Pielęgniarstwo – odżywianie pacjentów
Jeden z użytkowników Twittera odnosi się do kwestii odżywiania pacjentów w szpitalach.
Tak wygląda śniadanie dla 12 letniej dziewczynki w polskim szpitalu, mama mi wysłała zdjęcie co moja siostra dostała na śniadanie dzisiaj i porażka. Przecież to jest głodzenie ludzi
Kwestię odżywiania pacjentów w szpitalach podejmuje redakcja Fakty TVN.
W materiale telewizyjnym podkreślono:
Czasami po prostu nie ma, kto dopilnować, by pacjent zjadł, czasami dla pacjenta jedzenie jest za twarde do przeżucia lub trudne do przełknięcia, czasami pacjent ma jadłowstręt lub przewód pokarmowy, który nie radzi sobie z trawieniem. Najczęściej w diecie brakuje białka.
W tweecie z dnia 8 kwietnia 2023 roku opublikowano zdjęcie czegoś co miało być „śniadaniem dla chorującej osoby”.
Z kolei inna osoba pokazała zdjęcie posiłku dla kobiet w ciąży.
Dla kontrastu inna z użytkowniczek Twittera informuje:
Miesiąc temu leżałam w szpitalu w Bawarii. Tak serwowano tam posiłki.
Posłowie pytają ministra zdrowia o posiłki w szpitalach
W jednej z interpelacji posłowie stwierdzili:
Posiłki w większości szpitali według kontrolerów NIK nie były adekwatne do stanu zdrowia danego pacjenta, miały małą wartość energetyczną i odżywczą, przyrządzone były z produktów bardzo niskiej jakości. Istotne były również niedobory składników odżywczych, wapnia, żelaza, magnezu, potasu, a także niedobór witamin, przy nadmiarze soli.
źródło: sejm.gov.pl
Kuriozalna wypowiedź ministra zdrowia w sprawie posiłków w podmiotach leczniczych
4 lata temu wypowiedź ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego obiegła Internety…
„Może i posiłki w szpitalach nie są najwyższej jakości, ale po pierwsze nie mamy budżetu na drastyczne podniesienie stawki dziennej na wyżywienie pacjenta. Poza tym jeszcze nie usłyszałem o przypadku, kiedy stan zdrowia pacjenta pogorszył się przez szpitalne jedzenie”.
Ministerstwo pracuje nad regulacjami w sprawie posiłków szpitalnych i rozpoczyna je od początku
W 2022 roku ministerstwo zdrowia informowało o pracach nad rozporządzeniem, określającym wprowadzenie 15 diet i 9 ich modyfikacji, rekomendowane i przeciwwskazane środki spożywcze wykorzystywane w poszczególnych rodzajach diet oraz wartość odżywczą i energetyczną stosowanych diet szpitalnych.
Natomiast w lipcu 2023 prace nad przedmiotową regulacją rozpoczęto od nowa z powodu braku ustawowej delegacji dla ministra zdrowia do wydania rozporządzenia dotyczącego omawianych kwestii.