Pielęgniarki – dzielenie leków (skutki uboczne) – kilka refleksji.

1 min czytania
Aktualności


Pielęgniarki – praktyka zawodowa

Problemy lekowe, które wynikają z dzielenia różnych postaci leków dotyczą sporej liczby pacjentów. Niejednokrotnie pytają oni nas, czy mogą bez wpływu na swoją farmakoterapię dokonać podziału stosowanych przez siebie tabletek, czy kapsułek, ale zdarzają się również i tacy, którzy pytają o możliwość dzielenia czopków, globulek, czy plastrów transdermalnych. Które leki można dzielić? Czy takie działania są bezpieczne dla pacjenta i czy zapewniają one uzyskanie pożądanego efektu terapeutycznego?

Przyczyn dzielenia przez pacjentów różnego rodzaju postaci leków jest kilka. Do jednej z nich należy zaliczyć konieczności przyjmowania mniejszej dawki danej substancji leczniczej, która nie występuje w żadnym zarejestrowanym produkcie leczniczym. Jedyną szansą na jej przyswojenie jest podzielenie postaci leku o wielokrotnie wyższej dawce na dwie lub cztery części. Ponadto, pacjenci dzielą postacie leku o wyższych dawkach ze względów ekonomicznych. Zakup takiej samej ilości leku o wyższej dawce i jego dzielenie jest korzystniejsze finansowo niż kupno preparatu o dawce wielokrotnie mniejszej. Kolejną z przyczyn wpływających na konieczność dzielenia stosowanego preparatu jest problem z przyjęciem danej postaci ze względu na jej wielkość i problemy z połykaniem. Ta kwestia dotyczy przede wszystkim pacjentów pediatrycznych oraz geriatrycznych.

Skutki uboczne dzielenia leków… Czytaj dalej w artykule pt.: Jak nie powinno się dzielić leków? zamieszczonym na portalu mgr.farm

żródło: mgr.farm



Zobacz także:

Pielęgniarki – ministerstwo likwiduje trzy specjalizacje. Zobacz jakie.

Pielęgniarki – pracodawcy: normy zatrudnienia są zawyżone. Proponujemy inne. Obniżone!

Pielęgniarki – Kolejna specjalizacja do likwidacji. Ma zostać tylko 10.


Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 5 / 5. Ilość głosów: 1

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8641 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościPielęgniarki Liceum Medyczne

Pielęgniarki LM o pracy w latach 90-tych.

2 min czytania
Wspomnienia pielęgniarek LM Zamieściliśmy na naszym profilu na Facebooku poniższy post. Przywołał on wspomnienia młodości i początków pracy zawodowej wśród pielęgniarek po…
Aktualności

Izba pielęgniarek odpowiada w sprawie Collegium Humanum.

2 min czytania
Prezes izby: wielokrotnie w swoich wypowiedziach podkreślałam rolę kształcenia, zdobywania wiedzy przez naukę i doświadczenie… Redakcja ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych skierowała…
Aktualności

Hospicjum Domowe Siloe – tu praca ma znaczenie. Dołącz do zespołu, który zmienia życie pacjentów.

2 min czytania
W medycynie nie chodzi tylko o leczenie, ale o realną zmianę życia pacjentów. To właśnie misja Hospicjum Domowego Siloe – zapewnienie kompleksowej…
Komentarze