Pielęgniarki oddziałowe – haniebne zeznania przed sądem.

2 min czytania
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LM
Pielęgniarki oddziałowe – haniebne zeznania przed sądem.

Odszkodowania dla pielęgniarek a zeznania kierowniczej kadry pielęgniarskiej

Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych zwraca uwagę na haniebne postępowanie niektórych osób, należących do kierowniczej kadry pielęgniarskiej.

Powyższa opinia wynika z informacji przekazywanych przez pielęgniarki skarżące szpitale o nierówne traktowanie w zatrudnieniu.

W informacjach tych podkreśla się, że pozytywną rolę w zeznaniach przed sądem ordynatorów oraz lekarzy. Podkreślają oni w swoich zeznaniach przed sądem, że pielęgniarki z grupy 5 i 6 oraz 2 wykonują w danym oddziale takie same czynności zawodowe. Informują sąd, że gdy wykonywali konkretne procedury, nigdy nie warunkowali ich wykonania, obecnością np. pielęgniarki posiadającej tytuł magistra oraz specjalizacji. Nigdy nie miał znaczenia w powyższym kontekście rodzaj wykształcenia posiadanego przez pielęgniarki.

Natomiast zeznania niektórych osób z kadry pielęgniarskiej są niegodne z punktu widzenia Kodeksu Etyki Zawodowej, który reguluje:

  • Niedopuszczalne są zachowania i postawy pielęgniarki, położnej o charakterze mobbingu, molestowania, manipulacji lub innego rodzaju naruszeń godności i dóbr osobistych innych osób.

Bezdyskusyjne jest zatem, że pielęgniarki oddziałowe oraz naczelne i przełożone zeznające przed sądami, że pielęgniarki z poszczególnych grup w siatce płac mają zróżnicowane zakresy obowiązków oraz odpowiedzialności jest ewidentnym łamaniem Kodeksu Etyki.

Oczywiste jest, że zeznania sprzeczne z realiami wykonywania praktyki zawodowej w danym oddziale szpitalnym są naruszeniem dóbr osobistych pielęgniarek z grupy 5 i 6.

Co zrobić w takiej sytuacji?

Zgłosić sprawę do Okręgowego Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej przy danej Okręgowej Izbie Pielęgniarek i Położnych.

I jeszcze jedno. Adwokat reprezentujący skarżące pielęgniarki szpital o nierówne traktowanie w zatrudnieniu powinien zadać przed sądem dwa zasadnicze pytania:

  1. Czy harmonogram pracy pielęgniarek układany przez pielęgniarkę oddziałową – po dniu 1 lipca 2021 roku – był uwarunkowany akceptacją przez pielęgniarkę naczelną – tylko w sytuacji – obecności na każdym dyżurze pielęgniarek z grupy 2 i 5? Bowiem tylko taka zasada układania planu pracy pielęgniarek jest merytorycznie uzasadniona w przypadku kiedy pielęgniarki z różnych grup siatki płac, miały by inne zakresy obowiązków. Tylko takie uwarunkowanie układania grafików zapewniało by bezpieczeństwo oraz właściwą opiekę pielęgniarską pacjentom.
  2. Jakie czynności zawodowe może wykonywać pielęgniarka z grupy 2 a nie ma uprawnień do ich wykonywania pielęgniarki z grupy 5 i 6? Jakie czynności zawodowe może wykonywać pielęgniarka z grupy 5 a nie ma uprawnień do ich wykonywania pielęgniarki z grupy 6? Jeśli strona pracodawcy poda wykaz powyższych czynności to należy zapytać czy są one realnie wykonywane przez pielęgniarki z grupy 5 i 2. Dla sądu mają znaczenie tylko uprawnienia, które są realnie wykorzystywane w pracy w konkretnym oddziale a nie tylko zapisane.

Do sprawy powrócimy wkrótce na pielegniarki.info.pl

Jeszcze jedna prośba. Prosimy o ocenę powyższego artykułu redakcyjnego poprzez gwiazdki (od 1 do 5) zamieszczone w sekcji „oceń artykuł”.

Dziękujemy.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 3.9 / 5. Ilość głosów: 1126

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8488 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Pielęgniarki potraktowano jak zabawki przedwyborcze.

2 min czytania
Pielęgniarka: pielęgniarstwo i położnictwo kurczy się, zanika, zwija się, powoli staje się wspomnieniem. W dniu 19 listopada 2024 roku został skierowany wniosek…
AktualnościPielęgniarki w liczbachSzkolenia pielęgniarek i położnych

14,8% pielęgniarek posiadających tę specjalizację osiągnęło wiek emerytalny. 

1 min czytania
W ciągu 5 lat liczba pielęgniarek specjalistek w tej dziedzinie, w wieku do 40 lat, wzrosła o 1.2 tys.   Kształcenie w dziedzinie…
AktualnościNormy zatrudnienia

Pielęgniarka: boję się.

2 min czytania
Pielęgniarka – zastanawiam się jak sobie dam radę… W dniu 19 listopada 2024 roku został skierowany wniosek o pociągnięcie do odpowiedzialności zawodowej…
Komentarze
×
Normy zatrudnienia pielęgniarek i położnychPraktyka zawodowa

Pielęgniarki – zobacz przykład obsady i kwalifikacji w oddziale wewnętrznym.