Wyliczenie w zakresie szkody finansowej pielęgniarek i położnych z grupy 6 związanej z nierównym traktowaniem w zatrudnieniu w okresie 1 lipca 2021 – 30 czerwca 2023…
W dzisiejszym artykule redakcyjnym Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych zajmiemy się ustaleniem straty finansowej jaką poniosły pielęgniarki z grupy 6 spowodowanej nierównym traktowaniem w zatrudnieniu przez okres 2 lat, względem pielęgniarek z grupy 2.
Wysokość uszczerbku w zarobkach za okres jednego roku – do 1 lipca 2021 do 30 czerwca 2022 roku – został ustalony w artykule z dnia 18 marca 2024 roku pt. Pielęgniarki – szokująca roczna strata finansowa pielęgniarek z grupy 6. W powyższym artykule opierając się na konkretnym wyroku sądowym, przyznającym nierówno traktowanym w zatrudnieniu pielęgniarkom odszkodowanie oraz na raporcie Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji w zakresie struktury wynagrodzeń personelu pielęgniarskiego ustalono stratę na dochodach pielęgniarek z grupy 6. Warto zatem przeczytać jaki poziom straty na zarobkach dotyczy tylko okresu 12 miesięcy – 1 lipca 2021 roku – 30 czerwca 2022 roku. Już ta kwota robi wrażenie. Po szczegóły zapraszamy do lektury przedmiotowego artykułu.
Natomiast dzisiaj ustalimy stratę na zarobkach za drugi rok nierównego traktowania w zatrudnieniu. To okres 1 lipca 2022 – 30 czerwca 2023 roku. Najpierw ustalimy jak była różnica w tym okresie w wynagrodzeniach zasadniczych pomiędzy pielęgniarkami z grupy 6 a osobami zaszeregowanymi do grupy 2. Otóż podstawa w grupie 6 od 1 lipca 2022 roku wynosiła 5 322,78 złotych a w grupie 2 – 7 304,66. Zatem różnica miesięczna na wynagrodzeniu zasadniczym wyniosła… 1 982 złote. Za całe 12 miesięcy – 23 784 złote. Podkreślamy: na samym wynagrodzeniu zasadniczym!
Teraz ustalimy stratę finansową pielęgniarek z grupy 6 w zakresie należnych dodatków: za pracę w porze nocnej, za pracę w niedziele i święta oraz stażowego. Wysokość tych dodatków jest zależna od kwoty wynagrodzenia zasadniczego. Im wyższa podstawa tym wyższe dodatki. Dla wyliczenia straty finansowej pielęgniarek z grupy 6 względem grupy 2 posłużymy się danymi podanymi w raporcie o wynagrodzeniach personelu pielęgniarskiego autorstwa Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. Otóż Agencja ustaliła, że całkowite średnie wynagrodzenie pielęgniarek w podmiotach leczniczych stanowi 1,7 wynagrodzenia zasadniczego.
Wobec powyższego całkowite średnie miesięczne wynagrodzenie pielęgniarki, w interesującym nas okresie, z grupy 6 wynosiło 9 047 złotych, natomiast pielęgniarek z grupy 2 – 12 416 złotych. Różnica 3 369 złotych.
Wniosek: W drugim roku nierównego traktowania w zatrudnieniu – 1 lipca 2022 – 30 czerwca 2023, strata finansowa pielęgniarek z grupy 6 względem pielęgniarek z grupy 2 wyniosła… 40 428 złotych.
Dla obliczenia kwoty straty finansowej za okres dwóch lat, należy dodać do powyższej kwoty (40,5 tys. – starta za drugi rok) kwotę straty za pierwszy rok nierównego traktowania w zatrudnieniu, którą podaliśmy w artykule pt. Pielęgniarki – szokująca roczna strata finansowa pielęgniarek z grupy 6.
Kwota jest szokująca…
Wkrótce odniesiemy się do wysokości straty finansowej pielęgniarek za trzeci rok nierównego traktowania w zatrudnieniu 1 lipca 2023 – 30 czerwca 2024.
Na koniec artykułu jedna sugestia. Jak w cywilizowany sposób powinna zostać rozwiązana sprawa zrekompensowania strat finansowych pielęgniarkom nierówno traktowanych w zatrudnieniu? Sposób jest bardzo prosty… pisaliśmy o nim w artykule pt. Pielęgniarki – jest zgoda minister zdrowia na rekompensaty dla pielęgniarek z grupy 6. Natomiast artykuł w konwencji żartu primaaprilisowego wywołał sporo zamieszania wśród personelu pielęgniarskiego. Chyba problem leży… jak zauważył jeden z komentujących: Bo pielęgniarka musi być „śmiertelnie” poważna. Inny dodał: W mojej ocenie dobrze, aby tzw. żart stał się rzeczywistością. Więcej w przedmiotowym zagadnieniu w artykule pt. Poirytowany związek pielęgniarek o psikusach w Prima Aprilis.