Zobacz także:
- Pielęgniarski live – #14 – "Sprawa 1 200 PLN do podstawy"
- Pielęgniarski live – #13: Kroplówka poza żyłą…
- Pielęgniarski live – #12: "O pielęgniarkach w Sejmie"
- Pielęgniarski live – #10 – "Siatka płac"
PIELĘGNIARKI DO MINISTRA:
PORÓWNAJMY NASZE ZAROBKI I LEKARZY!
Czytaj także:
1200 do postawy pielęgniarek tylko do czerwca 2020.
Co po likwidacji 1200 do podstawy pielęgniarek?
Związek pielęgniarek o likwidacji 1 200 PLN do podstawy.
Związek pielęgniarek informuje o wypowiadaniu przez pracodawców 1 200 PLN do podstawy.
Płace pielęgniarek. Na co związek umówił się z ministrem zdrowia…
W ostatnim czasie w mediach pojawiają się wypowiedzi dotyczące wysokości wynagrodzeń pielęgniarek i położnych.
Jednym z pierwszych podkreślających "całkiem niezłe" zarobki pielęgniarek i położnych, był już były Prezes NFZ, który:
w wywiadzie wyraża opinie, że "w stosunku do lekarzy pielęgniarki zarabiają całkiem nieźle. Poprawa jest znaczna – tak na pytanie o różnice w zarobkach lekarzy i pielęgniarek odpowiada prezes NFZ.
Prezes NFZ mówiąc o różnicach w wynagrodzeniu pielęgniarek i lekarzy podkreśla, że po serii podwyżek, jakie dotyczyły tych pierwszych, dziś można powiedzieć, że zarobki pielęgniarek są dziś na przyzwoitym poziomie.
Podwyższanie wynagrodzenia o kolejne 400 złotych przez cztery lata, spowodowało, że płace pielęgniarek znacząco wzrosły w stosunku do innych gałęzi gospodarki – przyznaje.
źródło informacji – www.pulshr.pl Zobacz cały wywiad z prezesem NFZ. Zobacz wideo tutaj.
UWAGA!!! Zobacz pismo redakcji pielegniarki.info.pl do prezesa NFZ w przedmiotowej sprawie z dnia 16 marca 2019 roku.
Kolejną osobą, która podkreśla "przyzwoity poziom" zarobków naszej grupy zawodowej oraz lekarzy, to były minister zdrowia pan senator Konstanty Radziwiłł, który dnia 1 sierpnia na posiedzeniu senatu, mówił:
"Trzeba też powiedzieć, że problemem w służbie zdrowia są dzisiaj płace nie tyle lekarzy i pielęgniarek ‒ bo w przypadku tych 2 grup zawodowych, można powiedzieć, są one dzisiaj już na zupełnie przyzwoitym poziomie ‒ ile innych pracowników. One zdecydowanie nie nadążają. Dotyczy to zarówno pracowników wykonujących zawody medyczne, jak i właśnie pracowników działalności podstawowej, którzy nie wykonują zawodów medycznych. I tak naprawdę ta ustawa głównie im jest dedykowana. Wydaje się, że jeśli w ogóle można mówić o problemie niskich płac w systemie służby zdrowia, to on szczególnie widoczny jest właśnie w tych grupach poza pielęgniarkami i lekarzami. A zatem obok takiego generalnego problemu niskich płac, który jest w stosunku do niektórych już dyskusyjny, mamy bardzo wyraźny problem dysproporcji".
Wobec powyższych wypowiedzi ciekawy jest postulat zawarty w piśmie do ministra zdrowia, którego autorem są izby i związki pip. W piśmie z dnia 13 czerwca 2019 roku powyższe organizacje napisały, cytuję:
"Przypominamy również, że w styczniu 2020 r. jesteśmy umówieni z Ministrem Zdrowia na wznowienie rozmów w celu oceny realizacji postanowień zawartych w §1 Porozumienia z dnia 09-07-2018 r., w tym także oceny poziomów wynagrodzeń jakie otrzymywać będą pielęgniarki i położne, w zestawieniu ze średnimi wynagrodzeniami w kraju, a także z wynagrodzeniami jakie otrzymywać będzie grupa zawodowa lekarzy".
Wybrał: Mariusz Mielcarek
"Sprawa 1 200 PLN do podstawy"
Zobacz poprzednie odcinki pielęgniarskiego live'a…