Pielęgniarki i położne powinny zostać objęte dobrowolną opieką psychologiczną i psychoterapeutyczną.

1 min czytania
AktualnościOpieka psychologiczna dla pielęgniarek i położnych
Pielęgniarki i położne powinny zostać objęte dobrowolną opieką psychologiczną i psychoterapeutyczną.

Interpelacja do ministra zdrowia
w sprawie objęcia pielęgniarek opieką psychologiczną i psychoterapeutyczną

Pielęgniarki pracujące na niektórych oddziałach szpitalnych narażone są przez cały czas swej pracy zawodowej na oddziaływanie specyficznego stresu, którego źródło stanowi drugi człowiek. Obcowanie z takimi zjawiskami jak nieuleczalna choroba, kalectwo, śmierć w znaczący sposób negatywnie oddziałuje na psychikę pielęgniarek. Wymienia się w tym kontekście takie czynniki, jak: ogromna odpowiedzialność za życie i zdrowie pacjentów, wynikająca stąd konieczność zachowania stałej czujności oraz związana z tym organizacja pracy – nierytmiczność, zmianowość i praca w porze nocnej. Dodać tu należy relacje społeczne – kontakty z pacjentem, z jego rodziną.
Lista czynników wywołujących stres zawodowy u pielęgniarek jest jednak rozwijana i nie ogranicza się wyłącznie do relacji z drugą osobą. Wymienić trzeba także czynniki związane z miejscem pracy, takie jak: nadmierne obciążenie fizyczne, jeszcze zwiększane poprzez utrudnienia w miejscu pracy.
Badania wskazują, że w opinii samych pielęgniarek stres ma znaczący wpływ zarówno na ich życie zawodowe, jak i rodzinne. Przede wszystkim stres w dużym stopniu obniża motywację do pracy oraz wywołuje zniecierpliwienie i rozdrażnienie. Przedłużający się stres jest źródłem tzw. zespołu wypalenia zawodowego. Jednym z czynników zapobiegających i przeciwdziałających syndromowi wypalenia jest opieka psychologiczna. Wydaje się zatem zasadne otoczenie wsparciem psychologa potrzebujących tego pielęgniarek.
Pytanie: Czy w związku ze specyfiką pracy szpitalnych pielęgniarek, kontaktem z ludzkim cierpieniem i śmiercią ministerstwo rozważa wprowadzenie możliwości objęcia niektórych pielęgniarek dobrowolną opieką psychologiczną i psychoterapeutyczną oferowaną na wzór opieki psychologicznej, którą objęci są pracownicy Policji?

Z wyrazami szacunku
Poseł Marek Polak
Andrychów, dnia 22 maja 2012 r.

.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8601 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościPraktyka zawodowa

"Ale ta pielęgniarka jest gruba i wredna".

2 min czytania
„Później nazywają nas „stara, gruba, wredna pielęgniara”. Publikujemy wypowiedź jednej z pielęgniarek pod postem na fanpage Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych. Jestem…
Aktualności

Pacjentka poprosiła pielęgniarkę o opiekę nad jej dzieckiem na czas badania.

2 min czytania
Pielęgniarko, a Ty co byś zrobiła w takiej sytuacji? Na Twitterze został zamieszczony poniższy wpis: Babka przyszła z dzieckiem w wózku na…
AktualnościPraktyka zawodowaUprawnienia pielęgniarek

Pielęgniarki uznane za winne. Podały lek na ustne zlecenie.

1 min czytania
Redakcja Portalu Pielęgniarek i Położnych pyta o winę lekarza, który bezprawnie wydał ustne zlecenie. W jednym z wyroków sądowych zapisano: (…) Prowadzono…
Komentarze