Kształcenie podyplomowe pielęgniarek i położnych
W dniu 13 grudnia 2021 roku minister zdrowia w obwieszczeniu ogłosił, że na dofinansowanych specjalizacjach dla pielęgniarek i położnych w roku 2022 będzie 2 525 miejsc szkoleniowych. Natomiast dofinansowanie jednego miejsca szkoleniowego wyniesie 3 950 PLN. Kwota na prowadzenie dofinansowanych specjalizacji w 2022 roku to 10 milionów PLN.
Na przykładzie poprzednich lat, można założyć, że miejsc dofinansowanych będzie znacznie więcej. Dlaczego? Ministerstwo zdrowia ogłasza przetargi na prowadzenie dofinansowanych specjalizacji. Potencjalni organizatorzy składają deklaracje w zakresie kosztów jednego miejsca szkoleniowego.
W 2020 roku najwyższa kwota za prowadzenie szkolenia specjalizacyjnego, w postępowaniu przetargowym wynosiła 2 450 PLN. Najniższa 1 640 PLN. Efektem takiego stanu rzeczy są
spore oszczędności, które zostają po rozdysponowaniu 2 525 miejsc szkoleniowych. Te oszczędności pozwalają na dofinansowanie kolejnych miejsc szkoleniowych. Tym sposobem w 2020 roku można było dofinansować nie 2 525 miejsc tylko 3 250. Zapewne sytuacja powtórzy się w 2022 roku.
Bezpłatne specjalizacje pielęgniarek i położnych – kropla w morzu potrzeb
Z dofinansowanych specjalizacji korzystają tysiące pielęgniarek i położnych. W latach 2017 – 2019 dofinansowane szkolenia ukończyło 7 505 osób. Natomiast specjalizacje, które nie miały dofinansowania z ministerstwa zdrowia ukończyło ponad 23,5 tys. osób.
Reasumując, tylko około 30% pielęgniarek odbywających szkolenia specjalizacyjne mogło skorzystać z bezpłatnych szkoleń specjalizacyjnych.
W bieżącym numerze Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych, na stronach 7 i 8 prezentujemy propozycje przedmiotowego wykazu, zgłoszoną przez izbę pielęgniarek.
Zobacz wykaz szkoleń zupełnie za darmo, klikając w poniższy link.
Tematy bieżącego wydania Gazety Pielęgniarek
Poniżej przedstawiamy pozostałe tematy kwietniowego wydania Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Liczba niezaszczepionych pielęgniarek i położnych
Jedni dyrektorzy zwalniają niezaszczepionych pracowników, inni wstrzymują się z podejmowaniem ewentualnych sankcji. Jedni i drudzy opierają swoje postępowanie na tym samym rozporządzeniu. Tylko, że jakość tego rozporządzenia jest na takim poziomie, że każdy z dyrektorów inaczej je interpretuje.
Projekt ustawy z nową siatką płac
Po pięciu miesiącach prac nad nową siatką płac, która ma obowiązywać od 1 lipca 2022 roku, ministerstwo zdrowia ogłosiło projekt nowelizacji ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych.
Technika wykonywania iniekcji domięśniowych
Pielęgniarka i położna realizując zlecenie lekarskie w zakresie podawania leków ma obowiązek zapoznać się z informacjami producenta leku, zamieszczonymi w charakterystyce produktu leczniczego jak również w ulotce i stosować zalecenia producenta. Nie zawsze interakcje zachodzące pomiędzy lekami są widoczne.
Pielęgniarki – uchodźcy z Ukrainy – totalny chaos
W kwestii zatrudniania pielęgniarek z Ukrainy panuje totalna wolnoamerykanka uprawiana przez kadrę zarządzającą podmiotami leczniczymi. Jedni dyrektorzy uważają, że pielęgniarka z Ukrainy w trakcie procedury uzyskania warunkowego prawa wykonywania zawodu pielęgniarki może już wykonywać zawód pielęgniarki.
Opiekun medyczny asystentem pielęgniarki?
Poseł do ministra: Podmioty prowadzące niepubliczne szkoły policealne sygnalizują, że wprowadzone niedawno z inicjatywy Ministerstwa Edukacji i Nauki zmiany w systemie kształcenia opiekunów nie są w pełni korzystne dla efektów kształcenia i nie zostały powiązane ze zmianą statusu tej grupy zawodowej.
Czytaj więcej w e-wydaniu Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych, klikając w poniższy link.
Prenumerata Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych
Osoby zainteresowane otrzymywaniem wersji papierowej Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych pod wskazany adres, zachęcamy do zaprenumerowania Gazety w Sklepie Pielęgniarek i Położnych.