Podwyżki dla pielęgniarek – kilka wariantów wprowadzania ich w życie
Kolejny tydzień sierpnia, zapewne – będzie czasem dalszego wzrostu poziomu niezadowolenia pracowników ochrony zdrowia, ze sposobu wprowadzania podwyżek od 1 lipca 2022 roku.
Możemy już w tej chwili zauważyć kilka wariantów sposobu podejścia do przedmiotowej kwestii przez dyrektorów podmiotów leczniczych.
I wariant podwyżkowy dla pielęgniarek – efekt – do zobaczenia w Sądzie Pracy
Ten wariant dotyczy sytuacji, w której podmiot leczniczy szybko uporał się z wprowadzeniem nowej siatki płac w życie. Pielęgniarki i położne otrzymały aneksy do umów o pracę oraz zostały im wypłacone wynagrodzenia zasadnicze za lipiec 2022 roku, w kwocie odpowiadającej zapisom w nowej siatce płac. W tym wariancie pracodawca uznał wykształcenie posiadane przez pielęgniarki i położne. Pracodawca nie dokonywał analizy czy na danym stanowisku pracy, które obecnie zajmuje pielęgniarka lub położna, jest wymagane wykształcenie zapisane w grupie 2 oraz 5 i 6 tabeli zaszeregowania.
Tutaj cała odpowiedzialność za dyskryminację płacową spada na dyrektora podmiotu leczniczego. Zapewne pielęgniarki lub położne z grupy 5 i 6 spotkają się w Sądzie Pracy ze swoim pracodawcą. Jest to oczywiste w sytuacji kiedy osoby wykonujące ten sam zakres obowiązków i posiadające ten sam zakres uprawnień zawodowych zostały poddane dyskryminacji płacowej. Ich wynagrodzenia zasadnicze są zróżnicowane na poziomie 2 tys. PLN. Jest to przykład pogwałcenia z całą premedytacją zasady Kodeksu pracy – jednakowa praca, jednakowa płaca.
Warto jeszcze podkreślić, że mamy nadzieję, iż powyższy stan rzeczy nie jest skutkiem, podpisanego porozumienia pomiędzy dyrektorem a związkami zawodowymi, w tym związkiem pielęgniarek – organizacją zakładową OZZPiP.
Gdyby to miało miejsce, to przewodnicząca danej organizacji zakładowej Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych, została by współodpowiedzialną za dyskryminację pielęgniarek i położnych. Przecież związek nie musiał podpisywać porozumienia z dyrektorem. Dyrektor ma możliwość uregulowania sposobu wypłaty wzrostu wynagrodzeń poprzez samodzielną decyzję – wydanie zarządzenia.
II wariant podwyżkowy dla pielęgniarek – efekt ten sam – do zobaczenia w Sądzie Pracy
W tym wariancie podwyżkowym mamy inną sytuację. Dyrektor uznał, że biorąc pod uwagę realia wykonywania zawodu pielęgniarki i położnej, zwłaszcza w szpitalach, osoby te wykonują ten sam zakres czynności. Posiadają ten sam zakres kompetencji zawodowych. Samo ministerstwo zdrowia informowało, że nie zostały określone wymagania kompetencyjne wobec grup pielęgniarek i położnych, które są wyszczególnione w siatce płac.
Powyższe postępowanie dyrektora może mieć różne podłoże motywacyjne. Z jednej strony jego działanie może wynikać z braku ochoty spotkania się w Sądzie Pracy z pielęgniarkami i położnymi z grupy 5 i 6. Z drugiej strony mogą to być osiągnięte oszczędności na wynagrodzeniach osób z grupy 2.
Jednak oceniając powyższą sytuację, pan dyrektor zapewne spotka się w Sądzie Pracy z pielęgniarkami i położnymi z grupy 2. Ich pozwy będą dotyczyć braku uznania posiadanego wykształcenia.
Jest jeszcze III wariant podwyżkowy dla pielęgniarek. Widać, że ten wariant ma coraz więcej zwolenników. Jest bardzo niebezpieczny dla ministra zdrowia. Przestrzegaliśmy o tym wariancie kilka tygodni temu. Ma on jednak także swoje plusy… Więcej szczegółów w artykule redakcyjnym, w dniu dzisiejszym – popołudniu, na Ogólnopolskim Portalu Pielęgniarek i Położnych.