źródło: zpp.pl

Uwaga! Petycję w sprawie składek ściąganych przez izbę pielęgniarek podpisało dotychczas ponad 3 000 osób! Natomiast pielęgniarki i położne nadal zainteresowane podpisaniem petycji w sprawie składek ściąganych przez izbę pielęgniarek prosimy o kliknięcie w link: Petycja w sprawie składek ściąganych przez izbę pielęgniarek.

Czy popierasz stanowisko Związku Powiatów Polskich w zakresie kompetencji opiekuna medycznego do samodzielnego odpięcia wlewu kropelkowego?

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.9 / 5. Ilość głosów: 9

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8429 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LM

Pielęgniarki – sąd o procesie pielęgnowana w kontekście zaszeregowania w siatce płac.

2 min czytania
Sąd: skarżące szpital pielęgniarki wskazywały, że poza wykształceniem nie ma żadnych innych kryteriów, które różnicują wysokość wynagrodzenia zasadniczego pielęgniarek… Pielęgniarki i położne…
AktualnościSzkolenia pielęgniarek i położnych

Jak izba pielęgniarek ogranicza możliwość wyboru organizatora szkoleń zawodowych.

2 min czytania
Skutki działania izby pielęgniarek w zakresie naruszenia swobodnego wyboru kursu, co do którego otrzyma się dofinansowanie… W dniu dzisiejszym poruszamy temat dotyczący…
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMOrzecznictwo sądowePielęgniarki z mgr pozywają szpitale

12 pielęgniarek pozwało szpital o odszkodowanie w wysokości prawie 200 tys. złotych.

4 min czytania
Pielęgniarki domagały się także ustalenia przez sąd wysokości wynagrodzenia zasadniczego przypisanego do grupy 2… Pielęgniarki i położne są oburzone działaniami izby pielęgniarek…
Komentarze