Działaczka OZZPiP powiedziała w Sejmie
W dniu 19 marca 2024 roku sejmowa podkomisja stała do spraw organizacji ochrony zdrowia rozpatrzyła informację na temat kadr medycznych w systemie ochrony zdrowia (liczba i potrzeby) w podziale na poszczególne grupy zawodowe i specjalności – stan na 31 grudnia 2023 r. W dyskusji głos zabrała przedstawicielka Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych.
W bieżącym wydaniu Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych cytujemy przedmiotową wypowiedź. Poniżej prezentujemy jej fragment.
Dorota Ronek, wiceprzewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych:
Proszę Państwa, kwestia kształcenia pielęgniarek i położnych. Krajowa Rada Akredytacyjna podnosiła wielokrotnie, że jakość tego kształcenia na wielu uczelniach w systemie weekendowym
i online jest bardzo zła i wiele uczelni ma warunkową akredytację, więc tutaj apel do Ministerstwa Zdrowia o zwrócenie uwagi, jak faktycznie wygląda możliwość uzyskania akredytacji przez te uczelnie i jaka jest jakość tego kształcenia.
Kolejna sprawa odnośnie do tego, że wiele osób kończy te studia, ale nie podejmuje pracy w zawodzie, a nie podejmuje, bo warunki pracy są takie, z jakich Państwo, będący tutaj na tej sali, na pewno doskonale zdajecie sobie sprawę, czyli normy zatrudnienia minimalne lub często poniżej minimum, osiągnięcie godnego wynagrodzenia to jest jeszcze kilka lat kształcenia, bo to chodzi tytuł magistra i specjalizację. No, i długość życia pielęgniarki – 62 lata w tej chwili – to o czymś świadczy – o tym, że jednak to wynika też z procesu pracy. (…) Całość wypowiedzi przeczytasz w kwietniowym numerze Gazety, na stronie 11.