Nowa siatka płac pielęgniarek – absurdalność tej regulacji wykazują posłowie, którzy… ją uchwalili
Grupa 57 posłów złożyła na początku września interpelację poselską do ministra zdrowia w sprawie występujących nierówności płac w środowisku pielęgniarskim.
Całość powyższej interpelacji opublikowaliśmy na Ogólnopolskim Portalu Pielęgniarek i Położnych w dniu 15 września 2021 roku.
Zobacz: Sprawa pielęgniarek – głos 57 posłów.
Posłowie ministrowi zdrowia zadają pytania. Jedno z nich brzmi: Czy przewiduje się wprowadzenie zmian w ww. ustawie, które będą zawierały informację o zróżnicowaniu wynagrodzenia ze względu na wykonywany zakres kompetencji?
Można mieć wrażenie, że posłowie wykazują się szczególną empatią na krzywdę tysięcy pielęgniarek. Tak zapewne jest…
Warto jednak podkreślić, że ustawa o której piszą posłowie nie została uchwalona przez krasnoludki. Uchwalili ja posłowie w dniu 28 maja 2021 roku.
W ostatecznym głosowaniu nad przyjęciem ustawy o zmianie ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych oraz niektórych innych ustaw, głosowało 444 posłów.
Za przyjęciem ustawy głosowało 433 posłów, 3 przeciw, 8 posłów się wstrzymało. W parlamencie zasiada 460 posłów. Z powyższych danych wynika, że 27 posłów nie brało udziału w głosowaniu nad ustawą lub byli przeciw lub wstrzymało się.
Wobec powyższego w grupie 57 posłów – autorów przedmiotowej interpelacji do ministra zdrowia, jest co najmniej 30 posłów, którzy głosowali za ustawą. Szkoda, że dopiero teraz dojrzeli absurdalność zapisów ustawy, którą osobiście uchwalili.
Wiedza posłów o pielęgniarkach: słyszą, że biją dzwony ale nie wiedzą, w którym kościele
Niestety ostatnie pytanie zawarte w interpelacji, odsłania w całej okazałości poziom wiedzy posłów w zakresie zagadnienia, którego dotyczy poruszana sprawa. Adresat interpelacji spadnie z krzesła lub wybuchnie śmiechem. A wystarczyło aby osoby, które podpisały wystąpienie do ministra przeczytały tekst interpelacji ze zrozumieniem.
Posłowie w interpelacji podnieśli między innymi ważną kwestię.
Bardzo dobrze napisane panie posłowie i panowie posłowie!
Niestety ostatnie pytanie skierowane do szefa resortu zdrowia to totalny zgrzyt. Pytanie brzmi: Czy Ministerstwo bierze pod uwagę wprowadzenie wyższego poziomu płac dla pielęgniarek z dyplomem ukończenia liceum medycznego po potwierdzeniu ich kwalifikacji zawodowych?
Jak to jest możliwe, że posłowie piszą iż absolwenci LM oraz studiów licencjackich posiadają te same uprawnienia zawodowe, a następnie podnoszą kwestię potwierdzania kwalifikacji zawodowych absolwentów LM w celu osiągnięcia wyższego poziomu płac. Przecież to urąga zdrowemu rozsądkowi.
Wstyd Panie i Panowie posłowie.