Dane dotyczące liczby pozwów pielęgniarek „obejmują również powództwa wytoczone w postępowaniu grupowym”…
Wprost.pl w artykule z dnia 10 lutego 2025 roku informuje o odpowiedzi ministerstwa zdrowia na pytanie dotyczące liczby procesów sądowych, wytoczonych przez pielęgniarki i położne. O co skarżą swoich pracodawców?
Po pierwsze:
Pielęgniarki posiadające kwalifikacje, które kwalifikują je do grupy 2. Natomiast pracodawcy zaszeregowują je do grupy 5 lub 6. W największym skrócie można powiedzieć, że pracodawcy uważają, że nie potrzebują na stanowiskach pielęgniarskich osób posiadających wyższe wykształcenie oraz tytuł specjalisty. O sytuacji takich pielęgniarek i położnych piszemy na pielegniarki.info.pl w kategorii: pielęgniarki mgr pozywają szpitale.
Po drugie:
Pielęgniarki zaszeregowane do grupy 5 i 6, które wykonują takie same obowiązki jak osoby zaszeregowane do grupy 2. Skarżą szpitale o odszkodowanie za nierówne traktowanie w zatrudnieniu. Kwoty przedmiotowego odszkodowania osiągają kwoty około 100 tys. złotych. O sytuacji takich pielęgniarek i położnych piszemy na pielegniarki.info.pl w kategorii: odszkodowania dla pielęgniarek LM.
Natomiast uzasadnienia do wyroków sądów w zakresie pierwszej oraz drugiej sytuacji przedstawionej powyżej publikujemy na pielegniarki.info.pl w kategorii: orzecznictwo sądowe. Orzeczenia dotyczą I i II instancji oraz Sądu Najwyższego.
Poniżej publikujemy informację, którą dla wprost.pl przekazało ministerstwo zdrowia, powołując się na dane uzyskane z Ministerstwa Sprawiedliwości.
W związku z realizacją ustawy o najniższym wynagrodzeniu zasadniczych w podmiotach leczniczych, od lipca 2022 roku do grudnia 2024 roku do sądów pracy trafiło 6497 pozwów, toczą się 3595 postępowania i zapadło 597 wyroków. Należy mieć na uwadze, iż dane te mają… „charakter orientacyjny” i „nie wskazują rzeczywistej liczby osób, które wystąpiły z roszczeniami”. Dane dotyczące liczb pozwów „obejmują również powództwa wytoczone w postępowaniu grupowym”.
źródło: wprost.pl