Pielęgniarki – jaką igłą nakłuwać korek fiolki? Komunikat ministerstwa.

2 min czytania
Aktualności


Pielęgniarki – praktyka zawodowa

Informacja dot. Komunikatu w sprawie wad jakościowych produktów leczniczych spowodowanych przez niewłaściwe przygotowanie preparatów przez personel medyczny

W związku z zapytaniami dotyczącymi treści przedmiotowego Komunikatu Departament Pielęgniarek i Położnych zwrócił się do Narodowego Instytutu Leków z prośbą o zajęcie stanowiska w zakresie wskazanej procedury.

Według opinii przyjęte zalecenia w Komunikacie są słuszne. Użycie cieńszych igieł do przekłuwania korka zmniejsza niebezpieczeństwo wycięcia fragmentu korka, ale z pewnością nie wyeliminuje tego problemu.

Zgodnie z normą PN-EN ISO 7864 zaleca się zaprojektowanie ostrza igły tak, aby zminimalizować wydrążanie skrawków materiału korka fiolki podczas wkłuwania. W normie nie określono wymagań ani metod badania tej cechy. W załączniku B do normy przedstawiono przykład metody określenia zdolności do wytwarzania skrawków z korków gumowych, w której oceny dokonuje się w porównaniu do igieł wzorcowych.

Natomiast w badaniu fragmentacji korków zawartych w FP VII 3.2.9 „Gumowe zamknięcia do pojemników” używa się igły o średnicy zewnętrznej 0,8 mm. Jako wartość graniczną dopuszczono obecność 5 fragmentów korka po 48 przebiciach (tj. badanie na 12 fiolkach, z których każda jest nakłuwana 4-krotnie).

Aby zminimalizować niebezpieczeństwo można zalecić pobieranie leku z fiolki igłą o średnicy mniejszej niż igła, którą użyto do wprowadzenia rozpuszczalnika. Ponadto należy podkreślić, że ostateczna weryfikacja podawanego leku należy do osoby ordynującej lek.

11 lipca 2008 roku 

 

                                                                                                        (-) Beata Cholewka
                                                                                                                Dyrektor
                                                                                 Departamentu Pielęgniarek i Położnych


Zobacz także:

Praca dla pielęgniarki. 2 600 PLN + premia motywacyjna. Mile widziane doświadczenie, uprawnienia – kursy kwalifikacyjne.

Pielęgniarstwo – co powinna wiedzieć pielęgniarka  – koronawirus 2019-nCoV – zasady postępowania.

Pielęgniarki – kontrole bezpośrednio na oddziałach i sprawdzanie rzeczywistej liczby łóżek.


Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8278 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Pielęgniarka: "po 36 latach pracy należy mi się urlop zdrowotny!"

2 min czytania
Praca pielęgniarek Pod jednym z postów zamieszczonych na Facebooku Portalu pojawił się poniższy komentarz. Temat urlopu zdrowotnego dla pielęgniarek wraca, jak bumerang…
AktualnościWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki - skutki poprawki ministra zdrowia.

2 min czytania
Poprawka ministra zdrowia do ustawy o wynagrodzeniach pielęgniarek to esencja radosnej urzędniczej twórczości… W czterech artykułach na pielegniarki.info.pl w dniach 28 i…
AktualnościWynagrodzenia pielęgniarek

Podwyżki pielęgniarek w sejmie - komu uznawać specjalizację.

2 min czytania
Specjalizacja pielęgniarek uznawana tylko w przypadku skierowania od pracodawcy… W trzech artykułach na pielegniarki.info.pl przedstawiliśmy sprawę poprawki złożonej przez ministerstwo zdrowia do…
Komentarze