Pielęgniarki – dyrektor szpitala wygłasza zdumiewającą tezę.

2 min czytania
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek
Pielęgniarki – dyrektor szpitala wygłasza zdumiewającą tezę.

Redakcja pielegniarki.info.pl kieruje do pana dyrektora 4 pytania w sprawie personelu pielęgniarskiego…

Szpital w Inowrocławiu musi się zmierzyć z pozwem około 100 pielęgniarek domagających się odszkodowania. Pielęgniarki domagają się odszkodowania za dyskryminację płacową, argumentując, że ich wynagrodzenia są niższe w porównaniu z pensjami osób wykonujących te same obowiązki, ale posiadających wyższe wykształcenie. Pozew przeciwko inowrocławskiemu szpitalowi złożyły pielęgniarki z wykształceniem średnim medycznym, uzupełnionym o kursy oraz wieloletnie doświadczenie zawodowe.

Portal ino.online w dniu 13 grudnia 2024 roku przytoczył zeznania jednej z pielęgniarek, która pozwała szpital:

– Na oddziale chirurgicznym, gdzie pracowałam, nie było podziału obowiązków ze względu na wykształcenie. Wszystkie pielęgniarki wykonywały te same zadania, takie jak pielęgnacja pacjentów, realizacja zaleceń lekarskich, w tym podawanie kroplówek czy wstrzyknięć dożylnych, oraz asystowanie przy badaniach, takich jak tomografia czy EKG.

Zegarki

Cena 53,00 zł

Stopki medycyna

Cena 26,99 zł

Pins czepek

Cena 19,00 zł

Stanowisko w tej sprawie w imieniu dyrekcji szpitala przedstawił dyrektor ds. medycznych:

– Zakres czynności pielęgniarskich zależy od poziomu wykształcenia oraz posiadanych specjalizacji. Oznacza to, że pielęgniarka bez wykształcenia wyższego bądź odpowiednich kursów i specjalizacji nie może wykonywać niektórych czynności – wyjaśnił doktor Bartosz Myśliwiec, lekarz naczelny inowrocławskiej placówki.

Przedstawiciele szpitala podkreślają, że różnice w wynagrodzeniach wynikają wprost z przepisów prawa, na które placówka nie ma wpływu.

– Różnice te są efektem prac legislacyjnych, w których uczestniczyli przedstawiciele zawodów medycznych, w tym pielęgniarek. Miały one na celu motywowanie pracowników do podnoszenia kwalifikacji i zdobywania specjalizacji. Obowiązkiem kierujących podmiotami leczniczymi jest przestrzeganie obowiązującego prawa – dodał doktor Myśliwiec.

Komentarz redakcji Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych

Stanowisko reprezentowane przez pana dyrektora jest kuriozalne. Dyrektor zauważa, że „ obowiązkiem kierujących podmiotami leczniczymi jest przestrzeganie obowiązującego prawa”. Dziwna to konstrukcja myślowa. Dyrektor zasłaniając się „obowiązkiem przestrzegania obowiązującego prawa” usprawiedliwia łamanie… Kodeksu pracy. Powyższa argumentacja pracodawców spotkała się z totalną krytyką sądów orzekających odszkodowania dla pielęgniarek za nierówne traktowanie w zatrudnieniu.

Redakcja pielęgniarki.info.pl skierowała do pana dyrektora pismo poniższej treści:

Środa Wielkopolska, 17 grudnia 2024 roku

Pan
Bartosz Jakub Myśliwiec
Naczelny Lekarz Szpitala
Szpital Wielospecjalistyczny
im. dr. Ludwika Błażka
w Inowrocławiu

Portal ino.online zacytował w dniu 13 grudnia 2024 roku poniższą wypowiedź pana dyrektora:

„Zakres czynności pielęgniarskich zależy od poziomu wykształcenia oraz posiadanych specjalizacji. Oznacza to, że pielęgniarka bez wykształcenia wyższego bądź odpowiednich kursów i specjalizacji nie może wykonywać niektórych czynności”.

Wnoszę zatem o udzielenie wyjaśnień w poniższym zakresie:

1. Jakich czynności w ramach udzielania świadczeń zdrowotnych nie może wykonywać pielęgniarka posiadająca wykształcenie średnie w oddziale wewnętrznym lub chirurgicznym?

2. Jakie czynności w ramach udzielania świadczeń zdrowotnych może udzielać tylko pielęgniarka posiadająca tytuł magistra pielęgniarstwa w oddziale wewnętrznym lub chirurgicznym?

3. Jakie czynności w ramach udzielania świadczeń zdrowotnych może udzielać tylko pielęgniarka posiadająca tytuł magistra pielęgniarstwa oraz specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa w oddziale wewnętrznym lub chirurgicznym?

4. Czy harmonogram pracy personelu pielęgniarskiego podporządkowany jest zasadzie aby na dyżurze była obecna pielęgniarka z tytułem magistra i z tytułem specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa, co jest niezbędne dla ciągłości wykonywania świadczeń zdrowotnych, w kontekście tezy wygłoszonej przez pana dyrektora dla portalu ino.online?

Redaktor Naczelny
pielegniarki.info.pl
Mariusz Mielcarek

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.9 / 5. Ilość głosów: 27

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8599 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościOrzecznictwo sądowePraktyka zawodowaUprawnienia pielęgniarek

Pielęgniarki: Sąd Najwyższy o legalności zróżnicowania zarobków pielęgniarek na różnych oddziałach.

4 min czytania
Czy pielęgniarka w oddziale chirurgii może zarabiać mniej niż pielęgniarka w OIOM? Poniżej cytujemy fragmenty wyroku Sądu Najwyższego. Pielęgniarka wniosła przeciwko pozwanemu…
Aktualności

Przypinki, które uwielbiają pielęgniarki i położne.

1 min czytania
Pinsy i przypinki dla medyków Przypinki, choć mogą wydawać się niewielkimi, prostymi przedmiotami, cieszą się dużą popularnością wśród personelu medycznego. Oto kilka…
AktualnościPraktyka zawodowaUprawnienia pielęgniarek

Pielęgniarki - czy każdą specjalizację uznawać na każdym oddziale?

2 min czytania
Zobacz jakie zdanie w przedmiotowym zakresie – specjalizacji pielęgniarek – przedstawia ministerstwo zdrowia. W ostatnim czasie doszło do kilku wypowiedzi w sprawie…
Komentarze