Pielęgniarki i położne – 31,5 tys. miejsc na bezpłatnych szkoleniach.

3 min czytania
Aktualności
Pielęgniarki i położne – 31,5 tys.  miejsc na bezpłatnych szkoleniach.

Liczba miejsc na bezpłatnych szkoleniach pielęgniarek i położnych

Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych w Warszawie jest uczestnikiem projektu pozakonkursowego w Działaniach 7.1 Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój na lata 2014-2020 i lata następne „Wsparcie kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych”.

W ramach powyższego projektu Okręgowe Izby Pielęgniarek i Położnych będą prowadziły bezpłatne szkolenia w 2022 i 2023 roku.

Ministerstwo zdrowia informuje, że w ramach projektu Wsparcie kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych, celem głównym jest podniesienie kwalifikacji pielęgniarek i położnych. Powyższe ma istotny wpływ na poprawę realizacji świadczeń zdrowotnych na rzecz pacjentów, szczególnie w obecnej sytuacji epidemiologicznej. Projekt zakłada podniesienie kompetencji 31 500 pielęgniarek i położnych (10,1 % liczby zarejestrowanych pielęgniarek i położnych w Centralnym Rejestrze Pielęgniarek i Położnych).

Aktywnych zawodowo pielęgniarek i położnych jest 261.738, natomiast wsparciem objęte zostanie około 35000, co stanowi 13,4% ogółem zatrudnionych. Kwalifikacja pielęgniarek i położnych objętych kształceniem podyplomowym odbywa się zgodnie z art. 71-72 ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej za pośrednictwem Systemu Monitorowania Kształcenia Pracowników Medycznych (SMK).

Skutki pandemii wymuszają podnoszenie kwalifikacji zawodowych pielęgniarek i położnych

Aktualnie u pacjentów z chorobą COVID-19 występują problemy zdrowotne, w tym problemy pielęgnacyjne, które wymagają szczególnej opieki pielęgniarki lub położnej. Specyficzne problemy zdrowotne pacjentów z chorobą COVID-19, a także osób, które przebyły chorobę, lecz występują u nich powikłania zdrowotne wywołane zakażeniem SARS-CoV-2 wymagają poszerzenia wiedzy i umiejętności z zakresu opieki nad tymi pacjentami, niezbędnej do sprawowania opieki pielęgniarskiej i położniczej na najwyższym poziomie. Powyższe objawy i powikłania dotyczą układu oddechowego, układu krążenia i serca, chorób neurologicznych wynikających z zaburzonego funkcjonowania układu nerwowego, chorób psychicznych i depresji.

Pielęgniarki i położne stanowią kadrę medyczną, która w czasie pandemii COVID-19 jest bezpośrednio zaangażowana w opiekę nad pacjentem znajdującym się w specyficznej sytuacji bezpośredniego zagrożenia zdrowia i życia, nasilonej poprzez obowiązek izolacji, dlatego wymaga znajomości wsparcia psychologicznego pacjentów oraz ich rodzin. Dotyczy to także pacjentów z wielochorobowością, a w szczególności z chorobą układu krążenia (udary mózgu, zawał serca, niewydolność serca), z chorobami pulmonologicznymi, cukrzycą, nadciśnieniem tętniczym.

Bezpłatne szkolenia dla pielęgniarek i położnych – wykaz kursów

Poniżej publikujemy wykaz szkoleń, które będą realizowane w ramach powyższego programu.

  1. kurs specjalistyczny, w zakresie opieki nad pacjentem w trakcie choroby COVID-19 oraz po jej przebyciu (np. terapie w trakcie przebiegu COVID-19, rehabilitacja po COVID-19),
  2. kurs specjalistyczny w zakresie opieki nad pacjentem z chorobami zakaźnymi (szczególnie niebezpiecznymi i wysoce zakaźnymi),
  3. kurs specjalistyczny w zakresie opieki nad pacjentem wymagającym wysokoprzepływowej terapii tlenem,
  4. kurs specjalistyczny w zakresie pielęgnowania pacjenta dorosłego wentylowanego mechanicznie,
  5. kurs specjalistyczny w zakresie komunikacji interpersonalnej w pielęgniarstwie,
  6. kurs specjalistyczny w zakresie wywiad i badanie fizykalne,
  7. kurs specjalistyczny w zakresie resuscytacji oddechowo-krążeniowej noworodka,
  8. kurs specjalistyczny w zakresie resuscytacji krążeniowo-oddechowej,
  9. kurs specjalistyczny w zakresie wykonywania i interpretacji zapisu elektrokardiograficznego u dorosłych,
  10. kurs specjalistyczny w zakresie wsparcia psychologicznego dla pacjenta i ich rodzin,
  11. kurs specjalistyczny w zakresie pielęgniarstwa pulmonologicznego,
  12. kurs kwalifikacyjny w dziedzinie pielęgniarstwa kardiologicznego (z poszerzonym modułem opieki nad pacjentem z chorobą COVID-19),
  13. kurs kwalifikacyjny w dziedzinie pielęgniarstwa neurologicznego (z poszerzonym modułem opieki nad pacjentem z chorobą (COVID-19),
  14. kurs kwalifikacyjny w dziedzinie pielęgniarstwa psychiatrycznego (z poszerzonym modułem opieki nad pacjentem z chorobą COVID-19),
  15. kurs specjalistyczny w zakresie monitorowania dobrostanu płodu w czasie ciąży i podczas porodu (z poszerzonym modułem wykonanie i interpretacja USG),
  16. kurs specjalistyczny w zakresie edukacji w chorobach układu krążenia.

źródło: mz.gov.pl

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 3.5 / 5. Ilość głosów: 21

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8464 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNormy zatrudnieniaPraktyka zawodowa

Pielęgniarek powinno być 5. Czyli do każdej kończyny i do głowy jedna pielęgniarka.

2 min czytania
Trzeba byłoby zwrócić uwagę na to, ile pielęgniarek jest na dyżurze… Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych publikuje jedną z wypowiedzi wygłoszonych…
Aktualności

Kluczowe aspekty dokumentacji medycznej - Forum Menedżerów Służby Zdrowia 12 grudnia.

1 min czytania
Obsługa pacjenta, współpraca z NFZ – czyli Forum Menedżerów Służby Zdrowia Już 12 grudnia w Mielnie odbędzie się kolejna edycja Forum Menedżerów…
AktualnościNormy zatrudnieniaPraktyka zawodowa

Ile pielęgniarek na 30-łóżkowym oddziale?

2 min czytania
Zależy w jakim stanie są pacjenci ale dyrektorzy tego nie kumają! Sztuka jest sztuką… W dniu 6 listopada 2024 roku redakcja Ogólnopolskiego…
Komentarze
×
Aktualności

Kary dla pielęgniarek. Od 5 do 10 tys. PLN.