Stanowisko asystenta pielęgniarstwa lub położnictwa
W rozporządzeniu ministra zdrowia w sprawie kwalifikacji wymaganych od pracowników na poszczególnych rodzajach stanowisk pracy w podmiotach leczniczych niebędących przedsiębiorcami, w zakresie stanowiska pracy – asystent pielęgniarstwa – wyszczególniono 3 pozycje:
– Starszy asystent w dziedzinie pielęgniarstwa lub położnictwa,
– Asystent w dziedzinie pielęgniarstwa lub położnictwa
– Młodszy asystent w dziedzinie pielęgniarstwa lub położnictwa.
Stanowiska asystenta pielęgniarstwa zostały zaszeregowane wyżej niż: pielęgniarka specjalista, starsza pielęgniarka oraz pielęgniarka.
Wymogi kwalifikacyjne dla pielęgniarki na stanowisku – asystent pielęgniarstwa
Poniżej publikujemy z powyższego rozporządzenia wymogi kwalifikacyjne dla 3 stanowisk w ramach stanowiska – asystent pielęgniarstwa.
Starszy asystent w dziedzinie pielęgniarstwa lub położnictwa:
– tytuł magistra na kierunku pielęgniarstwo lub położnictwo i studia podyplomowe lub tytuł specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa lub promocji zdrowia i edukacji zdrowotnej, lub organizacji i zarządzania, lub w innej dziedzinie mającej zastosowanie w ochronie zdrowia.
Co ciekawe w pozostałych dwóch stanowiskach wymogi kwalifikacyjne są takie same! Czym zatem różnią się między sobą asystenci? Stażem pracy: 5, 3 lub 1 rok pracy w zawodzie.
Podsumujmy: asystent pielęgniarstwa to pielęgniarka z tytułem magistra na kierunku pielęgniarstwo. Musi mieć odbyte studia podyplomowe. Nie musi posiadać specjalizacji!?
Szczerze mówiąc powyższe należy zaliczyć do radosnej twórczości urzędniczej. Wykonując wiele lat praktykę zawodową pielęgniarza jestem w stanie po kilku minutach pracy na jakimkolwiek oddziale szpitalnym rozpoznać kto wykonuje zawód lekarza. Natomiast nigdy nie rozpoznałem osoby, która jest zatrudniona na stanowisku asystenta pielęgniarstwa.
Może te osoby pracują w konspiracji? Może się ukrywają? Nigdy nie było mi dane rozpoznać asystenta po zakresie wykonywanych przez niego czynnościach zawodowych. Po zakresie jego uprawnień. Po kompetencjach zawodowych, których nie ma inna pielęgniarka. Nigdy pielęgniarka oddziałowa nie szukała na oddziale asystenta pielęgniarstwa , żeby wykonał jakiś szczególne zadanie, którego nie może wykonać inna pielęgniarka.
I jeszcze jedno: komu asystuje asystent pielęgniarstwa.
Mamy ewidentnie przykład radosnej formy nad treścią. No, ale ładnie brzmi: asystent. To kolejny przykład na rozmijanie się regulacji prawnych z realiami wykonywania zawodu pielęgniarki i położnej. Kto pierwszy rzuci we mnie kamieniem?
Do sprawy wkrótce wrócimy na Ogólnopolskim Portalu Pielęgniarek i Położnych.