Każda grupa zawodowa ma swoją specyfiką, dlatego postulaty płacowe innych grup czasem niekoniecznie sprawdzają się w przypadku pielęgniarek. Zobacz przykład…
Portal informacyjny rynekzdrowia.pl przytoczył treść wypowiedzi udzielonej przez przewodnicząca Krajowego Związku Zawodowego Pracowników Medycznych Laboratoriów Diagnostycznych panią Karolinę Bukowska-Strakova. Poniżej cytujemy fragment przedmiotowej wypowiedzi dotyczący oceny skutków projektu ustawy autorstwa pani Krystyny Ptok wraz z komentarzem redakcyjnym Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych.
„Z naszej perspektywy, podnoszenie wynagrodzeń tylko i wyłącznie grupie 6. i 5. powoduje do niedopuszczalnego spłaszczenia różnic między wynagrodzeniem diagnosty ze specjalizacją i bez specjalizacji. Jeżeli faktycznie doszłoby do podniesienia współczynników dla grupy 5. i 6., a pielęgniarki nie chcą wzrostu dla grupy 2., to jedynym rozwiązaniem z naszego punktu widzenia jest przeniesienie diagnosty specjalisty do grupy 1. To poniekąd byłoby też zgodne z kwalifikacjami diagnosty specjalisty, które uprawniają do zajmowania funkcji kierownika laboratorium, a którym również może być lekarz specjalista. Więc z pewnego punktu widzenia, też takiego organizacyjnego w laboratorium, wyrównałoby, że te same osoby będące kierownikami laboratorium, niezależnie od wykształcenia, mają ten sam współczynnik pracy”.
źródło: rynekzdrowia.pl
Dalszy ciąg artykułu pod sondą…
Komentarz redakcyjny Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych
Wypowiedź pani przewodniczącej Krajowego Związku Zawodowego Pracowników Medycznych Laboratoriów Diagnostycznych ma być może uzasadnienie w realiach wykonywania zawodu diagnosty laboratoryjnego. Piszemy „być może” gdyż nie mamy wiedzy o zakresie obowiązków, które są przypisane dla diagnosty laboratoryjnego zaszeregowanego do grupy 2, 5 lub 6. Jeżeli zakres kompetencji tych osób jest inny oraz zakres odpowiedzialności to wypowiedź pani przewodniczącej związku diagnostów ma swoje uzasadnienie.
Natomiast zupełnie odmienna jest sytuacja w grupie zawodowej pielęgniarek i położnych. Dlaczego? Bowiem pielęgniarki zaszeregowane do grupy 2, 5 oraz 6 wykonują takie same czynności i posiadają taki sam zakres kompetencji zawodowych. Tą oczywistą oczywistość potwierdził sąd w wyroku – Szpital o pracy pielęgniarek z grupy 2. Czy sąd dał się nabrać? Dlatego w przypadku zawodu pielęgniarki i położnej nie tylko spłaszczenie wynagrodzeń ale wręcz ich zrównanie będzie wypełnieniem zapisów Kodeksu pracy: jednakowa płaca za jednakową pracę. Tego postulatu niestety nie realizuje projekt ustawy pani Ptok.
Mamy nadzieję, że po raz kolejny wykazaliśmy jakim wyświechtanym sloganem w środowisku zawodowym medyków jest „idźmy razem”. Niestety na realizacji powyższego sloganu grupa zawodowa pielęgniarek i położnych wyszła jak Zabłocki na mydle. W 20216 roku porozumienie zawodów medycznych wymyśliło sobie koncepcje siatki płac opartej na wykształceniu. Piękna inicjatywa w ramach hasła „idźmy razem”. Już wtedy redakcji pielegniarki.info.pl protestowała. Co warte podkreślenia związek pielęgniarek i położnych biegał po podmiotach leczniczych zbierając podpisy pod obywatelskim projektem ustawy autorstwa (nie)porozumienia zawodów medycznych namawiając… pielęgniarki do jego podpisania. Protestował… Mielcarek.
I tak tym sposobem doprowadzono do nierównego traktowania w zatrudnieniu pielęgniarek zatrudnionych w grupie 5 i 6. I od 2017 roku niektórzy nadal nie wiedzą lub udają, że nie rozumieją na czym polega odarcie z godności zawodowej rzeszy tysięcy osób z personelu pielęgniarskiego. Pielęgniarki sprawiedliwość znajdują… w sądach. O skali strat finansowych pielęgniarek zaszeregowanych przez pracodawców do grupy 6 pisaliśmy w artykule redakcyjnym pt. Pielęgniarki – szokująca roczna strata finansowa pielęgniarek z grupy 6.