Sejmowa komisja zdrowia ogłosiła dalsze działania w zakresie ustawy pani Krystyny Ptok
Jednak wypowiadane w wielu artykułach redakcyjnych sugestia, że nowa większość sejmowa ma olbrzymi problem w zakresie wynagradzania pielęgniarek i położnych znajdują potwierdzenie. Nie ma chyba dobrego sposobu na jego rozwiązanie. Być może nowy rząd optuje nawet za opcją atomową, o której pisaliśmy w artykule redakcyjnym pt. Wynagrodzenia pielęgniarek – czy siatka płac zostanie zlikwidowana? Koalicja rządowa nie może jednak w nieskończoność udawać, że nie ma tematu. Podejście nowej pani minister oraz sejmowej komisji zdrowia przypomina w omawianym zagadnieniu „chowanie głowy w piasek”. To skończyło się zlekceważeniem pielęgniarek przez sejm.
Teraz mamy już oficjalne potwierdzenie, że słusznie zakładała redakcja portalu, że nowa koalicja rządowa zastosuje starą sprawdzoną metodę. Gdy nie wiadomo co zrobić a trzeba zmiękczyć żądania to należy powołać… komisje i zespoły. Dla podniesienia rangi najlepiej „ciała” nadzwyczajne. To nic nie kosztuje a ukazuje, że dialog jest zachowany. Tak też jest w omawianej problematyce.
Na dzień 7 lutego 2024 roku sejmowa komisja zdrowia zapowiedziała swoje posiedzenie. Tematem przewodnim będzie: rozpatrzenie wniosku o powołanie Podkomisji Nadzwyczajnej do rozpatrzenie obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych (druk nr 33).
Co ważne posiedzenie przedmiotowej komisji będzie wspólne z sejmową Komisją Finansów Publicznych. Musimy mieć świadomość, że decyzje w zakresie postępowania w omawianej sprawie nie zapadają na poziomie tylko ministra zdrowia czy sejmowej komisji ale na poziomie ścisłego kierownictwa rządowej koalicji.
Jeden nierozważny ruch ze strony rządowej i awantura gotowa. PiS pod sztandarem obrony zapisów ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych jest gotów rozpętać kolejną polityczną zawieruchę.
Należy podkreślić, że od dnia 29 listopada 2023 roku czyli od dnia ponownego czytania ustawy autorstwa związku pielęgniarek i położnych na posiedzeniu sejmu (63 dni) jedynym dorobkiem nowej koalicji rządowej jest powołanie… komisji nadzwyczajnej. A tak dzisiejsza władza będąca w opozycji w 2023 roku, usilnie wymuszała na PiS natychmiastowe uchwalenie ustawy autorstwa związku pielęgniarek – OZZPiP.