Pielęgniarki z licencjatem
Chcielibyśmy zacząć intensywnie rozmawiać o ustawie o minimalnym wynagrodzeniu w ochronie zdrowia – zapowiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski we wtorek na posiedzeniu zespołu ds. ochrony zdrowia Rady Dialogu Społecznego. Jak mówił, dane o kwotach faktycznych zarobków w poszczególnych placówkach będą spływały do 10 lutego, więc rozmowy o zmianach w ustawie można rozpocząć w ramach RDS w drugiej połowie lutego.
(…)
Wiem, że są postulaty strony społecznej o zmiany w zakresie przyporządkowania pewnych grup zawodowych do poziomów. Była długa dyskusja o osobach z licencjatem – powiedział minister.
Więcej w sprawie czytaj w artykule pt:. Ł.Szumowski: chcielibyśmy zacząć intensywnie rozmawiać o ust. o minimalnym wynagrodzeniu w ochronie zdrowia
żródło: politykazdrowotna.com
Komentarz redakcji Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych
Minister zdrowia mówiąc o dyskusji o "osobach z tytułem licencjata", miał zapewne na myśli spotkanie ze związkiem i izbą pip w dniu 28 stycznia 2020 roku.
W komunikacie OZZPiP po spotkaniu w dniu 24 stycznia 2020 roku zapisano:
"Ministerstwo Zdrowia deklaruje przygotowanie propozycji zmian w ustawie o najniższym wynagrodzeniu pracowników medycznych w zakresie zmiany współczynników pracy opisanych w załączniku do ustawy celem: 1) podniesienia współczynników, 2) zmniejszenia rozbieżności pomiędzy grupami pielęgniarek a także ewentualnych zmian w opisie grup. Pierwsze spotkanie w tej sprawie ma odbyć się 28 stycznia 2020r".
Niestety po spotkaniu w dniu 28 stycznia na stronach związku i izby pip dotychczas nie zamieszczono żadnych informacji.
Warto jeszcze przytoczyć stanowisko jakie zajęła pani Krystyna Ptok, przewodnicząca OZZPiP w dniu 13 września 2019 roku:
"Przypominamy, że w § 1 ust. 9 Porozumienia Minister Zdrowia zobowiązywał się, że od października 2018r. miały rozpocząć się rozmowy w ramach Rady Dialogu Społecznego w kwestii zmian współczynników pracy przyjętych w ustawie z dnia 08-06-2017r. o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pracowników wykonujących zawody medyczne zatrudnionych w podmiotach leczniczych, tak aby doprowadzić do podniesienia tych współczynników dla naszej grupy zawodowej tj. aby zaczęły one w końcu odzwierciedlać wykształcenie, kompetencje oraz odpowiedzialność. Termin minął, a ze strony Ministra Zdrowia oraz szerzej Rządu RP nie pojawiła się w ramach RDS żadna inicjatywa. Współczynniki pracy i krytykowany przez OZZPiP niesprawiedliwy podział pielęgniarek i położnych na trzy grupy zawodowe taki jak pierwotnie ustalony pozostał do dzisiaj bez zmian".
Mariusz Mielcarek
Zobacz także:
Pielęgniarki – salowa zarobi więcej niż pielęgniarka.
Pielęgniarki: w raportach pielęgniarskich trzeba wpisywać te dane.
Izba pielęgniarek: obawiamy się że pieniądze dedykowane dla pielęgniarek…