We wczorajszym artykule na Ogólnopolskim Portalu Pielęgniarek i Położnych opisaliśmy sytuację jednego ze szpitali, którą podjął portal nowiny.pl. Jednym z wątków była kwestia jakości opieki nad pacjentami, w kontekście liczby personelu pielęgniarskiego. Temat został poruszony na posiedzeniu komisji zdrowia rady powiatu. Więcej czytaj w artykule, klikając w link poniżej.
W poniższym tekście kontynuujemy problematykę poruszoną na portalu nowiny.pl, przedstawiając przebieg dyskusji na sesji rady powiatu. Głównym wątkiem wymiany poglądów są uwagi pielęgniarek dotyczące warunków wykonywania praktyki zawodowej. Dotyczą one zarówno liczby pielęgniarek na poszczególnych oddziałach, jak i struktury zatrudnionych pielęgniarek w zakresie ich wieku oraz wymiaru czasu pracy, na który są zatrudnione.
Na przedmiotowej komisji, radni zwrócili również uwagę na problem związany z obrazem szpitala, jaki przedstawiają pracownicy oraz dyrekcja. A mianowicie, istnieją dwa różne spojrzenia na tę sprawę. Pracownicy szpitala zgłaszają problem, natomiast dyrekcja go bagatelizuje. – stwierdził jeden z radnych.
Pani wicedyrektor poruszyła również sprawę oddziałów covidowych, na których było więcej pielęgniarek, niż na pozostałych oddziałach, ponieważ pielęgniarki co kilka godzin wchodziły do pacjentów parami. Jak twierdzi, pielęgniarki chciałaby zachować taki stan rzeczy nadal na oddziale, który już nie jest covidowy, ponieważ się do tego przyzwyczaiły, ale my spełniamy normy wyznaczone przez izbę pielęgniarską i związki zawodowe. – powiedziała wicedyrektor.
Pielęgniarki obecne na posiedzeniu komisji poinformowały także, że wiele ich koleżanek zwolniło się z pracy. Wicedyrektor natomiast odparła, iż kadra zmniejszyła się jedynie o 10 osób w stosunku do 2019 roku, a dodatkowo w ostatnim czasie placówka zatrudniła 3 nowe położne i 3 pielęgniarki.
Radny kontynuował temat, pytając w jakim stopniu brak pielęgniarek dotyczy strefy covidowej i części „czystej” szpitala. Jak się okazuje, największe niedobory pracowników dotykają bloku operacyjnego, skąd odeszły 4 pielęgniarki na emeryturę.
Radny zwrócił uwagę na liczbę pracowników szpitala w ubiegłych latach. A mianowicie, w 2019 roku było 265 pielęgniarek, w 2020 roku 276, natomiast w 2021 roku nastąpił spadek do 255 osób. Wicedyrektor wyjaśniła, że 16 osób było delegowanych do Raciborza przez wojewodę śląskiego, na umowy trzymiesięczne. Radna Biskup zwróciła się do wicedyrektor z apelem, aby wspólnie rozwiązywać problemy kadrowe, dla poprawy funkcjonowania jednostki.
Radny Płonka poprosił wicedyrektor szpitala, aby nie wyciągała żadnych konsekwencji w stosunku do pielęgniarek za to, że zgłosiły się do radnych o pomoc i przyszły na posiedzenie komisji zdrowia. Jak sam mówi – Panie nie przyszły tu ze złą intencją.
Na zakończenie obrad, pielęgniarki zwróciły uwagę radnym, że mimo wszystko utożsamiają się ze szpitalem, ponieważ pracują tam już 20 lat. Ale są coraz starsze i bardziej zmęczone, a mimo to niejednokrotnie muszą dźwigać trudy wykonywania tego zawodu.
źródło: nowiny.pl – artykuł pt.: Radna Biskup: wicedyrektor szpitala nie potrafi rozmawiać z personelem. Konfrontacja szefowej lecznicy z pielęgniarkami.
Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych zachęcamy do przesyłania na adres mailowy [email protected] opisu sytuacji w zakresie warunków pracy i płacy. Przekazane informacje opublikujemy na Portalu, zachowując anonimowość ich autorów. Czekamy również na informacje o pozytywnych aspektach warunków wykonywania praktyki zawodowej.