Jak to możliwe że sąd kupił taką prostacką historyjkę?
W dniu 3 listopada 2024 roku Ogólnopolski Portal Pielęgniarek i Położnych opublikował w artykule pt. Sąd: Pielęgniarki z grupy 2 nie wykonują takiej samej pracy jak z grupy 6, gdyż kalibrują glukometry, fragment uzasadnienia do wyroku Sądu Okręgowego.
W zakresie przedmiotowego zagadnenia Sąd zuważył:
1. W ocenie, zatem Sądu Okręgowego dokonana analiza materiału (dokonana przez Sąd Rejonowy) nie okazała się wszechstronna. Nie ma, bowiem powodu aby odmówić waloru wiarygodności dowodom, które odmiennie przedstawiają zróżnicowanie obowiązków w zależności od posiadanego tytułu zawodowego magistra. W szczególności ocena taka odnosi się do logicznych i przekonujących zeznań świadka, który podał, że…jedna z nich dokonuje kalibracji glukometru. (…)
2. Wobec tego, iż nie był trafny wniosek, iż skarżąca pielęgniarka pozostawała takiej samej sytuacji, co osoby posiadające tytuł magistra, Sąd Okręgowy zmienił w tej części dokonane ustalenia stanu faktycznego i ustalił, że od października 2021 r., na polecenie przełożonego pielęgniarek, tylko pielęgniarki legitymujące się wyższym wykształceniem magisterskim wykonują… kalibracji glukometru. (…)
Wnioski redakcji portalu: Jak to możliwe że sąd kupił taką prostacką historyjkę? Otóż, pan oddziałowy, zapewne na polecenie dyrekcji a za zgodą kadry kierowniczej pielęgniarstwa dokonał „podziału obowiązków”. W jakim celu? Zabezpieczając się na przyszłość w przypadku wystąpienia na drogę sądową o nierówne traktowanie w zatrudnieniu, pielęgniarek z grupy 6. Do czego doprowadziła pana oddziałowego „radosna twórczość”? Do nadania uprawnienia wykonywania kalibracji glukometru przez pielęgniarki z grupy 5 i 2. Czyli jego decyzja de facto sprowadzała się do wydania zakazu kalibracji glukometru przez pielęgniarki LM i SM. Stwierdził: nie mają do tego kompetencji.
Odpowiedź jest oczywista. NIE! Zadać sobie należy pytanie: Jak to możliwe że sąd kupił taką prostacką historyjkę? Pielęgniarka po LM i SM nie może wykonywać czynności, którą wykonują samodzielnie pacjenci w domach, którzy systematycznie kontrolują sobie poziom glikemii we krwi? Co zatem może wykonywać pielęgniarka na „oddziale pana oddziałowego” skoro odebrano jej kompetencje do kalibracji glukometru? Pobrać krew? Wykonać EKG? Założyć cewnik do pęcherza moczowego? Podłączyć leki we wlewie przez pompę automatyczną? Zdecydowanie nie skoro nie może wykonać kalibracji…
Powyższa sytuacja to jawny przykład naruszenia dóbr osobistych pielęgniarek LM i SM. To poniżenie godności zawodowej…
Gdzie w tej sytuacji jest zakładowa organizacja związku pielęgniarek? Izba pielęgniarska?
Do tematu wrócimy wkrótce na portalu…