Nowa siatka płac pielęgniarek to himalaje niesprawiedliwości
Minister zdrowia Adam Niedzielski w połowie lutego informował, że:
Rozpoczęliśmy bardzo szeroki dialog z całym środowiskiem – pracodawców, związków zawodowych, izb samorządowych. Kwestia wynagrodzeń w służbie zdrowia wymaga dużego uporządkowania. Mamy wiele dodatków, które są wypłacane obok świadczeń zasadniczych i są niejednokrotnie płacone w wycenach świadczeń, które otrzymują szpitale. Mamy dodatki, które miały rekompensować pewien wolniejszy wzrost wynagrodzeń zasadniczych. Mamy wreszcie tzw. dodatki covidowe”. Chcemy uporządkować sytuację, uprościć rozwiązania, gwarantując wzrost wynagrodzeń i jednocześnie stworzyć przejrzysty system płac. Ustawa o najniższym wynagrodzeniu definiuje obecnie najniższe wskaźniki. Rozmawiamy o tym, jak one powinny się kształtować, by zapewnić rzetelną i uczciwą partycypację całego personelu medycznego we wzroście nakładów. (PAP)
Osobne negocjacje grup zawodowych z Ministrem Zdrowia to zjawisko prowadzące do dalszej fragmentaryzacji i problemów dla innych uczestników systemu. Od tego jest Zespół Trójstronny ds Ochrony Zdrowia, gdzie jest strona pracownicza, pracodawców i rządowa. pic.twitter.com/ZVqJSmaSNC
— Jaroslaw J. Fedorowski (@JJFedorowski) October 23, 2019
Cała wypowiedź ministra sprowadza się do jednego. Minister informuje, że czasy kiedy rozmawiano tylko z jedną stroną reprezentującą jedną grupę zawodową np. pielęgniarki i położne skończyły się. Nie będzie podpisywanych nowych porozumień jak to było w przypadku środowiska pielęgniarek i położnych, które wywalczyło tzw. dodatek zembali. Ma być jedna ustawa regulująca wynagrodzenia w ochronie zdrowia.
Ta wypowiedź ministra powinna być dzwonkiem ostrzegawczym dla związku pielęgniarek. Ze względu na formalno – organizacyjne uwarunkowania funkcjonowania Trójstronnego Zespołu ds. ochrony zdrowia, związek powinien nie przystępować do tzw. dialogu, na warunkach narzuconych przez ministerstwo zdrowia. Tą problematykę szczegółowo opisałem w artykule pt. Tak dał się rozegrać związek pielęgniarek.
Nowa siatka płac likwiduje dodatek zembali
Kolejna sprawa to likwidacji dodatku zembali. Instytucja dodatku zembali miała na celu:
Zapewnienie właściwego miejsca pielęgniarkom i położnym w systemie świadczeń opieki zdrowotnej, potrzeba zadbania o bezpieczeństwo i jakość opieki nad pacjentami, a także stworzenie warunków powodujących wzrost atrakcyjności zawodów pielęgniarki i położnej dla nowych, napływających do zawodu kadr (…).
Dlatego pielęgniarki i położne względem innych grup pracowników medycznych, miały korzystniejsze warunki wynagradzania. Dodatek zembali powinien funkcjonować nadal, obok siatki płac ze znowelizowanej ustawy. Dla: „Zapewnienie właściwego miejsca pielęgniarkom i położnym w systemie świadczeń opieki zdrowotnej”. Więcej informacji w artykule pt. PiS okradł pielęgniarki z dodatku zembalowego.
W 2017 roku uchwalono ustawę z lipnymi podwyżkami dla pielęgniarek. Zostaną one osiągnięte nie w grudniu, ale już w lipcu br.@MZ_GOV_PL uważa że „to historyczna chwila”.
Nie zmienia to faktu, że te podwyżki nadal są lipne.— Mariusz Mielcarek (@M_Mielcarek) May 18, 2021
Minister zdrowia planował zbudować NOWY ŁAD w wynagrodzeniach w ochronie zdrowia. Postanowił zlikwidować niesprawiedliwe dodatki, które w jego mniemaniu, promowały nieliczne grupy zawodowe, względem innych zawodów.
Nowa siatka płac dzieli pielęgniarki na grupy
Przyjrzyjmy się efektom pracy ministra nad nową siatką płac w kontekście zawodu pielęgniarki i położnej.
Przedmiotowa ustawa – czeka na podpis prezydenta – dokonuje podziału pielęgniarek i położnych na trzy grupy oraz przypisuje im współczynnik pracy.
1. GRUPA 7: Pielęgniarka z tytułem zawodowym magister pielęgniarstwa albo położna z tytułem zawodowym magister położnictwa, która uzyskała tytuł specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa lub dziedzinie mającej zastosowanie w ochronie zdrowia – 1,06
2. GRUPA 8: Pielęgniarka albo położna, która uzyskała tytuł specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa lub dziedzinie mającej zastosowanie w ochronie zdrowia, albo pielęgniarka z tytułem zawodowym licencjat albo magister pielęgniarstwa albo położna z tytułem zawodowym licencjat albo magister położnictwa – 0,81
3. GRUPA 9: Pielęgniarka albo położna inna niż określona w lp. 7 i 8, która nie posiada tytułu specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa lub dziedzinie mającej zastosowanie w ochronie zdrowia – 0,73.
Nowa siatka płac wprowadza ogromne różnice w wynagrodzeniach pielęgniarek
Poniżej podaję za ministerstwem zdrowia dane dotyczące wynagrodzeń zasadniczych pielęgniarek i położnych, po 1 lipca 2021 roku, które zostały opracowane na podstawie ustawy z dnia 28 maja 2021 roku.
– Grupa 7 – 5 478 zł
– Grupa 8 – 4 186 zł
– Grupa 9 – 3 772 zł
Poniżej podaję za ministerstwem zdrowia dane dotyczące ŚREDNICH wynagrodzeń zasadniczych wraz z pochodnymi pielęgniarek i położnych, po 1 lipca 2021 roku, które zostały opracowane na podstawie ustawy z dnia 28 maja 2021 roku.
– Grupa 7 – 8 347 zł
– Grupa 8 – 6 292 zł
– Grupa 9 – 5 509 zł
W kontekście powyższych danych, należy zadać sobie pytanie na jakiej podstawie podawane są informacje, że średnie wynagrodzenie pielęgniarki i położnej wynosi obecnie 6,5 tys. brutto.
Komisja Finansów Publicznych i Komisja Zdrowia rozpatrzyły uchwałę Senatu ws. ustawy o zmianie ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadn. niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych oraz niektórych innych ustaw.
https://t.co/oZnzg0LiTl. pic.twitter.com/5lFmUpHTwB— Sejm RP (@KancelariaSejmu) June 15, 2021
Ten sam zakres kompetencji zawodowych – różnica 3 tys. złotych
Z powyższych zestawień, których autorem jest ministerstwo zdrowia, wynika, że w pensji zasadniczej różnice wynoszą odpowiednio:
Pomiędzy grupą 9 a 8 – 414 zł
Pomiędzy grupą 8 a 7 – 1 292 zł
Pomiędzy grupą 9 a 7 – 1 706 zł
Z powyższych zestawień, których autorem jest ministerstwo zdrowia, wynika, że w pensji zasadniczej wraz z pochodnymi różnice wynoszą odpowiednio:
Pomiędzy grupą 9 a 8 – 783 zł
Pomiędzy grupą 8 a 7 – 2 055 zł
Pomiędzy grupą 9 a 7 – 2 838 zł
Zagłosuj w poniższej ankiecie na Facebooku. Twoja opinia też się liczy. Oddano do 16 czerwca 4 700 głosów. Zamieszczono ponad 160 komentarzy. Za oddane głosy dziękujemy…
Minister zdrowia wrzucił granat
Z powyższego wynika, że „twórcy” nowej siatki płac pielęgniarek i położnych nie znają realiów wykonywania praktyki zawodowej pielęgniarek i położnych.
Realia wykonywania tej praktyki, sprowadzają się do jednego: pielęgniarki i położne, zaszeregowane do trzech grup, w zdecydowanej większości, ramię w ramię pracujące na tych samych stanowiskach pracy, posiadają ten sam zakres kompetencji zawodowych – obowiązków oraz uprawnień.
Panie ministrze! Czy pan wrzucił granat przeciwpancerny w środowisko pielęgniarskie? Różnice w wynagrodzeniach sięgające 3 000 zł?
Mariusz Mielcarek, pielegniarki.info.pl