Rotacja pielęgniarek i położnych pomiędzy komórkami organizacyjnymi
Poniżej publikujemy treść pisma skierowanego do starosty, autorstwa Zakładowej Organizacji Zakładowej OZZPiP.
Szanowny Panie Przewodniczący,
Działając w imieniu pielęgniarek i położnych zatrudnionych w Szpitalu … zwracamy szczególną uwagę na nieprawidłowości, które mają miejsce w placówce medycznej oraz dowolne działania dyrekcji w zakresie redukcji personelu w dyżurach, mającej miejsce w szczególności w Izbie Przyjęć na Oddziale Położniczo-Ginekologicznym, które wywołują negatywne skutki zarówno w stosunku do pracowników jak i pacjentów szpitala.
Od dnia 09.09.2022 r. w Szpitalu uległy zmianie zasady funkcjonowania Izby Przyjęć i NiŚOL, jednak dyrekcja szpitala odstąpiła od formalnego uregulowania wszelkich kwestii organizacyjnych i finansowych z nimi związanych. W konsekwencji dyżur nocny i świąteczny pełni tylko jedna pielęgniarka stała oraz doraźnie pielęgniarka instrumentariuszka z Bloku Operacyjnego. Taki sposób obsadzania dyżurów wprowadza chaos i brak stabilności w zakresie sprawowania opieki medycznej nad pacjentami zarówno Izby Przyjęć jak i Bloku Operacyjnego.
System rotacji personelu pielęgniarskiego – fatalne skutki dla bezpieczeństwa personelu oraz pacjentów
Opracowano również nieformalny system rotacji pielęgniarek, bowiem w sytuacji gdy pielęgniarka operacyjna/asystująca z Bloku Operacyjnego, pełniąca aktualnie obowiązki na Izbie Przyjęć, zostanie natychmiast wezwania na Blok Operacyjny, pielęgniarka z Izby Przyjęć wzywa pielęgniarkę z oddziału, do którego kierowany jest pacjent. Należy w tym miejscu wskazać, iż takie chwilowe zmiany, skomplikowane rotacje, poszukiwania pielęgniarki, która w danym momencie jest w stanie świadczyć pomoc medyczną na Izbie Przyjęć oraz wielokrotne przemieszczanie się pielęgniarek pomiędzy oddziałami może negatywnie wpłynąć na zdrowie oraz życie pacjentów z uwagi na brak stałej wykwalifikowanej kadry medycznej oraz znaczne opóźnienie w udzielaniu pomocy medycznej.
Jedna pielęgniarka w izbie przyjęć…
Wobec powyższego stałą opiekę na Izbie Przyjęć obecnie pełni tylko jedna pielęgniarka etatowa, co wywołuje w pielęgniarkach dyżurujących strach, stres i obawy przed nieudzieleniem pomocy wszystkim pacjentom stawiającym się w Izbie Przyjęć. Wówczas odpowiedzialność za wszystkich pacjentów spoczywa na jednej pielęgniarce, pełniącej dyżur, przy czym istnieje duże prawdopodobieństwo, iż nie będzie ona w stanie samodzielnie udzielić niezbędnej im pomocy. (…)
Przewodnicząca Zakładowej Organizacji Związkowej OZZPiP
Kolejny fragment przedmiotowego pisma wkrótce.