Ministerstwo zdrowia: nasze działania mają pozytywny wpływ na zawody pielęgniarek i położnych
Poniżej publikujemy fragment odpowiedzi Marka Kosa – podsekretarza stanu w Ministerstwie Zdrowia z dnia 21 maja 2024 r. na interpelację w sprawie aktualnych i prognozowanych braków kadrowych wśród pielęgniarek i położnych.
(…) W Ministerstwie Zdrowia sukcesywnie realizowane są działania mające na celu zwiększenie liczby aktywnych zawodowo pielęgniarek i położnych w systemie opieki zdrowotnej, uatrakcyjnienie oraz zwiększenie prestiżu tych zawodów, a także zachęcenie do podejmowania kształcenia na kierunkach pielęgniarstwo lub położnictwo. Dokładamy wszelkich starań, aby we współpracy z przedstawicielami środowiska zawodowego pielęgniarek i położnych, wypracować korzystne rozwiązania.
Systematycznie wprowadzane są rozwiązania systemowe mające na celu rozwój kompetencji i uprawnień zawodowych pielęgniarek i położnych, powodując większą samodzielność zawodową, ale także większą odpowiedzialność.
Sukcesywnie rozszerzamy katalog kompetencji zawodowych pielęgniarek i położnych.
Aktualnie pracujemy nad:
– rozszerzeniem wykazu substancji czynnych zawartych w lekach, na które pielęgniarki i położne będą mogły wystawiać recepty oraz wykazu badań diagnostycznych, na które pielęgniarki i położne będą miały prawo wystawiać skierowania,
– nową ustawą o zawodach pielęgniarki i położnej – Zespół do spraw opracowania projektu przepisów regulujących zawody pielęgniarki i położnej działa do 31 lipca br.,
– opracowaniem kompetencjami zawodowych pielęgniarek i położnych w systemie ochrony zdrowia, z uwzględnieniem poziomu wykształcenia (we współpracy z przedstawicielami samorządu zawodowego pielęgniarek i położnych).
Ponadto informuję, iż w celu wzmocnienia roli pielęgniarek i położnych w systemie opieki zdrowotnej, obecnie trwają prace nad zmianą standardów kształcenia przygotowujących do wykonywania zawodów pielęgniarki i położnej. Zespół ekspertów powołany zarządzeniem Ministra Zdrowia przygotował zmiany obszarów kompetencyjnych absolwentów studiów I i II stopnia kierunków pielęgniarstwo położnictwo, mające na celu upraktycznienie kształcenia tak, aby było dostosowane do aktualnych potrzeb rynku pracy.
Wspieramy także rozwój zawodowy pielęgniarek i położnych poprzez dofinansowanie
szkoleń specjalizacyjnych dla tych grup zawodowych. W tym roku zaplanowaliśmy na ten cel 10 mln zł. Zaplanowaliśmy także system zachęt do podejmowania i kontynuowania studiów na wybranych kierunkach medycznych, w tym pielęgniarstwo i położnictwo, co pozwoli na uruchomienie wsparcia planowanego dla pielęgniarek i położnych w ramach Krajowego Planu Odbudowy (stypendia, współfinansowanie studiów odpłatnych, mentoring),
(…)
Dotychczasowe działania podejmowane przez Ministerstwo Zdrowia na rzecz pielęgniarek
i położnych mają pozytywny wpływ na zwiększenie zainteresowania młodych osób do
podejmowania kształcenia w tych zawodach, a tym samym sukcesywny wzrost liczby pielęgniarek i położnych zatrudnionych w systemie ochrony zdrowia.
Zwiększa się również liczba szkół posiadających akredytację Ministra Zdrowia na kształcenie pielęgniarek i położnych na poziomie pierwszego stopnia (obecnie mamy 121 uczelni)oraz zwiększa się liczba studentów kierunku pielęgniarstwo- w roku akademickim 2023/2024 odnotowano– 12 376 studentów na pierwszym roku kierunku pielęgniarstwo I stopnia.
Według danych Centralnego Rejestru Pielęgniarek i Położnych, prowadzonego przez
Naczelną Radę Pielęgniarek i Położnych, liczba aktywnych zawodowo pielęgniarek i położnych systematycznie wzrasta – wg stanu na dzień 31 grudnia 2023 r. wynosi 239 257 pielęgniarek i 29 911 położnych.
Z wyrazami szacunku
z upoważnienia Ministra Zdrowia
Marek Kos Podsekretarz Stanu
21.05.2024 r.
źródło: sejm.gov.pl