Pielęgniarki, podpisując tę umowę, proszą się o kłopoty
Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych, w bieżącym numerze Gazety Pielęgniarek i Położnych publikuje jeden z fragmentów umowy kontraktowej, których projekty są ogłaszane przez podmioty lecznicze na swoich stronach internetowych. Analiza treści przedmiotowego cytatu z umowy wymaga krótkiego komentarza redakcji pielegniarki.info.pl. Często podkreślamy, że pielęgniarka nie jest niewolnikiem podmiotu leczniczego, z którym podpisała umowę kontraktową.
W punkcie 1 zapisano karę umowną za… „naruszenia przez Przyjmującego zamówienie obowiązków określonych niniejszą umową, w tym m.in.”. Bardzo dziwna to konstrukcja legislacyjna. Co mamy rozumieć pod zwrotem „w tym m.in.”? Naruszenia umowy, za które szpital może na pielęgniarkę nałożyć karę, powinny być wymienione w umowie i być katalogiem zamkniętym. Powyższy sposób uregulowania kar jest zdecydowanie niekorzystny dla pielęgniarki. Kara za „nienależyte” wykonanie umowy, to tak nieprecyzyjne określenie, że pozostawia po stronie szpitala możliwość wręcz nieograniczonego nakładania przedmiotowej kary na pielęgniarkę.
Jeszcze kilku zdań komentarza wymaga zapis w punkcie drugim. W tym przypadku szpital może karać pielęgniarkę za „nierzetelne” prowadzenie dokumentacji medycznej. Konia z rzędem temu, kto jest w stanie zdefiniować użyty w umowie zwrot „nierzetelne prowadzenie dokumentacji”. Zdaniem jednej osoby w konkretnym przypadku mogło dojść np. do pomyłki pisarskiej, a według drugiej – już do „nierzetelnego prowadzenia dokumentacji”.
[product_slider category=”gadzety” slidestoshow=3 autoplayspeed=3000
Jeszcze jedna uwaga… Każda pielęgniarka powinna móc zgłosić się do izby pielęgniarek o pomoc prawną w zakresie poniżej cytowanej umowy. Powinna mieć prawo wysłania do izby projektu umowy i zwrotnie otrzymać opinię prawną w zakresie zagrożeń, na jakie naraża się w sytuacji, kiedy ją podpisze. Wszak izba ściąga od pielęgniarek kontraktowych składki, które od 1 kwietnia 2025 roku wzrosną o 40%.
Poniżej cytat z umowy, której dotyczą powyższe refleksje…
Strony ustalają odpowiedzialność za niewykonanie lub nienależyte wykonanie niniejszej umowy przez zapłatę kar umownych:
1) z powodu naruszenia przez Przyjmującego zamówienie obowiązków określonych niniejszą umową, w tym m.in. na skutek nieusprawiedliwionej nieobecności – 10% wynagrodzenia za miesiąc, w którym zdarzenie takie miało miejsce. Za każdy przypadek nie mniej niż 250 zł i nie więcej niż łączne wynagrodzenie za miesiąc, w którym odnotowano przypadek naruszenia obowiązków,
2) z powodu nieprowadzenia bądź nierzetelnego lub nieterminowego prowadzenia przez Przyjmującego zamówienie dokumentacji medycznej i statystycznej w wersji papierowej i elektronicznej, w szczególności uniemożliwiającego rozliczenie świadczenia przez Udzielającego zamówienie – 10% wynagrodzenia za miesiąc, w którym zdarzenie takie miało miejsce, za każdy przypadek nie mniej niż 100 zł i nie więcej niż łączne wynagrodzenie za miesiąc, w którym odnotowano przypadek naruszenia obowiązków.
Kolejny fragment umowy świadczy o zrzucaniu na pielęgniarkę skutków sposobu realizacji umowy przez podmiot leczniczy w zakresie konsekwencji, które mogą wystąpić nie z winy pielęgniarki, ale podmiotu leczniczego! Stroną umowy dla podmiotu leczniczego jest NFZ, a nie jednoosobowy podmiot gospodarczy prowadzony przez pielęgniarkę.
Kuriozalne jest obarczanie pielęgniarki skutkami „obciążenia pacjenta uprawnionego do bezpłatnych leków lub wyrobów medycznych ich kosztami lub wystawienia recepty w przypadkach nieuzasadnionych lub osobie nieuprawnionej”. Przecież pielęgniarka nie jest odpowiedzialna za prawidłową realizację umowy z NFZ w powyższym zakresie. Do obowiązków pielęgniarki nie należy przecież weryfikacja uprawnień pacjentów w zakresie udzielanych świadczeń. Kolejna rzecz. W gestii pielęgniarki nie jest „pobieranie opłat od pacjentów za świadczenia będące przedmiotem umowy”. Dlatego nie może ponosić kary za „nienależne” pobieranie opłat od pacjentów. Natomiast sformułowanie „innych niż wymienione powyżej” to ewidentnie niekorzystny dla pielęgniarki zapis umowy.
Fragment przedmiotowej umowy jest dostępny w listopadowym wydaniu Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych. Kliknij w link poniżej.