Obecna strategia wobec podwyżek dla pielęgniarek
W licznych artykułach redakcyjnych Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych zainicjowaliśmy dyskusję dotyczącą zmian w ustawie o wynagrodzeniach personelu pielęgniarskiego w kontekście projektu ustawy, który został przesłany do Sejmu przez Ogólnopolski Związek Pielęgniarek i Położnych. Niestety, projekt ten stał się przed miotem walki politycznej. Nikt w zasadzie nie zajął się ani analizą szczegółową konkretnych zapisów w przedmiotowym projekcie, ani analizą skutków, które niesie on za sobą.
W styczniowym wydaniu Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych zamieściliśmy artykuł dotyczący posiedzenia sejmowej komisji zdrowia, podczas której głos w sprawie ustawy związku pielęgniarek OZZPiP zabrali posłowie. Poniżej cytujemy fragment wypowiedzi posłanki obecnej większości parlamentarnej Marcelina Zawisza, która zaproponowała z sejmowej mównicy:
(…) Do nowej większości miałabym jedną prośbę. Procedując ten ważny projekt, uzupełnijmy go o regulacje płac pracowników niemedycznych, tak aby zadbać również o to, aby szpitale miały zagwarantowane środki na dobre i godne zatrudnienie salowych i sanitariuszy, ale także informatyków, elektryków czy wszystkich innych zawodów, bez których po prostu szpitale nie będą w stanie funkcjonować. Naprawmy dziurawy projekt rządowy, wykorzystajmy go, żeby wprowadzić potrzebne zmiany (…).
Z powyższego wynika, że posłowie optujący jeszcze w lipcu za szybkim uchwaleniem ustawy w brzmieniu zaproponowanym przez związek pielęgniarek obecnie podnoszą argument, że „sprawa wzbudza ogromne kontrowersje”. Co się zatem zmieniło? Zmienili punkt widzenia… Byli posłami opozycji, która „kochała i wychwalała pielęgniarski stan”, a teraz są większością sejmową. I ponoszą odpowiedzialność za swoje wypowiedzi… Niesieni poczuciem odpowiedzialności powołają komisje, zespoły, podkomisje, okrągłe stoły… Efekt jest do przewidzenia… Ustawa związkowa trafi do kosza…
Cytowane wypowiedzi pochodzą ze strony sejm.gov.pl.
Pozostałe wypowiedzi posłów w przedmiotowej sprawie przeczytasz w Gazecie Pielęgniarek i Położnych, w artykule na stronie 2.