SPROSTOWANIE
W treści publikacji „Pielęgniarki- kolejny wzór pisma podwyżkowego” opublikowanej w dniu 1 lipca 2022 r. podano wymagające sprostowania informacje. Nieprawdziwe jest stwierdzenie, że Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych odegrał jakąkolwiek rolę w dzieleniu pielęgniarek i położnych na lepsze i gorsze. Nieprawdą jest również, że OZZPIP narzucił zróżnicowanie wynagrodzenia zasadniczego, gdyż Związek nie ma uprawnień w zakresie stanowienia prawa. Związek działa w interesie pielęgniarek i położnych, popiera jedynie rozwiązania legislacyjne poprawiające ich status, w tym zarobki oraz zapewniające równe i sprawiedliwe traktowanie. Związek nie jest autorem projektów siatki płac pielęgniarek i położnych, gdyż przepisy ustawy o zmianie ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego określają jedynie najniższe wysokości wynagrodzeń zasadniczych – ustawa ta nie tworzy siatki płac.
W imieniu OZZPIP
Robert Sagan, radca prawny
Podwyżki w ochronie zdrowia – porozumienia w podmiotach leczniczych
Znowelizowana ustawa o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych reguluje kwestię tzw. porozumień płacowych.
W przedmiotowym porozumieniu określa się sposób podwyższania wynagrodzenia zasadniczego. Jeżeli stosowne porozumienie nie zostanie zawarte, sposób podwyższania wynagrodzenia zasadniczego ustala w drodze zarządzenia kierownik podmiotu leczniczego.
Termin zawarcia porozumienia
Ustawa reguluje tę kwestię w następujący sposób:
Porozumienie, o którym mowa w art. 3 ust. 1 pkt 1 ustawy, zawiera się w terminie 14 dni od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy, z mocą od dnia 1 lipca 2022 r.
Ustawę w dniu 28 czerwca 2022 roku podpisał prezydent. W tym samym dniu ustawa została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Natomiast „ustawa wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia”.
Wobec powyższego w terminie do dnia 13 lipca 2022 roku powinno zostać zawarte przedmiotowe porozumienie.
Strony porozumienia – związki zawodowe, w tym OZZPiP
Stroną powyższego porozumienie w poszczególnych zakładach pracy będą także pielęgniarki i położne. Reprezentowane przez różne związki zawodowe, w tym także zakładowe organizacje Ogólnopolskiego Związku Pielęgniarek i Położnych.
Wszystkim jest znana rola OZZPiP w dzieleniu pielęgniarek i położnych na lepsze i gorsze. Jest rzeczą karygodną, że związek pielęgniarek, w sytuacji braku określenia kompetencji zawodowych, po różnych formach kształcenia pielęgniarek i położnych, narzucił zróżnicowanie wynagrodzenia zasadniczego.
Związek jest autorem kilku projektów siatki płac pielęgniarek i położnych. Niestety ostatni z nich, także przewidywał zróżnicowanie wynagrodzeń zasadniczych w kwocie 1100 PLN. Na taką dyskryminację oraz niesprawiedliwość oraz odzieranie z godności zawodowej części najbardziej doświadczonej kadry pielęgniarskiej nigdy nie było zgody naszego środowiska zawodowego.
Ostatecznie sejm uchwalił ustawę, która wprowadza kominy płacowe w grupie zawodowej pielęgniarek i położnych, sięgające 2 tys. PLN na samym wynagrodzeniu zasadniczym.
Czy przewodniczące zakładowych organizacji związku pielęgniarek podpiszą niekorzystne porozumienie dla osób z grupy 6
Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych jeszcze raz przypomina jaką „pułapkę” zastawił ustawodawca na kierowników podmiotów leczniczych.
Jak mają się w tej sytuacji zachować dyrektorzy? Z jednej strony mają dostosować płace do wymogów siatki płac. Z drugiej strony podporządkować się zasadom wynikającym z Kodeksu pracy. Jednakowa płaca za jednakową pracę. Wobec powyższego pytają autora siatki płac – ministra zdrowia, o stanowisko. Minister odpowiada: ustawa nie wprowadza siatki płac, to dyrektor odpowiada za kształtowanie polityki płacowej w podmiocie leczniczym. I musi ta polityka oczywiście być zgodna z zasadami Kodeksu pracy.
W dniu wczorajszym opublikowaliśmy wzór pisma pielęgniarki z grupy 6 do kierownika podmiotu leczniczego. Szczegóły sprawy w artykule pt. Gorsza pielęgniarka napisała pismo do dyrektora.
Wzór pisma do zakładowej organizacji związku pielęgniarek
Pani
………………………………………….
Przewodnicząca zakładowej organizacji OZZPiP
w miejscu
W związku z wejściem w życie ustawy o zmianie ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych oraz niektórych innych ustaw – Dziennik Ustaw poz. 1352 z dnia 28 czerwca 2022 roku – zwracam się do Pani z następującym wnioskiem.
Przedmiotowa ustawa dzieli pielęgniarki na trzy grupy, które są przypisane w pozycji 2, 5 oraz 6 tabeli zaszeregowania. Zgodnie z przedmiotowym podziałem zostałam zaszeregowana w grupie 6.
Taki stan rzeczy nie odzwierciedla realiów wykonywania praktyki zawodowej pielęgniarki i położnej. Pielęgniarki z grupy 2 i 5 oraz 6 posiadają ten sam zakres obowiązków i uprawnień – kompetencji zawodowych. Także samo ministerstwo zdrowia podkreśla, że nie ma określonych odmiennych kompetencji zawodowych pielęgniarek w grupie 2, 5 oraz 6.
Wobec powyższego gradacja finansowa, sięgająca 2 tys. PLN, pomiędzy pielęgniarkami jest niezgodna z przepisami prawa wynikającymi z Kodeksu pracy oraz sprawiedliwością społeczną.
Dlatego wzywam panią przewodniczącą do zawarcia porozumienia płacowego, zgodnego z zasadą: jednakowa płaca za jednakową pracę.
Obecnie podstawowym zadaniem zakładowych organizacji OZZPiP jest przeciwdziałanie dyskryminacji części pielęgniarek i położnych. Związek nie ma prawa podpisywać porozumienie legitymizującego dyskryminację płacową. Może nie podpisywać porozumienia. Prawo, w takiej sytuacji nadaje kompetencje, kierownikowi podmiotu leczniczego, do wydania stosownego zarządzenia.
W przypadku podpisania przez panią przewodniczącą porozumienia, które będzie miało charakter dyskryminujący moją osobę, swoich praw będę dochodzić przed Sądem Pracy.