Praktyka zawodowa pielęgniarek i położnych
Raport Krajowego Mechanizmu Prewencji Tortur w ramach Biura Rzecznika Praw Obywatelskich dokonał wizytacji w jednym z domów pomocy społecznej. Poniżej publikujemy fragmenty przedmiotowego raportu.
(…) Przedstawiciele KMPT zostali poinformowani, że niektórzy pacjenci przyjmują leki w formie rozkruszonej i o takiej sytuacji każdorazowo decyduje lekarz.
Jednakże w dokumentacji mieszkańców ten fakt nie był odnotowywany. Jak wynika z raportu pielęgniarskiego z dnia 5 marca 2023 r.: „Mieszkaniec «kombinuje» przy braniu leków – obserwuje pielęgniarkę oburzony, że «dlaczego ma kruszone leki», jak on umie połykać w całości”.
Krajowy Mechanizm nie zgłasza zastrzeżeń w sytuacji, gdy zgodnie z zaleceniem lekarskim podawany lek jest rozkruszany z tego powodu, że pacjent nie jest w stanie lub ma problem z połknięciem leku. Fakt zlecenia takiej formy podawania leków powinien zostać odnotowany w dokumentacji medycznej z podaniem przyczyny oraz wynikać ze zlecenia lekarskiego.
Dodatkowo wskazać należy, że każdy pacjent ma prawo do informacji, jakie leki zażywa. Pacjent musi mieć świadomość, czy i jaka forma farmakoterapii jest wobec niego stosowana. KMPT ponadto pragnie podkreślić, iż zgodnie z opinią pracowników Zakładu Zdrowia Publicznego Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie oraz Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego rozkruszanie lekarstw nie daje nigdy gwarancji, że substancja czynna w nim zawarta dostanie się do krwioobiegu pacjenta w odpowiedniej ilości, zapewniając właściwe działanie leku. (…)
Przeczytaj cały artykuł w bieżącym numerze Gazety Pielęgniarek i Położnych.