Pielęgniarki opieki długoterminowej – projekt nowelizacji zarządzenia traktujemy jako "lekceważenie czy nawet chęć odebrania uprawnień zawodowych zapisanych w ustawie o zawodach pielęgniarki i położnej. Czyli samodzielności zawodowej"! Zobacz merytoryczną argumentację pielęgniarek. Pielęgniarki także pytają: Co na to nasi reprezentanci?

4 min czytania
AktualnościPielęgniarstwo w opiece długoterminowej.

Uwagi dotyczące Projektu Zarządzenia Prezesa NFZ zmieniającego zarządzenie w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju świadczenia pielęgnacyjne i opiekuńcze w ramach opieki długoterminowej, opublikowanego na stronie internetowej NFZ w dniu 29 kwietnia 2010 rou.
 
Niepokojąca jest propozycja kolejnej, w krótkim czasie po poprzednich, zmiany w opiece długoterminowej. Zmiana ta nie uwzględnia ani propozycji czy  uwag zainteresowanego środowiska – pacjentów, ich rodzin i opiekunów ani pielęgniarek realizujących przedmiotowe świadczenia. Dotyczy przede wszystkim wyeliminowania wielu czynności pielęgniarskich z propozycji świadczeń opieki realizowanej na rzecz pacjenta chorego leżącego, w klasyfikacji opartej na zmodyfikowanej skali Barthel zdiagnozowanego w przedziale 0- 40 punktów.

  • Pozytywną propozycją zmian  jest możliwość objęcia opieką przez jedną pielęgniarkę pacjentów zamieszkujących pod różnymi adresami: zarówno w dps jak i środowisku.
  • Nie widzimy w Projekcie Zarządzenie informacji o podwyższeniu wskaźnika osobodnia dla pacjentów zamieszkałych w domu  pomocy społecznej. Uważamy, że obecny wskaźnik 0,4 osobodnia jest bardzo krzywdzący dla pielęgniarki świadczącej usługi w domu pomocy społecznej 12 pacjentom. Zmiany w realizacji opieki długoterminowej na pewno nie powinny dążyć w kierunku wyeliminowania czynności merytorycznych pielęgniarki, lecz  zmniejszeniu   liczby przypisanych jej pacjentów i zwiększeniu wynagrodzenia.  Na dzień dzisiejszy pielęgniarka długoterminowej opieki domowej, zgodnie z normami czasu pracy  w ochronie zdrowia, ciężko choremu może poświęcić niespełna 30 minut, wliczając w to czas poświęcony na udokumentowanie wykonanych czynności. 
  • Pielęgniarka opieki długoterminowej świadczy ją ciężko pacjentom z deficytem wydolności opiekuńczej rodziny czy opiekunów. Deficyt może wynikać z różnych przyczyn – braku wiedzy czy umiejętności opiekujących się chorym, czasu  lub niemożności sprawowania jej z różnych powodów (pracy, choroby, niesprawności opiekuna czy z powodu samotności osoby chorej). Pielęgniarka przygotowuje chorych i opiekunów do samoopieki i samopielęgnacji; jednak w wielu przypadkach deficyt opiekuńczy jest tak duży, że nie ma kogo przygotowywać, a jej obecność przy chorym jest niezbędna.
  • W proponowanym projekcie brakuje uzasadnienia dla modyfikacji obecnie obowiązującej Karty czynności pielęgnacyjnych dla pielęgniarki opieki długoterminowej i wyeliminowanie z niej czynności określonych Ustawą o zawodach pielęgniarki i położnej z 5 lipca 1996r. jako przynależnych zawodowi pielęgniarki.   Czynności te wynikają z diagnozy pielęgniarskiej, są niezbędne do realizacji procesu pielęgnowania i zostały bezzasadnie pominięte w cyt. propozycji
    Zarządzenia.   

Przeanalizowałyśmy wykreślone czynności:

  1. Karmienie pacjenta: pielęgniarka realizuje tę czynność wielopłaszczyznowo, zwraca uwagę na dobór właściwej do schorzenia diety, poradnictwo dietetyczne, uwzględnia występowanie dysfunkcji w procesie przełykania i przyswajania pokarmów, zwraca uwagę na ilość i jakość pożywienia, żywienie stosowne do schorzenia, stanu fizycznego, wieku, zapewnienie bezpieczeństwa przy przygotowywaniu i spożywaniu posiłków.
  2. Karmienie pacjenta przez zgłębnik lub przetokę  – oprócz poruszonych powyżej argumentów zwracamy uwagę, że wykonywanie tych czynności  przez osoby nieprzygotowane zawodowo i bez wiedzy  merytorycznej niesie za sobą niebezpieczeństwo poważnych powikłań do zgonów włącznie.
  3. Wykonywanie lub pomoc w wykonywaniu czynności higienicznych oraz z zakresu profilaktyki przeciwodleżynowej i przeciwodparzeniowej. Realizując proces pielęgnowania, w trakcie wykonywania powyższych czynności pielęgniarka ma możliwość dokonania oceny stanu i wyglądu skóry, zaobserwowania ewentualnych miejscowych i ogólnych zmian chorobowych. Wykorzystuje wiedzę kompleksowo. Jeżeli nie wykonuje tych czynności powinna mieć możliwość a nawet obowiązek nadzoru nad tymi czynnościami.
  4. Pielęgnacja odparzeń –   odparzenia są bolesne, uciążliwe i stanowią wrota do nadkażeń bakteryjnych i grzybiczych; są oporne w leczeniu
    i wymagają fachowej wiedzy w ich pielęgnacji.
  5. Pielęgnacja stomii. Wyłaniane różnego rodzaju stomie wymagają zróżnicowanego sposobu pielęgnowania i obserwacji w kierunku różnych powikłań. Czynność tę należy pozostawić do realizacji bądź nadzoru osobie fachowo przygotowanej – pielęgniarce.
  6. Pielęgnacja rurki tracheotomijnej – podobnie jak przy pielęgnacji stomii czynność ta wymaga wiedzy z zakresu aseptyki i antyseptyki, desmurgii, zapewnienia drożności dróg oddechowych poprzez właściwą pielęgnację rurki, obserwację wydzieliny i stosowanie właściwych procedur pielęgniarskich.
  7. Wykonywanie kompresów, okładów, stosowanie baniek lekarskich – czynności lecznicze, typowo pielęgniarskie, wykonywane w sytuacjach medycznie  uzasadnionych. Wymagające posiadania wiedzy merytorycznej: jaki kompres, z czego, na jak długo, pielęgnacja skóry objętej kompresem czy okładem, miejsce i czas oraz ilość postawionych baniek. postępowanie po wyżej wymienionych zabiegach.
  8. Podawanie leków różnymi drogami- brak uzasadnienia i całkowicie nieprzemyślana propozycja. Zgodnie z przytaczaną na wstępie Ustawą o zawodach            pielęgniarki i położnej  do świadczeń pielęgniarskich należy również realizacja zleceń lekarskich w ramach udzielanych świadczeń leczniczych.         
    Komu  zostanie przypisana czynność i odpowiedzialność za podanie leków? Kto będzie zainteresowany objawami ubocznymi, właściwą drogą i dawką podawanych leków, systematycznością ich podawania, zareaguje w przypadku wystąpienia objawów ubocznych?  Obserwując pacjenta, bez wiedzy o  przyjmowanych przez niego lub podanych mu lekach, zostanie pozbawiona nadzoru i nie powiąże objawów ubocznych z przyjętymi lekami.                                        
                    

Wyrażamy ogromne zaniepokojenie propozycją zapisów. Odbieramy je jako lekceważenie czy nawet chęć odebrania uprawnień zawodowych zapisanych w Ustawie o zawodach pielęgniarki i położnej! Komu tak bardzo zależy na zlikwidowaniu zawodu? Samodzielności? Dlaczego te zmiany są wprowadzane bez dyskusji środowiska? Co na to nasi reprezentanci? 

Pielęgniarki opieki długoterminowej.

Zobacz także:

Aktualności według działów –   Pielęgniarstwo w opiece długoterminowej

 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8597 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościPraktyka zawodowaUprawnienia pielęgniarek

Pielęgniarki - zasada kto przygotował lek, ten go podaje - umarła?

4 min czytania
Praktyka zawodowa pielęgniarek w zakresie zasad podawania leków – stanowisko ministerstwa zdrowia. Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych publikuje fragment interpelacji poselskiej…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarek. 8 tys. brutto.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek NZOZ Żuławy zaprasza do współpracy pielęgniarkę POZ, która dołączy do zespołu. Poszukiwana osoba, która z oddaniem i zaangażowaniem będzie…
AktualnościUprawnienia pielęgniarek

Co może pielęgniarka z tytułem licencjata. Jakie uprawnienia ma magister.

2 min czytania
Sprawą zainteresowało 50 tys. pielęgniarek, które zamieściły ponad 250 komentarzy. Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych opublikowała poniższy post, który wywołał ponad…
Komentarze