Dyrektor szpitala do pielęgniarek
Kraków, dnia 27 kwietnia 2020 r.
DN.NSSU.543.26.2020
Zobacz także:
Pielęgniarki do dyrektora: "Nazwanie nas dyletantami jest obraźliwe".
Pielęgniarka/Pielęgniarz – 5 tys. za zakażenie 100 tys. za zgon.
Zarząd Zakładowej Organizacji Związkowej
Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych przy Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie
Szanowne Pielęgniarki i Położne,
nie sposób zgodzić się z zarzutami wskazanymi w piśmie Zakładowej Organizacji Związkowej Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych przy Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie z dnia 25 kwietnia 2020 roku, gdyż są one nierzetelne i wprowadzają w błąd opinię publiczną.
Zobacz więcej: Pielęgniarki – ubezpieczenie Covid 19
Nieprawdziwe jest stwierdzenie, że wszystkie pisma kierowane przez Związek Zawodowy zostały "zignorowane", a Dyrektor Szpitala "nie odpowiedział na żadne z pism". Należy przypomnieć, że zgodnie z art. 28 ust. 2 ustawy z dnia 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych pracodawca udziela zakładowej organizacji związkowej informacji w terminie 30 dni od dnia otrzymania pisma. Trudno zatem uznać, że realizacja powyższego obowiązku Pracodawcy, w przyznanym ustawowo terminie, stanowi naruszenie prawa. W ostatnim czasie ZOZ OZZPiP kierowała co kilka dni pisma z wnioskiem o podanie kolejnych danych liczbowych czy też statystycznych, zdając sobie sprawę, że poleceniem Wojewody Małopolskiego Szpital Uniwersytecki w Krakowie został przekształcony w szpital jednoimienny i wszyscy Pracownicy koncentrują swoje działania na zwalczaniu epidemii. Pomimo to, Szpital Uniwersytecki udzielił odpowiedzi na następujące pisma skierowane przez ZOZ OZZPiP z zachowaniem ustawowych terminów:
na pismo z dnia 21 lutego 2020 r. w dniu 19 marca 2020 r.
na pismo z dnia 17 marca 2020 r. w dniu 09 kwietnia 2020 r.
na pismo z dnia 31 marca 2020 r. w dniu 23 kwietnia 2020 r.
Równocześnie niezgodna z prawdą jes t rozpowszechniana informacja, że Dyrekcja Szpitala Uniwersyteckiego unika rozmów i spotkań z przedstawicielami organizacji związkowych. Bowiem jedynie w bieżącym roku z organizacjami związkowymi zrzeszającymi wyłącznie Pielęgniarki i Położne odbyło się 5 spotkań dotyczących warunków pracy i płacy.
Nieprawdą jest również, że Pielęgniarki i Położne ze Szpitala Uniwersyteckiego nie są doceniane przez Pracodawcę. Niezasadne są zarzuty dotyczące braku realnego wzrostu wynagrodzenia dla Pielęgniarek i Położnych zatrudnionych w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie. Należy zauważyć, że średnie wynagrodzenie w tej grupie zawodowej osiągane przez osoby zatrudnione w Szpitalu Uniwersyteckim wynosi około 6500 zł brutto miesięcznie, co stanowi kwotę znacznie przekraczającą średnie wynagrodzenie osiągane na tożsamych stanowiskach w skali kraju. Co więcej, Szpital dołożył wszelkich starań, aby ułatwić Pracownikom, w tym Pielęgniarkom i Położnym, funkcjonowanie w tym trudnym okresie poprzez zastosowanie licznych udogodnień, takich jak:
– wprowadzenie, za zgodą Pracowników, nowej organizacji pracy, mającej na celu zwiększenie bezpieczeństwa personelu medycznego;
– wprowadzenie unikalnego rozwiązania polegającego na pokryciu ze środków własnych Szpitala dopłaty do 100% wynagrodzenia dla osób pozostających na kwarantannie
– uruchomienie, we współpracy z Gminą Miejską Kraków, bezpłatnego transportu zapewniającego bezpośredni dojazd do/z pracy;
– objęcie Pracowników, we współpracy z Ministerstwem Zdrowia, bezpłatnym dodatkowym ubezpieczeniem na wypadek zachorowania na COVID-19;
zapewnienie miejsc noclegowych dla Pracowników obawiających się o bezpieczeństwo swoich bliskich;
– wykonywanie bezpłatnych badań na obecność koronawirusa, z których skorzystało już ponad 500 Pracowników Szpitala Uniwersyteckiego.
Czytaj dalej poniżej…
Należy wskazać, że dla Personelu Szpitala Uniwersyteckiego pracującego w ramach oddziałów przekształconych na oddziały do bezpośredniej walki z COVID-19 w marcu 2020 r. zostało przewidziane dodatkowe wynagrodzenie. Z uwagi na przekształcenie kolejnych oddziałów na rzecz walki z COVID-19 opracowane zostały jednolite zasady przyznawania dodatkowego wynagrodzenia dla wszystkich Pracowników udzielających świadczeń na tych oddziałach, co nie wymagało przeprowadzenia konsultacji związkowych. W ramach walki z epidemią koronawirusa Dyrekcja Szpitala uwzględnia całość Personelu i nie faworyzuje żadnej z grup zawodowych. Nie ma jednak zgody na to, aby z samego faktu przekształcenia Szpitala Uniwersyteckiego w szpital zakaźny jednoimienny, dodatkową gratyfikację otrzymywali wszyscy Pracownicy. To nie byłoby, ze wszech miar, sprawiedliwe.
Kończąc wątek stricte finansowy należy zwrócić uwagę, że dość zaskakującym jest to, że w imieniu anonimowej grupy Pracowników, która wystąpiła z publicznym apelem, w prasie wypowiadała się Pełnomocnik Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych – pani Ewa Wronikowska, która jeszcze niedawno w piśmie skierowanym do organizacji związkowej wskazywała, że dzięki Jej staraniom Szpital Uniwersytecki w Krakowie zapewnił Pielęgniarkom i Położnym jedną z najwyższych podwyżek w skali kraju, a wynoszącą ok 2000 zł brutto w przeliczeniu na pełny etat.
Podkreślenia wymaga również fakt, że Szpital Uniwersytecki podjął wszelkie możliwe kroki, aby każdy z Pracowników mających styczność z Pacjentem zarażonym lub podejrzanym o zarażenie wirusem SARS-Cov-2 był wyposażony w odpowiednie środki ochrony indywidualnej, określone wytycznymi Ministerstwa Zdrowia, Głównego Inspektora Sanitarnego oraz konsultantów krajowych i wojewódzkich. Zatem nieprawdą jest, że liczba tych środków jest niewystarczająca i nieadekwatna w stosunku do potrzeb. Od początku marca br. pracownicy otrzymali wymienione w poniższym zestawieniu materiały:
Liczby te mówią same za siebie.
Na zakończenie pragnę podkreślić, że jak zawsze do tej pory, jestem otwarty na rozmowę i dyskusję. Niemniej jednak uważam, że powinna ona przybrać formę dialogu, podczas którego wysłuchane zostaną argumenty każdej ze stron. Nie można udawać, że pewne kwestie nie miały miejsca i za wszelką cenę dążyć do wytyczonego sobie celu w postaci kolejnego podniesienia wynagrodzenia. Bez zrozumienia realiów i dostrzeżenia bezsprzecznych faktów trudno mówić o chęci osiągnięcia jakiegokolwiek kompromisu.
Zobacz więcej:
Pielęgniarka/Pielęgniarz – 5 tys. za zakażenie 100 tys. za zgon.
Pielęgniarki – ubezpieczenie Covid 19
Z wyrazami szacunku,
Dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie
mgr Marcin Jędrychowski
Zobacz także:
Dodatki za covid: lekarz 4 tys., pielęgniarka 2, reszta 1 tys.
Pielęgniarki – nowa organizacja pracy i "postojowe".
Dyrektor do pielęgniarek: "wróćcie na pole walki i wypełnijcie przyrzeczenie."