Szpital nowo zatrudnione pielęgniarki informuje, iż uzyskanie tytułu specjalisty oraz uzyskanie tytułu magistra studiów kierunkowych, skutkuje zakwalifikowaniem do wyższej kategorii zaszeregowania z jednoczesnym podwyższeniem wynagrodzenia ustalonego przez ustawodawcę…
Redakcja pielegniarki.info.pl cytuje za Najwyższą Izbą Kontroli fragment protokołu kontroli jednego ze Szpitali Wojewódzkich. Przytoczony fragment dotyczy sposobu w jakim szpital kształtuje wynagrodzenia personelu pielęgniarskiego względem siatki płac pielęgniarek, stanowiącej załącznik do ustawy.
Wprowadzony w Szpitalu, w związku z treścią art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 8 czerwca 2017 r. o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych, sposób ustalania wynagrodzeń do 30 czerwca 2021 r. zakładał wzrost wynagrodzenia zasadniczego w wysokości co najmniej 20% kwoty stanowiącej różnicę pomiędzy najniższym wynagrodzeniem zasadniczym a wynagrodzeniem zasadniczym tych pracowników.
Na podstawie analizy danych o wynagrodzeniu lekarzy i pielęgniarek w lipcu 2018-2022 ustalono, że w Szpitalu prawidłowo stosowano zakładany sposób podwyższania wynagrodzenia zasadniczego w tych grupach zawodowych. Z danych dotyczących wynagrodzenia objętych szczegółową analizą lekarzy oraz personelu pielęgniarskiego wynikało, że wynagrodzenia tych osób w latach 2018-2020 były corocznie podwyższane o wymaganą kwotę, a w latach 2021-2022 wynagrodzenia lekarzy oraz personelu pielęgniarskiego osiągnęły poziom wynikający z zastosowania obowiązujących w tym okresie współczynników pracy określonych w załączniku do ustawy z dnia 8 czerwca 2017 r. o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych.
W latach 2018-2022 (lipiec) w Szpitalu nie występowały przypadki stosowania kwot niższych niż wynikające z przywołanej ustawy.
Zastępca Dyrektora ds. Administracyjnych i Jakości wskazała, że Szpital z uwagi na zapis w ustawie o zawodach pielęgniarki i położnej o obowiązku stałego aktualizowania swojej wiedzy i umiejętności zawodowych, w pełni wspiera ścieżkę rozwoju zawodowego pielęgniarek i położnych. Pielęgniarki i położne, w tym osoby nowo zatrudnione były informowane, iż zgodnie z taryfikatorem kwalifikacyjnym w przypadku podniesienia kwalifikacji zawodowych w kształceniu podyplomowym (uzyskanie tytułu specjalisty oraz uzyskanie tytułu magistra studiów kierunkowych) zostaną zakwalifikowane do wyższej kategorii zaszeregowania z jednoczesnym podwyższeniem wynagrodzenia ustalonego przez ustawodawcę.
Personel zatrudniony w komórkach organizacyjnych, w których wymagane są dodatkowe kwalifikacje i uprawnienia wynikające z odrębnych przepisów, np. zarządzeń Prezesa NFZ, nie ponosi żadnych kosztów z tytułu podniesienia tych kwalifikacji. Koszty szkoleń w całości są po stronie pracodawcy (np. kurs szczepień, dializoterapii), a pielęgniarki otrzymują urlop szkoleniowy na czas egzaminu państwowego w przypadku uzyskiwania tytułu specjalisty. Ponadto pielęgniarki i położne (także lekarze) otrzymują zgodę pracodawcy na zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy w przypadku uczestnictwa w konferencjach, sympozjach czy zjazdach towarzystw naukowych.
Źródło: protokół kontroli podmiotu leczniczego przez NIK